Gonzalo Džajls iz Argentine je obolio od meningitisa kada je imao samo pet mjeseci. U to vrijeme, doktori su govorili roditeljima da će tokom života zavisiti od drugih ljudi. Ali uprkos svemu, uz mnogo truda i rehabilitacije, uspio je da savlada prepreke. Izgubio je glas, ali to ga nije spriječilo da ispuni svoje snove i postane prvi nijemi čovjek koji vodi radio program u zemlji.
Gonzalo ima 24 godine, novinar je, pisac i studira defektologiju. Rodom iz Doloresa. predgrađa Buenos Ajresa , veliki je ljubitelj formule 1 i navijač fudbalsskog kluba Tigres.
On jasno zna kako je živjeti sa stvarima koje može, a šta ne može. Ali to ga nije spriječilo i borio se da ostvari ono što je izgledalo nemoguće.
– Život me je natjerao da radim i radim da bih inspirisao i morao sam da se pripremim za to – rekao je on u razgovoru za portal TN.
Gubitak glasa koji mu nije oduzeo priliku da se oglasi
Iako je uspio da prebrodi ovu tešku bolest, ljekari su tada njegovim roditeljima govorili da neće moći sam da se izbori za sebe, ali to za njega nikada nije bila prepreka.
– Ovo mi je ostavilo par posljedica, na primjer, ne mogu da pričam, ali komuniciramo preko aplikacije na mom mobilnom telefonu – rekao je on.
Svoje djetinjstvo definiše kao rolerkoster.
– Bio sam vođa cijelog društva, uvijek biran za najboljeg druga, ali kako sam odrastao, počela je da se pojavljuje diskriminacija – rekao je on.
Sa 13 godina shvatio da je drugačiji od ostalih i zapao je u krizu.
– Napravio sam nestašluk, bio sam izbačen iz škole, pao sam u depresiju i htio sam da izvršim samoubistvo. Sve dok jednog dana, sa terapijama, prijateljima i prelijepom porodicom iza sebe, nisam uspio da preokrenem igru u svoju korist – ponosan je on.
Kako je nastala ideja da radi
Mladi novinar je 2015. godine bila dio nevladine organizacije. Jednog dana predsjednik ustanove je predložio da se napravi onlajn radio.
– Osjećao sam se prilično neprijatno, šta sam mogao da radim na radiju? Bio sam nijem! U tom trenutku nas je na radiju pitao šta želimo da radimo i niko nije odgovorio. Međutim, predsjednik je dodjeljivao uloge jednu po jednu i kada je došao do mene nastala je tišina. Mislim da se do sada niko nije sjetio da je u grupi bio nijem – prisjetio se on i dodao: „Da presječem nezgodan trenutak, rekao sam “Ja sviram” – rekao je.
Ali daleko od toga da ostane pri tom posljednjem utisku, počeo je da traži način da promijeni tu sudbinu i u svojim rukama je vidio ono što mu je posljednjih godina omogućilo da komunicira sa drugima: mobilni telefon.
– Sa tim bih mogao da radim – pomislio je tada.
– Rekao sam dječacima u grupi i nisu mi dali previše prilika i radio je i dalje ništa, ali sada sam ja bio taj koji je želio da radi posao – rekao je on.
I tako je počelo. Naučio je da uređuje i sastavlja shemu programa. Odnio ga je na Dolores radio stanicu i san je počeo.
– U to vrijeme, zamišljanje nečega što nije urađeno je bilo ludo. Pokazao sam program vlasniku i on je rekao da, da će mi napraviti prostor nedjeljom u podne, za nešto što će biti eksperiment – rekao je on.
Gonzalo uvjerava da je tog dana znao da će mu se život zauvijek promijeniti.
– Bilo je to prije i poslije. Prešao sam od onoga koji traži inspiraciju do onoga koji je inspirisao – rekao je on.
Gonzalov san
Odatle pa do danas je sve eskaliralo. Godine 2016. objavio je svoju prvu knjigu pripovjedaka „Krv, ludilo i ljubav” i 2019. „Totalno Gonzalo”, autobiografiju. On se nada da će sljedeće godine objaviti još dva koja su još u procesu. Po završetku škole studirao je novinarstvo.
– Život me je stavio na radio da inspirišem, pa, morao sam da se pripremim za to – objasnio je on.
– I nakon toga se pojavilo mnogo „avantura”. Osvojio sam zlatni svjetionik, radio nagradu koja se održava u Mar del Plati, nagradu Caduceo, koja je medijska nagrada koju organizuje Koledž ekonomskih nauka La Plate – rekao je on.
Pored toga što ga je Nacionalna geografija pozvala da napravi spot koji će ispričati njegovu priču, radio je na Radiju 10 i držao predavanja širom zemlje, prenosi Blic.
– Ovih dana sam dobio poruku iz Kolumbije, od nekih producenata Caracol Televisiona u kojima me traže pomoć da dobijem prava na video koji sam napravio za Nacionalnu – rekao je on, a onda objasnio i razlog poziva.
Gonzalo želi da dopre do više medija kako bi mogao da ispriča svoju priču.
– Znam, i to sam potvrdio, da se mnoge stvari mogu promijeniti iz moje priče. Zato sam studirao novinarstvo, jer sam shvatio da je moj zadatak u ovom životu da prenosim, inspirišem, podučavam – rekao je on na kraju intervjua za portal TN.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu