Digitalna Srpska

Hakeri sve sofisticiraniji: Savjeti kako da sačuvate svoje podatke na telefonu

Hakeri postaju sve sofisticiraniji, a hakovanje može da ima strašne posljedice – od napada na privatne podatke pa sve do pristupa bankovnim računima napadnutih.

kakeri napali sajt Vatikana
FOTO: FOTO: MOVIECLIPS TRAILERS/YOUTUBE/SCREENSHOT

U današnje vrijeme jednostavno mijenjanje podešavanja na telefonu više nije dovoljno da bismo bili sigurni na internetu.

Stručnjak za sajber bezbednost Rodžer Grajm, iz američke kompanije za sajber bezbednost KnowBe4, upozorio je korisnike Androida i ajFona da se ne oslanjaju previše na podešavanja pametnog telefona kako bi ostali bezbedni.

– Svako ko misli da će bilo koje podešavanje sprečiti hakere da ga iskoriste, ne razumeju kako hakeri uopšte hakuju – izjavio je Grajm za The Sun.

– 99% hakovanja se obavlja društvenim inženjeringom i putem softvera koji nije zakrpljen. Ništa od toga se ne može spriječiti bilo kakvim podešavanjima. Ako odluče da vas napadnu, bilo koja postavka na vašem telefonu ne može pomoći – objasnio je sajber stručnjak.

Četiri savjeta za bezbjednost na internetu

Grajm je zato podijelio četiri savjeta koji mogu pomoći kako bismo bili bezbjedniji na internetu. Njegov prvi savjet je da ljudi postanu svjesniji trikova društvenog inženjeringa koje hakeri koriste.

To znači da je potrebno čitati o hakerskim napadima i biti na oprezu kada primite neželjenu e-poštu ili poruke.

– Pobrinite se da nikada nikome ne dajete privatne informacije ako niste 100 posto sigurni ko je ta osoba – kaže on.

Pročitajte još

Drugi savjet je ažuriranje softvera. Tehnološke kompanije redovno nude bezbjednosne zakrpe u ažuriranjima, pa Grajm savetuje da pripazite na najnovija ažuriranja na svom ajFonu ili Androidu.

Treći savjet je da za prijavu koristite proveru autentifikacije s više faktora. To znači dobijanje koda porukom (ili putem aplikacije za provjeravanje autentifikacije) kada se negde prijavljujete.

Grajm objašnjava da ovo predstavlja dodatni stepen sigurnosti u odnosu na samo korišćenje lozinke.

– Ali zapamtite: nikada ne delite svoje kodove ni sa kim, čak ni ako to traži neko ko je naizgled prijatelj, član porodice ili kolega. Možda su i oni sami hakovani – naglasio je.

Četvrti savet glasi da provjerite da li koristite različite (i veoma zahtjevne) lozinke za svaku pojedinu veb stranicu ili aplikaciju koju posjetite.

– Možete koristiti menadžer za lozinke kao što je Epl ajKlaud Kičein da vam pomogne u tome – savetuje ovaj stručnjak za sajber bezbjednost, prenosi b92.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije