Smatraju to stručnjaci i bankari u Bosni i Hercegovini, koji kažu da bi eventualne promjene koje će osjetiti korisnici ovih kredita trebalo da budu male. Osim toga, ističu, još je rano za bilo kakve prognoze, jer se pouzdano ne zna ni da li će i koliko Euribor rasti, te kada se to može očekivati.
Nije ni prirodno da se eventualana promjena te referentne stope automatski reflektuje na promjene kamatnih stopa kod nas. Mi praktično koristimo taj parametar zbog nesposobnosti da utvrdimo neki drugi parametar, ali je uticaj te kamatne stope na kretanje kamatnih stopa u BiH mali. Ipak, zbog potrebe da imamo varijabilne kamatne stope, mi smo uzeli taj neutralni parametar, odnosno Euribor, na koji ne utiču ni banke, niti komitenti. Zato je on i opšte prihvaćen – kaže direktor NLB banke u Banjaluci Radovan Bajić.
Po njegovim riječima, još nije izvjesno ni da će biti značajnijih promjena Euribora.
– Različite su izjave rukovodstva Evropske centralne banke, gdje jedni nagovještavaju tu mogućnost, a drugi opet ne. U svakom slučaju, nije izvjesno da to bude neki dramatičan i veliki skok. To su sve prognoze i još se ne može znati ni da li će biti nekih velikih promjena na relaciji trgovinskih odnosa i nesporazuma između velikih sila kao što su SAD i Evropa. Nadam se da sve skupa neće biti velikih promjena, a čak ako i dođe do malog porasta Euribora, da to neće u kratkom roku uticati na kamatne stope za stambene kredite kod nas – kaže Bajić.
Uticaće, dodaje, najviše na kratkoročne potrošačke kredite i kratkoročne kredite za obrtna sredstva za privredu, odnosno na sve one klijente banaka koje imaju promjenjivu kamatnu stopu za kredite.
– Ako do toga i dođe u nekim pojedinačnim slučajevima, biće to male promjene, a sigurno neće to biti kao promjene kursa sa švajcarskim frankom ili tako nešto. Takve dramatične skokove niko ne očekuje – zaključuje Bajić.
Koliko je u Bosni i Hercegovini kredita čije kamatne stope su vezane za Euribor, kao osnovicu u strukturi nominalne kamatne stope pri obračunu kamatnih stopa na kredite, niko pouzdano ne zna. Iako banke najčešće koriste ovu referentnu kamatnu stopu, Centralna banka BiH, ne raspolaže takvim podacima.
Građanima koji su podigli kredite sa promjenjivom kamatnom stopom, a koja koristi Euribor kao referentnu stopu, ranije su, ipak, skrenuli pažnju da bi “trebali biti svjesni činjenice da referentna stopa u bilo kojem momentu može narasti i da će se to isto desiti s kamatnom stopom na njihove kredite”. Još prije nekoliko godina na svojoj veb stranici Centralna banka je navela i da se očekuje povećanje kamatnih stopa, jer su kamatne stope Euribora bile neuobičajeno niske, pa čak i istorijski najniže ikada zabilježene vrijednosti tromjesečnog Euribora.
To je, objašnjavaju stručnjaci, bila posljedica globalne finansijske krize u SAD-u iz 2007. godine, koja je uzdrmala cijeli svijet, pa samim tim i Evropsku uniju. Da bi se prevazišla kriza i ubrzala ekonomija u evrozoni, Euribor je tada snižen, kao i sve druge referentne kamatne stope.
Ekonomisti objašnjavaju da su sadašnje najave da bi Euribor mogao rasti za 1,75 procenata, zapravo rezultat privrednog oporavka u Evropi. U tom smislu, Evropska centralna banka je najavila da će raditi na normalizaciji mjera monetarne politike. Analitičari Rajfajzen banke tako su istakli da se rast privrede evrozone već nekoliko tromjesečja nalazi iznad dugoročnog prosjeka, a snažan rast se očekuje u toku ove godine. Zbog toga će, predviđaju, prestati program otkupa vrijednosnih papira, a neko vrijeme nakon toga i povećanje referentne kamatne stope. Po nekim očekivanjima, postepeno podizanje ove stope bi moglo početi krajem ove godine. Mediji u Sloveniji su izračunali da bi, tako, klijenti u ovoj zemlji koji su, recimo, uzeli 120.000 evra kredita na 20 godina, te koji trenutno imaju mjesečnu ratu od 600 evra, ako dođe do rasta kamatnih stopa, ubuduće imali mjesečni anuitet uvećan za dodatnih 100 evra.
Euribor je kamatna stopa koju banke u evrozoni koriste za međubankarske pozajmice, odnosno referentna kamatna stopa koja se utvrđuje na evropskom međubankarskom tržištu za valutu evro.
Niže stope nego fiksne
Kredit s promjenjivom kamatnom stopom je kredit kod kojeg kamatna stopa nije fiksirana tokom trajanja kreditnog ugovora, nego može varirati. Krediti s promjenjivom kamatnom stopom jedno vrijeme su bili jako popularni u Bosni i Hercegovini, jer su početne kamatne stope bile dosta niže nego na kredite s fiksnom kamatnom stopom, za kreditne ugovore iste dužine. Referentna stopa mora biti nešto što se službeno obračunava i mora biti transparentna, tako da je i banci i klijentu lako dostupna.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu