Hronika

Godišnjica nezapamćenog masakra: Mladić ubio oca, majku i djeda, brat zatekao stravičan prizor

U naselju Kulinovci prije godinu dana se odigrao masakr kakav Čačak i region ne pamti, u kojem je Ilija G. (22) zaklao je oca Milana (57), majku Slađanu (49) i djeda Sretena (87).

Godišnjica nezapamćenog masakra: Mladić ubio oca, majku i djeda, brat zatekao stravičan prizor
FOTO: FACEBOOK, NENAD BOŽOVIĆ/RINGIER

Prije krvavog pira roditelji su nadležnima u više navrata prijavljivali nasilje u porodici, a Ilija je nakon boravka u specijalizovanoj ustanovi vraćen u porodicu. Nalaz čačanskog Centra za socijalni rad, koje je Osnovno javno tužilaštvo cijenilo pri odluci da Iliju vrati u porodicu, nije bio adekvatan, zbog čega ni mjere nisu odgovarale stvarnoj opasnosti na terenu.

Zaštitnik građana utvrdio je da su nadležni organi u slučaju trostrukog ubistva u čačanskom naselju Atenica kada je mladić ubio majku, oca i djeda načinili propuste u radu jer nisu adekvatno procijenili rizik od ponavljanja nasilja usljed čega ni planirane mjere zaštite nisu bile adekvatne niti su odgovarale stvarnoj opasnosti od ponavljanja nasilja – navedeno je u dopisu koji je novinarima stigao iz kancelarije ombudsmana Zorana Pašalića.

Zaštitnik građana utvrdio je da su Centar za socijalni rad u Čačku i policija preduzimali mjere u skladu sa Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici u situaciji kada su imali sumnju ili informaciju da se čini porodično nasilje, uspostavili neophodnu međusobnu i saradnju sa tužilaštvom, obavili procjenu rizika, sačinili individualni plan zaštite i postupali po planiranim mjerama.

Pročitajte još

– Međutim, Zakonom o sprečavanju nasilja u porodici propisano je da je pri procjeni rizika naročito potrebno da se vodi računa o sljedećim faktorima rizika: da li je mogući učinilac ranije ili neposredno prije procjene rizika učinio nasilje u porodici i da li je spreman da ga ponovi, da li je prijetio ubistvom ili samoubistvom, posjeduje li oružje, da li je lice sa mentalnim oboljenjima i smetnjama ili zloupotrebljava psihoaktivne supstance, da li je mogućem učiniocu izrečena hitna mjera ili određena mjera zaštite od nasilja u porodici, da li žrtva doživljava strah i kako ona procjenjuje rizik od nasilja. Grupa za koordinaciju i saradnju, koja je formirana pri nadležnom tužilaštvu u Čačku, obavila je tri puta procjenu rizika od ponavljanja nasilja u porodici – prvi put je procenjen srednji rizik, a zatim dva puta da ne postoji rizik -stoji u dopisu ombudsmana.

Dodali su još:

– Zaštitnik građana smatra da grupa nije u obzir uzela sve faktore rizika, odnosno da određeni rizici nisu uzimani u obzir na valjan način, a naročito podatak da se radi o osobi koja je više puta krivično i prekršajno gonjena. Shodno tome, ni planirane mjere zaštite nisu bile adekvatne i nisu potpuno odgovarale stvarnoj opasnosti od ponavljanja nasilja – stoji u dopisu ombudsmana.

FOTO: FACEBOOK/DRUŠTVENE MREŽE
FOTO: FACEBOOK/DRUŠTVENE MREŽE

U preporukama za otklanjanje utvrđenih propusta Zaštitnik građana je od Ministarstva za brigu o porodici i demografiju zatražio da obavi nadzor nad radom Centra za socijalni rad u Čačku, a od Ministarstva zdravlja da obezbijedi buduću saradnju zdravstvenih ustanova sa svim organima iz sistema zaštite od porodičnog nasilja.

– Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju je zatim, postupajući po preporuci Zaštitnika građana, obavilo nadzor nad radom CSR Čačak u okviru kojeg je utvrdilo propuste u radu ovog organa i naložilo, između ostalog, direktoru tog Centra da pokrene postupak kojim bi se utvrdilo da li ima disciplinske odgovornosti u postupanju stručnih radnika centra – zaključuje ombudsman.

Direktorka čačanskog Centra za socijalni rad u Čačku Branimirka Radosavčević ni ovog puta nije novinarima dala objašnjenje o eventualnoj odgovornosti njenih zaposlenih.

Ranije odbijanje je pravdala uslovljavanjem nadležnog Ministarstva koje najprije mora odobriti njeno obraćanje javnosti, a ovoga puta se nije javila na telefon.

– Na svakih devet mjeseci u Viši sud u Čačku stiže izvještaj ljekara Specijalne bolnice pri Centralnom zatvoru u Beogradu, o njegovom trenutnom stanju, na osnovu koje sud donosi mjeru obaveznog nadzora u ustanovi tog tipa. Posljednji takav izvještaj je stigao u oktobru prošle godine i on je do daljnjeg pod mjerama, kao neuračunljiv – rekao je njegov branilac Radisav Vesović, dodajući da niko sa sigurnošću ne zna koliko će on vremena provesti na liječenju.

Stariji sin ubijene porodice Nikola (24) godinu dana nakon masakra još uvijek se nije oporavio od tragedije, pričaju rođaci.

Podsjećamo, ovaj mladić je prvi ušao u kuću nakon masakra zatekavši majku iskasapljenu u kupatilu, oca izbodenog u krevetu, i nepokretnog djeda, preklanog i izbodenog, piše Kurir

– Porodica je prošle subote izlazila na groblje, davali su godišnji pomen. Svi smo još uvijek u šoku, niko se od tragedije dok smo živi neće oporaviti, naročito Nikola. U kuću u kojoj je porodica pobijena on i dalje ne ulazi, ponekad prespava u novoj kući u dvorištu, ali radije ide kod tetke i ujaka koji su mu najveća podrška. Nastavio je studije, a sa njim je i njegova djevojka koja ga bodri, a zajedno s njim prolazi teške trenutke. Za brata, koji je pobio porodicu, neće da čuje – rekla je rođaka porodice.

Ona je dodala da je mladić u međuvremenu dobio posao u Tehničko-remontnom zavodu u Čačku, firmi gdje je inače radio njegov otac Milan.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu