Društvo

HERCEGOVAČKI PRŠUT POSTAJE BREND Ideja Agrarnog fonda o zaštiti autohtonog proizvoda

Trebinjski Agrarni fond planira da brendira hercegovački pršut, koji ima specifičan ukus i odavno je prepoznatljiv proizvod juga Republike Srpske.

HERCEGOVAČKI PRŠUT POSTAJE BREND Ideja Agrarnog fonda o zaštiti autohtonog proizvoda
FOTO: FOTO DUBRAVKA ČOLOVIĆ/RAS SRBIJA
Hercegovačka kuća

Direktor Agrarnog fonda Veselin Dutina navodi da Trebinje već ima nekoliko značajnijih proizvođača pršuta, među kojim se izdvajaju dvojica, a čije su pršute i poznati kuvari u regionu ocijenili najvišim ocjenama.

Ovo je jedna od grana privrede u koju bi se u narednom periodu isplatilo ulagati i zaštiti geografsko porijeklo naše šunke, jer ako u regionu imaju zaštićen „istarski pršut“ ili „njeguški pršut“, zašto ne bismo imali i „hercegovački pršut“. Po mogima koji su ga probali i ocjenjivali je najbolji, jer se svinje uzgajaju i meso suši u podneblju gdje se sudaraju kontinentalna i mediteranska klima, što daje poseban okus i šmek – objašnjava Dutina.

Foto Dubravka Čolović/RAS Srbija
Foto Dubravka Čolović/RAS Srbija

On dodaje da osim dvije trebinjske firme, koje pršute proizvode od mesa domaćih svinja i suše ih u trebinjskim selima, na tradicionalan način, stručnjaci Agrarnog fonda su radili i biznis planove za još nekoliko hercegovačkih proizvođača, kako bi se otkup i zaštita hercegovačkog pršuta na što bolji način zaokružili u jedan ozbiljan projekat.

Dutina kaže da su svjesni da je brendiranje nekog proizvoda dug i složen proces, ali da se za sada radi na povećanju proizvodnje, kako bi bilo što više kvalitetnog hercegovačkog pršuta na tržištu, koji bi se kasnije zaštitio.

– Svinjogojstvo nije razvijeno u ovom dijelu Hercegovine. U posljednjih desetak godina formirano je nekoliko novih farmi svinja koje se uzgajaju na što je moguće prirodniji način, pa je cjelokupan posao zaokružen na jednom mjestu, od farme do trpeze – navodi direktor Agrarnog fonda.

On ističe da je hercegovački pršut jedan od najtraženijih proizvoda u Hercegovačkoj kući, prodajnom objektu koji je otvoren prošle godine i gdje se nude isključivo domaći proizvodi ovog kraja.

– Domaći pršuti u Hercegovačkoj kući prodaju se odmah i traženi su kao autohtoni hercegovački delikates. U restoranima, takođe, prolaze vrlo brzo, tako da pršutu nije potrebna posebna reklama, već je samo potrebno razvijati svinjogojstvo i proizvodnju pršuta – kaže direktor trebinjskog Agrarnog fonda.

Foto Dubravka Čolović/RAS Srbija
Foto Dubravka Čolović/RAS Srbija
Veselin Dutina

On najavljuje da bi uskoro Hercegovačka kuća mogla biti otvorena i u Banjaluci i Beogradu, pa će hercegovački pršut biti dostupan i u velikim centrima.

Dutina navodi da se razmišlja da se organizuje i posebna manifestacija posvećena hercegovačkom pršutu, poput sajma vina i meda koje su već godinama dobro posjećene u Trebinju.

Građevinski paketi

Trebinjski Agrarni fond potpisao je i ugovore o dodjeli građevinskih paketa za obnovu i dogradnju objekata za držanje stoke sa 53 poljoprivredna proizvođača sa područja Trebinja. Iz gradskog budžeta za ove namjene je izdvojeno 60.000 KM, a svaki korisnik će dobiti od 800 do 1.500 KM za kupovinu građevinskog materijala za proširenje ili rekonstrukciju štala i drugih objekata za stoku.

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu