Podsjetio je i njega i njegovo “Samoopredeljenje” da su podržavali Trampovog prethodnika Džoa Bajdena, što bi moglo da predstavlja najavu da će Grenel opet biti aktivno uključen i u dijalog Beograda i Prištine, smatraju analitičari.
Grenel je reagovao nakon izjave Glauka Konjufce, potpresjednika “Samoopredeljenja” na čijem čelu je Kurti, da je Obamina i Bajdenova administracija dovela Kosovo u “nepovoljan položaj u odnosu na Srbiju”. Zapitao se “zbog čega se ranije nisu žalili”, uz podsećanje da su hvalili bivšeg američkog predsjednika.
Ovo nije prvi put da Grenel otvoreno iskazuje netrpeljivost prema Kurtiju i njegovim saigovornicima, a kada su prvi put ušli u klinč prije skoro pet godina, aktuelni prištinski premijer je smijenjen s vlasti.
Novo “peckanje” dobija na značaju ako se zna da se na Kosovu bliže redovni parlamentarni izbori 9. februara.

“Želi da umanji Kurtijev rejting pred izbore”
Miloš Pavković, istraživač Centra za evropske politike, kaže za Blic da Grenel očigledno i na ličnom nivou nema najbolje odnose sa Kurtijem i pokretom “Samoopredeljenje”.
– Na novoj funkciji Grenelov fokus će biti, prije svega, na Venecueli, Iranu i Sjevernoj Koreji. U tom smisli, Kosovo neće mu biti prioritet, ali imajući u vidu njegovu prošlost i odnose sa Kurtijem, ne iznenađuje što je ovako reagovao na riječi Konjufce – ocjenjuje Pavković za Blic.
Kako kaže, moguće da Grenel šalje poruku uoči izbora na Kosovu.
– Ako Kurti ne osvoji apsolutnu većinu na izborima moraće da pravi dogovore sa drugim listama, i tu se otvara mogućnost za pritiske iz EU i Amerike. Vjerovatno Grenel ovom izjavom želi i da umanji Kurtijev rejting pred izbore i pokvari mu planove – analizira Pavković.
“Moguće ponovno uključivanje u dijalog”
Bez obzira na to što Kosovo neće biti u vrhu Trampove agende, Pavković smatra da to ne znači da se Grenel neće u nekom trenutku uključiti u dijalog Beograda i Prištine.
– Mislim da će Tramp kosovsku dinamiku prepustiti Evropskoj uniji, ali ako Grenel ne bude imao rezultata u Venecueli, Iranu i Sjevernoj Koreji moguće je da će se ponovo aktivirati u našem regionu – navodi Pavković.
“Donijeće novu dinamiku na Zapadni Balkan”
S druge strane, Vladimir Marinković, predsjednik Kongresa srpsko-američkog prijateljstva (KSAP) smatra da će angažman Grenela donijeti “novu dinamiku zemljama Zapadnog Balkana kroz uspostavljanje stabilnosti i ekonomski razvoj”.
Kako je rekao, nova administracija Trampa biće posvećena našem regionu i insistiraće na obnavljanju rada Američke razvojne agencije (DFC) i implementaciji Vašingtonskog sporazuma.
I Obrad Kesić, politički analitičar, vjeruje da bi Grenel mogao da se vrati na Balkan i uključi u pregovore Beograda i Prištine.
– Mandat koji mu je Tramp dao znači da će se on baviti područjima velikih kriza, a znamo da za Trampovu administraciju ti pregovori predstavljaju veliki izazov i na neki način predstavljaju krizu u Evropi koja mora da se rešava. Tako da ja mislim da Grenel ima široko definisan mandat nadležnosti i on može vrlo lako da pronađe način kako da se uključi u cijeli proces dijaloga Beograd-Priština i pregovora, a mislim da bi to bilo jako korisno i dobro što se tiče Srbije – ocenio je Kesić za “Kosovo onlajn”.
Razočaran što je “propalo sve dogovoreno”
Inače, Grenel je uoči američkih izbora prošle godine govorio da Kamala Haris, Trampova protivkandidatkinja, ne zna ni ko je Kurti iako je prištinski premijer bio na njenoj konvenciji.
Takođe, poručio je da je situacija u vezi sa Kosovom “bila bolja u vrijeme administracije Trampa” i dodao da je “razočaran što je propalo sve što je dogovoreno dok je Tramp bio predsjednik” u prvom mandatu, piše Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu