Svijet

Groblja u Hrvatskoj po novom zakonu: Mrtvima skraćuju "ležarinu", šta će biti sa SPOMENICIMA NA ĆIRILICI

Hrvatski sabor je većinom glasova juče usvojio novi Zakon o grobljima, prvi put nakon gotovo tri desetljeća.

groblje u Hrvatskoj
FOTO: DNEVNIK.HR/SCREENSHOT

Novi zakon uređuje upravljanje i korištenje groblja, uključujući preciznija pravila za posipanje pepela, prenos prava korištenja grobnog mjesta, kao i uklanjanje spornih spomenika.

Jedna od najvažnijih odredbi zakona odnosi se na uklanjanje spomen-obilježja i opreme grobnih mjesta koji su postavljeni nakon 30. maja 1990. godine, a koji, kako navode zakonodavci, „veličaju srpsku agresiju na Hrvatsku“. Takvi spomenici će biti uklonjeni u roku od 30 dana od dana stupanja zakona na snagu.

Spomenici na ćirilici

Tokom saborske rasprave naglašeno je kako se spomenici ispisani ćirilicom neće uklanjati ako ne vrijeđaju moralne i nacionalne osjećaje građana. Međutim, svi koji sadrže uvredljiv sadržaj, bez obzira na pismo, biće predmet uklanjanja.

Zakon takođe reguliše status memorijalnih grobalja za stradale u ratu, a na snagu će stupiti osmog dana nakon objave u Narodnim novinama.

Posipanje pepela

Velika novost odnosi se na regulisanje posipanja pepela pokojnika. Naime, jedinice lokalne samouprave će biti u obavezi da propišu tačna mjesta gdje je to dopušteno. U Osijeku, naprimjer, pepeo se smije posipati u posebno uređenom ružičnjaku unutar groblja, bez dodatnih naknada za porodicu, ali isključivo na za to određenim lokacijama.

– Trenutno važeći zakon dopušta posipanje pepela samo unutar granica groblja i toga se pridržavamo – izjavio je Vedran Novokmet, direktor Ukopa, za Dnevnik Nove TV.

Pročitajte još

Upozorio je i na dosadašnje nepravilnosti zabilježene širom zemlje, poput bacanja urni u more, što bi novi zakon trebao spriječiti. Po novim pravilima, pepeo se smije iznositi i izvan granica groblja, ali isključivo uz prethodnu odluku lokalne vlasti o dozvoljenim lokacijama.

Nedostatak grobnih mjesta

Novi zakon takođe pokušava riješiti sve izraženiji nedostatak grobnih mjesta. Tako se minimalni vremenski razmak između dva ukopa u isto grobno mjesto smanjuje s 15 na 10 godina, a za istu grobnicu s 30 na 20 godina.

Osim toga, grobna mjesta više neće biti nepomična 100 godina – moći će se premještati nakon 30 godina, a u slučaju državnih infrastrukturnih radova i nakon samo 10 godina.

Prenos prava korištenja grobnog mjesta takođe će se ubuduće moći ostvariti samo uz ovjeru kod notara, piše zagreb.info.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu