Svijet

SNIJEG PAO U GRČKOJ Halkidiki pod bijelim pokrivačem, hladna fronta stigla i do popularnih Meteora

Snažan ciklon sa Jonskog mora donio je obilne padavine i jako zahlađenje i jugu Balkana, a snijeg u sklopu ovog sistema padao je i na jugu Srbije.

SNIJEG PAO U GRČKOJ Halkidiki pod bijelim pokrivačem, hladna fronta stigla i do popularnih Meteora
FOTO: GREEK REPORTER/FEJSBUK/SCREENSHOT

Obilna kiša pogodila je područje od juga Italije do Grčke, dok je istovremeno snijeg zavejao mnoge predjele Albanije, Makedonije i juga Bugarske.

Međutim, kako je veoma hladna vazdušna masa stigla sve do juga Grčke i Italije, snijeg je zavejao i planinska područja sve do juga Grčke i Italije, ali i niže predjele u sjevernim i centralnim predjelima Grčke, a padao je čak i na obali Egejskog mora na sjeveroistočku Grčke.

U planinskim predjelima palo je i više od pola metra snijega, a jak sjeveroistočni vjetar stvarao je snježne nanose i smetove.

Primorske predjele pogodile su obilne kiše.

Jake grmljavinske oluje obrušile su se na jug Grčke.

Oblast Egejskog mora na udaru je olujnog sjeveroistočnog vjetra sa udarima od 100 km/h, uz visoke morske talase.

Sinoptička situacija

Snijeg je zavejao planine na Halkidikiju, ali i sva viša područja na sva tri popularna prstena, kao i Atos.

Temperatura na sjeveru i sjeveroistoku zemlje sve do obale Egejskog mora opale su na 0 stepeni, a snijeg je vejao i na širem području Soluna.

Na području Atine temperatura je svega 6 do 8 stepeni.

Snijeg je zavejao i Tesaliju u centralnom dijelu Grčke, a pod debelim snježnim pokrivačem su i popularni Meteori, kompleks manastira na stijenama.

Ciklon će na vrijeme u Grčkoj djelovati i tokom srijede, uz kišu, snijeg i jake vjetrove, a njegovo slabljenje i stabilizacija vremena očekuje se od četvrtka.

I dok se veći dio Grčke našao na udaru zimskog zahlađenja sa kišom, snijegom i niskim temperaturama, jedino je na Kritu, zbog veoma izraženih južnih strujanja veoma toplo, uz temperature i do 21 stepen.

Pročitajte još

Inače, snažan ciklon sa Jonskog mora i sa juga Jadrana donio je oblasti Jadrana od Slovenije do Albanije olujnu buru, a orkanska bura u Crnoj Gori rušila je stabla, nosila krovove i oštetila i dalekovode.

Najjači udari orkanske bure zabilježeni su na hrvatskom primorju, skoro 200 km/h. Snijeg je pao u najjužnijem crnogorskom gradu u Ulcinju, a snijeg je padao i u oblasti Crnog mora između Varne i Burgasa, prenosi Telegraf.rs.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu