Svijet

GLAVNI KRIVAC ZA DRAMU U AMERICI Sve je slutilo da je Tramp pobjednik, a onda su počeli da PRISTIŽU GLASOVI

Čekanje rezultata glasanja, zahtjevi za novim prebrojavanjem i prijetnje tužbama – ovo su sve dijelovi drame koja je nastala u tri američke države, a koja je zapravo lako mogla da se izbjegne.

GLAVNI KRIVAC ZA DRAMU U AMERICI Sve je slutilo da je Tramp pobjednik, a onda su počeli da PRISTIŽU GLASOVI
FOTO: MICHAEL REYNOLDS/EPA

Budućnost Amerike zavisi od odluka i potencijalnih pravnih izazova i prebrojavanja glasova u tri ključne kolebljive države a demokratski izazivač Džo Bajden za sada izgleda kao pobjednik. Mičigen, Viskonsin i Pensilvanija su u srijedu bile u centru predsjedničke trke između aktuelnog američkog predsjednika Donalda Trampa i demokrate Džoa Bajdena.

Sa kombinovanih 46 elektorskih glasova, ishod predsjedničkih izbora u SAD 2020. vjerovatno je u rukama glasača u tim državama.

Od srijede uveče, Bajden je pobijedio u Mičigenu i Viskonsinu, ali Pensilvanija još nije proglasila pobjednika.

Odlaganje objavljivanja krajnjeg bilansa uglavnom su bili rezultat većeg broja glasačkih listića poslatih poštom usljed pandemije KOVID-19.

Međutim, to nije bio problem za većinu drugih saveznih država.

Pa ko je ovdje krivac?

Za razliku od drugih država koje su promijenile izborna pravila kako bi se prilagodile tom masovnom prilivu glasova putem pošte, republikanski poslanici u ove tri države usprotivili su se novim zakonima koji ubrzavaju glasanje putem pošte, piše Blic.

Kao rezultat toga, zvaničnici u Mičigenu, Pensilvaniji i Viskonsinu nisu mogli legalno da obrađuju glasačke listiće poslate poštom sve do dana izbora ili neposredno pred njega. Tako su vještački stvorili krizu.

I dok Tramp prijeti tužbama i krivi glasanje putem pošte, izgleda da treba da krivi sopstvenu partiju.

Pročitajte još

Dugo prebrojavanje je proizvod pravila koja su u tim državama nametnula zakonodavstva pod kontrolom republikanaca, a koja u Viskonsinu i Pensilvaniji nisu dozvolila ranu obradu glasanja poštom – uprkos pandemiji – a u Mičigenu dozvolila samo jedan dan ranije obrade.

Neko vrijeme, trka je bila skoro izjednačena u Mičigenu koji nosi 16 elektorskih glasova. Dok je Tramp vodio preko noći, do srijede ujutro Bajden ga je nadmašio. Od srijede uveče, Bajden je osvojio Mičigen, čime je dalje demontiran Trampov zid podrške iz takozvanog Pojasa rđe koji mu je pomogao da sjedne na mjesto predsjednika prije četiri godine. Preokret Mičigena sa crvenog natrag na plavo bio je ogroman udarac za Trampa, koga su pobjede u Mičigenu, Viskonsinu i Pensilvaniji 2016. godine poslale u Bijelu kuću.

Slično se desilo i u Viskonsinu

Više od milion glasača u Viskonsinu predalo je svoje glasačke listiće poštom, navodi AP. Ova država prešla je podržala Trampa uz razliku od samo 23.000 glasova na izborima 2016. godine, što je bio prvi put da je republikanac zauzeo Viskonsin od 1984. godine, kada je Ronald Regan odnio pobjedu. Tanka margina pobjede koja je pomogla Trampu da preuzme mjesto predsjednika, bila je u igri i za 2020. godinu. Bajden je osvojio Viskonsin sa razlikom od samo jednog procentnog poena. Trampova kampanja je u srijedu izjavila da planira da zatraži ponovno brojanje glasova.

Iako izgleda kao da je Tramp vodio, pa mu se Bajden “približio iz prikrajka” i pobijedio u preokretu, to je sve samo privid jer je prebrojavanje glasova iz gušće naseljenih dijelova gdje žive uglavnom demokratske pristalice duže trajalo.

Ovaj problem je bilo lako predvidjeti, kao i činjenicu da će Tramp pokušati da iskoristi neizvijesnost i da to iskoristi kao navodni dokaz za krađu izbora, piše “Gardijan”.

Izborni službenici obje stranke u ovim državama molili su republička zakonodavstva da im daju više vremena da ranije prebroje glasove pristigle poštom, kao što to rade u drugim državama sa zakonodavstvima pod republičkom kontrolom, poput Ohaja, Floride i Arizone.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu