Svijet

GOSPODARE NJEMAČKOM PRESTONICOM Kako su ulice Berlina preuzeli kriminalci dok istovremeno osvajaju TOP-LISTE

Oni daju intervjue najpopularnijim jutjuberima, glavni su junaci pjesama rep zvijezda, o njima je snimljena TV serija “4 Blocks”, miks “Kuma” i “Sopranovih”, sa glavnim likom koji se zove Toni. Moguće je naručiti turu po Berlinu tragovima najpopularnijih mafijaških klanova.

GOSPODARE NJEMAČKOM PRESTONICOM Kako su ulice Berlina preuzeli kriminalci dok istovremeno osvajaju TOP-LISTE
FOTO: PROFIMEDIA

Oni su dio ovdašnje pop-kulture – kaže za “Berliner Zeitung” David Rot, berlinski preduzetnik koji se dosjetio da turistima prodaje mafijašku kartu Berlina, sa ucrtanim ključnim mjestima: vila jednog mafijaša, barom drugog i grobnica trećeg.

Cijena? Deset evra.

Spektakularna pljačka

Berlinski “bed bojsi” sveprisutni su u medijima, policija gotovo svakodnevno izvodi masovne racije, mediji izvještavaju sa suđenja za spektakularnu krađu 100 kilograma teškog zlatnika iz berlinskog “Bode” muzeja.

Pola metra visok zlatnik, procijenjen na 3,75 miliona dolara, lopovi su odvukli na skejtbordu do jednog prozora, a onda par stotina metara dalje kolicima do parka Monbijou, gdje ih je čekalo vozilo.

Kamere na stanici Hakešer Markt snimile su ih kako idu u akciju, kratko nakon tri sata ujutro. Na snimcima njih nekoliko nosi velike merdevine na razvlačenje, koje će nakon obavljene akcije ostaviti uz zid muzeja. Po snimcima se vidi da su dvije noći zaredom pokušavali da provale u muzej, ali nisu uspjeli, piše “Berliner Zeitung”.

U slavni muzej u centru Berlina, nedaleko od stana kancelarke Angele Merkel, upali su zahvaljujući tim merdevinama, preko prozora svlačionice čuvara na drugom spratu. Prozor je trebalo da bude obezbijeđen alarmom, ali nije bio: alarm su u muzeju isključili, jer im se stalno pogrešno palio. Ni zlatnik od zlata 99-postotne čistoće nije bio osiguran alarmom, valjda nikome nije palo napamet da bi ga neko mogao ukrasti. Pljačkaši su samo razbili sjekirom staklenu vitrinu i otišli sa blagom vrijednim gotovo četiri miliona evra.

Krađu su izveli 27. marta 2017, a tri mjeseca kasnije policija je uhapsila četvoricu osumnjičenih, tri pripadnika klana Ramo i čuvara muzeja Denisa V. Suđenje je počelo u januaru. Duga istraga nije dala odgovor na glavno pitanje: gdje je zlatnik? Pretpostavlja se da su ga isjekli na komadiće i tako prodali, komad po komad.

Eksplozivom na banku

Članovi istog klana u oktobru 2014. upali su u filijalu “Sparkasse” banke u berlinskom Mariendorfu. Ispraznili su više od 100 sefova i odmaglili sa plijenom u protivrijednosti od 10 miliona evra. Kako bi prikrili tragove, poslovnicu banke digli su u vazduh.

Tek prošlog ljeta berlinska policija pokrenula je istragu i zaplijenila 77 nekretnina u vlasništvu Ramosa, u vrijednosti od devet miliona evra. Za provalu je optužen Teufik Ramo. Njegov brat Karim, korisnik socijalne pomoći, raspitivao se u berlinskoj opšini Spandau za kupovinu stana od 481.000 evra, piše Jutarnji list.

Pretpostavlja se da Berlinom vlada dvadesetak mafijaških klanova, od kojih su tri najveća: klan Ramo, Al-Zein i Abou-Čaker. Riječ je o arapskim porodicama koje su iz Libana osamdesetih stigle u Njemačku. Priča o arapskim klanovima u berlinskom Nojkeln počinje još u vrijeme Kemala-paše Ataturka, koji je 1925. protjerao pripadnike naroda Malami iz jugoistočne Anadolije.

Kao izbjeglice sklonili su se u Liban, ali nisu mogli da se integrišu. Masovno su otišli u Njemačku. Mnogo njih nema pravo na rad u Njemačkoj jer se vode kao osobe bez državljanstva. Prvi su došli 1975, kao ratnim izbjeglicama Njemačka im je dala azil, ali ne i pravo na obrazovanje i na rad, računajući da će se svi vratiti kad rat bude gotov. I kad nisu dobili pravo na legalan rad, okrenuli su se ilegalnom.

Evri u čizmi

Dva od tri glavna berlinska klana, Ramosi i Al-Zeinovi su Malamiji, dok su Abou-Čakeri palestinske izbjeglice iz Libana. Zatvoreni su i nepovjerljivi, porodice imaju po desetoro i više djece i u tome leži njihova snaga. Jedna porodica Malamija u Gotingenu je do 2002. narasla sa 45 na 250 članova.

Funkcionišu slično italijanskoj mafiji u Njujorku šezdesetih, bave se svačim, od ilegalne kocke i reketa do šverca droge i cigareta i pljački banaka i luksuznih radnji. Figuriraju kao vlasnici kioska sa kebabima, barova ili se pak vode kao nezaposleni primaoci socijalne pomoći. Onda policija dođe i nezaposlenom ujaku zaplijeni Roleks u originalnoj kutiji, u džepu farmerica mu pronađu 2,795 evra u kešu i još 3,800 evra ispod dušeka. Plus novac u ormaru u spavaćoj sobi. Drugi ujak, takođe nezaposlen i na socijali, vozi Porsše 996, opisuje nedjeljnik “Der Spiegel”, koji je nedavno objavio opsežnu priču o tri najveća berlinska mafijaška klana.

Jednog je policija uhvatila sa 60.000 evra u čizmi. Još je na slobodi jer bi se, prema njemačkim zakonima, ukoliko policija želi da ga uhapsi, moralo dokazati da njegov novac potiče od kriminalnih aktivnosti.

Gangsta rep

Sredinom januara policija je uhapsila braću Arafata i Jasera Abou-Čakera (obojica su dobila ime po Jaseru Arafatu, dugogodišnjem lideru Palestinske oslobodilačke organizacije), zbog sumnje da su planirali da otmu djecu i suprugu Bušida, jednog od najpoznatijih repera u Njemačkoj, zvijezdu gangsta rapa.

Bušido je u Nojkelnu, gdje se doselio sa majkom, počeo da se druži sa Abu-Čakerima, potpisuje sa njima ugovor i snima ploče sa milijunskom tiražom. Kako se saznalo 2014, Bušido je 2010. potpisao ugovor sa šefom libanskog klana Arafatom Abou-Čakerom koje mu je dao punomoć nad cjelokupnom svojom imovinom. Navodno je 50 odsto svih prihoda reperske zvijezde odlazilo u džep vođe klana. Arafat Abou-Čaker vodio je Bušidovu izdavačku kuću i pozirao sa njim pred kamerama. Saradnja se obojici isplatila.

Preko Bušida i Arafat je postao zvijezda. Jutjuberu Roozu 2015. dao je svoj jedini intervju. Snimljen u Arafatovom lokalu Papa Ari, samo u prvom satu intervju je imao 3,7 miliona pregleda.

Godinama su bili nerazdvojni, živjeli su sa porodicama jedan pored drugog, u tri luksuzne vile, na zemljištu od 16.000 kvadratnih metara, čija se vrijednost procjenjuje na 15 miliona evra. Bili su poput braće dok se prije godinu dana nisu posvađali. Bušido je o Arafatu napisao pesmu “Mephisto” i zaštitu potražio od Ašrafa Ramoa, člana suprotstavljenog libanskog klana. Ramosi su sa svojih 500 članova duplo veći od klana Abou-Čakera. Kao što se prije fotografisao sa Arafatom, sada se Bušido pojavljuje sa Ašrafom Ramom.

U Berlinu živi oko 150.000 stanovnika arapskog porijekla. U Nejklnu, kvartu sa velikim brojem migranata, četvrtinu stanovnika čine Turci, ali ulice drže arapske porodice. Što je zajedničko posvađanim libanskim mafijaškim klanovima? Znak Mercedesa, jer je luksuzna marka omiljena i među mlađom generacijom kriminalaca.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu