Hronika

GDJE SMO TO ZALUTALI?! Za dvojke i trojke djeca dobijaju OVAKVE DRAGOCJENOSTI, a ovo rade sa JEFTINIM POKLONIMA

Da li biste vi svojoj djevojčici u osnovnoj školi kupili “Šanel” prsten za četvorku? A kako biste se osjećali kada biste željeli da nagradite svoje dijete najbolje što možete, a ono vaš poklon bijesno lomi pred kamerama jer je prejeftin?

GDJE SMO TO ZALUTALI?! Za dvojke i trojke djeca dobijaju OVAKVE DRAGOCJENOSTI, a ovo rade sa JEFTINIM POKLONIMA
FOTO: INSTAGRAM

Upravo to masovno rade djeca na društvenim mrežama.

Prejeftin poklon, premalo poklona, pogrešna boja poklona… sve su to razlozi zbog kojih djeca priređuju prave nastupe bijesa na društvenim mrežama, ili uz patetičnu muziku i poruke poručuju roditeljima da su “zaslužili više”.

Ovo pitanje postavljeno je psihologu i psihoterapeutu Radmili Grujičić, a evo šta ona kaže.

Važno je djecu nagrađivati i kažnjavati u uzrastu kada su u osnovnoj školi jer oni tada još uvek nemaju svijest o tome da će im taj uspjeh i radne navike koje stiču biti ključni u budućnosti. Zbog toga se nagrade i kazne u ovom uzrastu preporučuju – kaže za “Žena.rs” Radmila Grujičić.

A šta je prikladna nagrada za dijete?

– To je već na roditelju da odluči. Svaki roditelj mora sam da procjeni sistem vrijednosti koji želi da usadi djetetu. Nagrada može biti izlet, porodični odlazak na sladoled, pohvala, ali i nešto materijalno, u tome isto nema ničeg lošeg. Nekada je dobro da dijete ima velike želje, u svakom slučaju mnogo bolje nego da dijete nikada nema nikakva očekivanja – kaže Radmila Grujičić.

Foto: Instagram
Foto: Instagram

Ipak, negdje se mora podvući granica, naročito u ovom osjetljivom dobu kada se djeca međusobno upoređuju i ocjenjuju na osnovu statusnih simbola. Sasvim je u redu priuštiti im nešto materijalno što žele, ukoliko imate uslova za to. Nažalost, većina roditelja na našim prostorima mora dobro da razmisli prije svake vanredne i nepotrebne kupovine, pa ti znači da bi po toj logici većina djece ostala bez željenih nagrada. Zato će se većina roditelja “stisnuti” preko svake mjere kako bi dete usrećili, što je opet pogrešan pristup.

– Potrebno je, čak bih rekla i neophodno, da dijete osjeti frustraciju i da nauči da se nosi sa njom. Tako se sprema na životne izazove, jer u životu neće uvijek dobijati sve što želi. Mnogi roditelji mi se povjeravaju da idu preko svih svojih mogućnosti da djetetu osiguraju ono što želi jer se plaše da, ukoliko mu oni to ne kupe, dijete će nekim nelegalnim putevima naći način da dođe do željene stvari. Djeca nekada to otvoreno i govore. Ako se roditelj nađe u takvoj situaciji, bitno je da nikako ne pristaje na takve ucene i da sebe zapita da, ako popusti pred takvim pritiskom, u šta pretvara svoje dijete i kakvu mu poruku šalje? I još jedna stvar, djeca uglavnom znaju koje su im granice, i djeca roditelja sa prosječnim primanjima, čak i kada traže neku skupu stvar, u dubini duše znaju da su male šanse da će je i dobiti. Ako roditelj otvoreno priča sa djetetom i objasni mu da bi poklon rado kupio, ali nema uslova za njega, dijete će to razumijeti.

Foto: Instagram
Foto: Instagram

Takve velike frustracije i delikvencija uglavnom češće prijete djeci bogatih roditelja. Kada dijete zna da roditelj može da mu priušti ono što želi, ali neće iz bilo kog razloga, dijete tada doživljava ozbiljnu frustraciju koja može da preraste u nešto opasnije, ali roditelj mora sam da nađe načina da postavi granice – poručuje Radmila.

Ono što je najvažnije u takvim situacijama jeste razgovor i iskrenost, savetuje Radmila Grujičić. Čak i kada dijete priredi nastup bijesa, pričekajte da se smiri i razgovarajte s njim, objasnite mu zašto ne možete da mu priuštite ono što želi. Uz malo razgovora i dobre volje, frustracija će biti sve manja i manja, a vaš odnos sve bolji i bolji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu