Hronika

Građani plaćaju zbog nezakonitih odluka MUP Srpske: Prvostepena presuda u korist policajca koji je podržavao “Pravdu za Davida”

Osnovni sud u Banjaluci presudio je u korist Vinka Bajića, bivšeg službenika Policijske uprave Banjaluka, koji je tužio Republiku Srpsku i MUP RS zbog sankcija koje su mu izrečene u policiji nakon pozdravljanja članova grupe “Pravda za Davida”.

Građani plaćaju zbog nezakonitih odluka MUP Srpske: Prvostepena presuda u korist policajca koji je podržavao “Pravdu za Davida”
FOTO: VESNA POPOVIĆ/RAS SRBIJA

Poreski obveznici u Srpskoj će ukoliko ova presuda postane pravosnažna zbog nezakonitih odluka MUP-a izrečenih Bajiću platiti blizu 10.000 maraka, sa zakonskim kamatama.

Naime, bivši policajac iz Banjaluke, tužio je Republiku Srpsku i MUP zahtjevajući poništenje rješenja kojim je suspendovan sa posla i rješenja Policijskog odbora kojim je proglašen disciplinski odgovornim za težu povredu radne družnosti.

FOTO: FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: FOTO: ALEKSANDAR GOLIĆ/RAS SRBIJA
Osnovni sud Banjaluka

Osnovni sud u Banjaluci je 8. novembra ove godine donio presudu u korist Bajića, u koju je Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) imala uvid i u kojoj se navodi da su mu Republika Srpska i MUP dužni, na ime umanjenja neto plate zbog suspenzije, kao i umanjenja neto plate zbog disciplinske kazne za period jun 2019. godine do septembra 2020. godine, isplatiti ukupan iznos od 5.671 konvertibilnu marku.

Republika Srpska i MUP RS dužni su da, na ime poreza i doprinosa zbog umanjenja plate bivšem policajcu, nadležnim organima uplate iznos od 3.829 maraka. Bajiću RS i MUP, prema prvostepenoj presudi, treba da isplate i zateznu kamatu od oko 800 maraka.

Presuda

Sud u presudi navodi kako nije bilo valjanog razloga za kažnjavanje Bajića, koga su nadređeni u Policijskoj upravi Banjaluka kaznili zbog pozdravljanja pojedinaca iz neformalne grupe građana “Pravda za Davida” kod Hrama Hrista Spasitelja u centru Banjaluke 2019. godine.

– Tužilac ne spori da je sporne prilike prišao predmetnoj grupi građana, ali ono što je nesporno utvrđeno jeste da je prišao radi pozdravljanja Perduv Ozrena i da se rukovao samo s njim- piše u presudi banjalučkog Osnovnog suda koju prenosi BIRN.

FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

Sud dalje navodi da se na snimcima, koji su priloženi kao dokaz, ne vidi da li se Bajić pozdravio sa još lica i sa koliko njih. Presudom se dalje objašnjava da, čak ukoliko se to i desilo, nije jasno kako bi to bio problem, jer su zaposleni u MUP-u RS-a dužni da, odredbom člana 4. Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, poštuju ljudska prava i slobode bez bilo kakve diskriminacije.

Pročitajte još

– Stoga bi takvo postupanje tužioca (prilazak određenoj grupi građana i rukovanje sa jednim ili više građana, pa i njihove eventualne ovacije i pljesak) u cjelosti bilo u skladu sa prethodnim zakonom i kao takvo ne može predstavljati kriminalni čin niti disciplinsku povredu radne obaveze policijskog službenika jer se time ne može nanijeti šteta tuženoj (ugledu Ministarstva), već upravo suprotno, šteta bi se nanijela eventualnim diskriminirajućim ili uvredljivim odnosom tužioca prema građanima, a ne činom poštovanja i pristojnosti- piše u presudi banjalučkog Osnovnog suda.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

BIRN BiH je u februaru prošle godine objavio da je Bajić trpio sankcije zbog podrške Davoru Dragičeviću, ocu ubijenog Davida Dragičevića. On je tada, od svojih kolega, dobio prekršajnu prijavu, koja je kasnije oborena na Osnovnom sudu.

Bajić, nakon presude Osnovnog suda, za BIRN BiH kaže da je još rano da proglasi pobjedu jer presuda nije pravosnažna.

– Ne bih za sada ništa komentarisao povodom prvostepene presude. Sačekaćemo, ipak, da ona postane pravosnažna – rekao je on za BIRN BiH.

Bez komentara

Načelnik banjalučke Policijske uprave Miloš Brkić nije želio da komentariše sudske presude, navodeći da Policijska uprava još nije ni dobila presudu Osnovnog suda.

– To je prvostepena presuda i ja bih sačekao da se iskoriste svi pravni lijekovi pa da vidimo u konačnici kako će to da završi – rekao je prvi čovjek banjalučke policije.

FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: MILAN PILIPOVIĆ/RAS SRBIJA

Bajić je ranije za BIRN BiH objašnjavao da je i prije juna 2019. godine, zbog podrške koju je na Facebooku dao koleginici koja se takođe pojavljivala na trgu, preraspoređen na drugo radno mjesto.

Iz Policijske stanice Lazarevo u Banjaluci premješten je u stanično odjeljenje policije u Šipragama u opštini Kotor Varoš.

– Moja porodica i ja živimo u Banjaluci, a u odjeljenje policije Šiprage u Kotor Varoš sam poslat u oktobru 2018. Ne znam zbog čega i zašto. Pretpostavljam da je to bilo zato što sam u slobodno vrijeme dolazio na okupljanje članova ‘Pravde za Davida’. Ja sam se žalio policijskom odboru na rješenje o premještaju – odbor je kazao da je rješenje nezakonito i da je bio nezakonit raspored i da su me nezakonito rasporedili u policijsku stanicu Kotor Varoš – ispričao je on ranije.

Tada je dodao da ga je razočaralo ćutanje njegovih kolega u policiji, za koje je rekao da su većinom časni i pošteni ljudi, ali da se plaše reakcije i progona od strane nadređenih u policiji.

Vinko Bajić je danas u penziji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu