Magazin

Hladna ili topla voda: Jedna od njih BOLJE PERE VEŠ i smanjuje račun za struju

Srećom, dani kada se prljav veš ubacivao u veliki lonac i kuvao sa sapunom kako bi se očistio su prošli. Zahvaljujući napretku u deterdžentima, sredstvima za uklanjanje mrlja i veš mašinama, pranje odjeće danas zahtijeva mnogo manje truda i može se obaviti čak i na znatno nižim temperaturama vode.

Mašina za veš
FOTO: RINGIER

Iako mnogi pretpostavljaju da toplija voda znači čistiji veš, to nije nužno tačno. Stručnjaci za pranje veša su objasnili efikasnost pranja u hladnoj u odnosu na toplu vodu, kao i kako da odaberete odgovarajuću temperaturu vode za svoje potrebe.

Evo svega što treba da znate.

Možete li koristiti hladnu vodu za pranje veša?

Ne samo da hladna voda može biti efikasna za pranje veša, već može imati i određene prednosti u odnosu na toplu vodu. Hladna voda je nježnija prema vlaknima tkanine, bojama i pomaže u sprečavanju fiksiranja nekih mrlja na odjeći.

– Naše istraživanje je pokazalo da topla voda uzrokuje skupljanje tkanine, blijedenje boja i ubrzano propadanje materijala – kaže Zek Poznjak.

– Za većinu pranja, topla voda nije neophodna uz savremene deterdžente za veš – dodaje.

Pročitajte još

Ako su vam računi za struju sve veći, prelazak na pranje veša u hladnoj vodi može vam pomoći da ih smanjite. Prema podacima Američkog instituta za čišćenje, oko 90 odsto energije koju veš mašina troši odlazi na zagrijavanje vode. Korišćenjem manje energije smanjuju se emisije ugljen-dioksida, što je bolje za planetu.

Osim ako perete odjeću koja je jako urpljana blatom, mašću ili bakterijama, većina veša nije toliko prljava i ne zahtijeva visoke temperature vode da bi bila čista. Za najbolje rezultate pri pranju u hladnoj vodi koristite kvalitetan deterdžent sa enzimima, posebno formulisan za pranje na niskim temperaturama.

Prednosti i mane pranja veša u hladnoj vodi

Prednosti: Nježnija prema tkaninama Pomaže u sprečavanju ispiranja boja Smanjuje skupljanje tkanine Smanjuje trajne nabore Smanjuje troškove struje Smanjuje emisiju ugljen-dioksida

Mane: Ne uklanja dobro masne mrlje Ne dezinfikuje tkanine Ne uništava buđ Ne ubija insekte poput vaški i stjenica

Kada preći na toplu vodu?

Postoje situacije kada je topla voda bolji izbor za pranje veša.

– Preporučujemo upotrebu tople vode za dezinfekciju veša, ponovno pranje jako zaprljanih komada ili uklanjanje buđi – kaže Džeri Poznjak.

Bilo koji predmet kontaminiran krvlju ili tjelesnim tečnostima—poput medicinskih uniformi, posteljine, peškira ili platnenih pelena—treba prati u toploj vodi kako bi se eliminisale bakterije. Za bolje uklanjanje mrlja, prvo ih isperite i natopite u hladnoj vodi prije nego što ih operete u toploj.

Ako imate problem sa vaškama ili stjenicama, pranje u toploj vodi je neophodno kako biste ih uništili (uz dodatne mjere za suzbijanje štetočina). Takođe, tvrdokorne mrlje, poput masnoće i jako zaprljane odeće, bolje se uklanjaju na višim temperaturama, navodi Real Simple.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu