Svijet

(FOTO) HOĆE LI NA BLISKOM ISTOKU NIĆI NOVA DRŽAVA Svrgli su Sadama, Asada i ISIS, nafte ima u izobilju, ali Erdogan ozbiljno prijeti

Veliko je pitanje da li sirijski Kurdi mogu pretjerano da se raduju padu Bašara al Asada jer dešavanja na terenu pokazuju da islamisti, koji su zahvaljujući pomoći Turske sada preuzeli kontrolu nad Sirijom, nemaju miroljubive namjere prema Kurdima, a to bi moglo dovesti do novog rata.

Kurdi
FOTO: AHMED MARDNLI/EPA

Istina, komandant kurdskih snaga u Siriji pozdravio je u nedjelju svrgavanje autoritarnog režima Bašara al Asada.

U Siriji živimo u istorijskim trenucima dok smo svjedoci pada autoritarnog režima u Damasku – objavio je Mazlum Abdi, koji je na čelu Sirijskih demokratskih snaga (SDF), koje kontrolišu dijelove sjeveroistočnog autonomnog regiona poznatog kao Sirijski Kurdistan na Telegramu.

Sirijci širom Evrope slave pad Assadovog režima
FOTO: RAŞID NECATI ASLIM /ANADOLIJA

Prijeteća poruka iz Turske

Iz Ankare je odmah stigla prijeteća poruka da Turska želi da pomogne “garantovanju bezbjednosti” u Siriji poslije pada Asada, ali i da će raditi na tome da spriječi davanje autonomije Kurdima.

Pročitajte još

U skladu sa pomenutom prijetnjom, turski dronovi u napadu na teritoriju pod kontrolom Kurda u ponedjeljak ubili su 11 civila, uključujući šestoro djece, a dan ranije, turske trupe obučene zauzele su grad Manbidž i protjerale branioce SDF.

Početkom decembra, proturski borci su takođe zauzeli strateški grad Tal Rifaat od kurdskih snaga, uporedo sa velikom ofanzivom pobunjenika protiv Asadovog režima.

Oko 25 do 30 miliona Kurda trenutno živi u onome što oni nazivaju Veliki Kurdistan, regionu koji se proteže preko jugoistočne Turske, sjeverozapadnog Irana, sjevernog Iraka i sjeveroistočne Sirije. Oko 1,7 miliona njih živi u sirijskom Kurdistanu (kurdski: Rojava Kurdistanze, što se prevodi kao “Kurdistan gdje sunce zalazi”), što je devet odsto stanovništva.

Sirijski Kurdi u opasnosti

Glavni neprijatelji Turske su u sjevernoj Siriji, gdje kurdski PKK/IPG (Jedinice narodne odbrane) imaju svoje sjedište. Borci IPG ostaju okosnica Sirijskih demokratskih snaga, osnovanih 2015. godine, koje se obučavaju i naoružavaju uz pomoć Sjedinjenih Američkih Država.

Oni su godinama najvažniji američki partner u borbi protiv Islamske države (ISIS) u Siriji i zato IPG nikada nije proglašena terorističkom organizacijom, iako se ideološki oslanja na političku strategiju PKK. Redžep Tajip Erdogan je bijesan zbog ovoga i koristi svaku priliku za sukob.

FOTO: SZILARD KOSZTICSAK/EPA
FOTO: SZILARD KOSZTICSAK/EPA

Kada su Turci 2019. napali sirijske Kurde u pograničnom pojasu, Amerika se povukla, kako ne bi bila umiješana u sukob dva saveznika – jednog u NATO, a drugog u borbi sa islamistima. Godinu dana ranije, Erdogan je poslao svoje trupe da zauzmu grad Afrin, što je izazvalo egzodus od 200.000 Kurda tamo.

Izdaja Kurda

To mu je uspjelo jer je tadašnji predsjednik Donald Tramp naredio povlačenje američkih trupa iz Kurdistana, iako je tamo ostao manji kontingent od oko 900 Amerikanaca. Logično, Kurdi su ovo vidjeli kao izdaju, kao i mnogi u SAD.

Pročitajte još

– Ovo je poruka svim našim prijateljima na Bliskom istoku da su Sjedinjene Države nepouzdane – prokomentarisao je kasnije bivši američki ambasador pri NATO Nikolas Berns za CNN.

Američko vojno i političko angažovanje sa Kurdima ozbiljno je počelo sa Zalivskim ratom 1990-1991. Irački Kurdistan je takođe snažno podržao američku invaziju na Irak 2003. godine, kada su kurdske snage udružile snage sa američkim trupama da svrgnu Sadama Huseina.

Kurdi
FOTO: SEDAT SUNA/EPA

Američko-kurdsko bratstvo po oružju takođe je bilo ključno za poraz Islamske države u Siriji. Sirijski Kurdi, ili jedinice IPG, u savezu sa SAD su odigrale centralnu ulogu u velikom porazu ISIS na bojnom polju i zauzele strateški važan grad Raku. Partnerstvo SAD sa IPG donijelo je uspjeh na bojnom polju, a konačna pobjeda Kurda kod grada Kobanija postala je prekretnica u borbi protiv ISIS.

Ali upravo je ovaj uspjeh počeo da zvoni na uzbunu u Ankari. Za Erdogana je savez između SAD i IPG predstavljao preokret u regionu, odnosno mogućnost da Kurdi konačno dobiju svoju državu. Turska to neće dozvoliti ni po koju cijenu jer Veliki Kurdistan obuhvata dijelove turske teritorije.

Tajipa Erdogana dodatno nervira činjenica da je sirijski Kurdistan zahvaljujući naftnim poljima ekonomski samodovoljan, što obezbeđuje stalan priliv novca. Osim toga, nakon što su vlasti u Siriji proteklih osamdeset godina branile upotrebu kurdskog jezika i kulture, čak iu privatnoj sferi, sada su izgubile tu bitku jer Kurdi vladaju na sopstvenoj teritoriji.

Kurdi su stekli sve atribute nacije, osim suvereniteta. Sjedinjene Države ostaju jedini najvažniji faktor u određivanju budućnosti Kurda, posebno u Iraku i Siriji. Tramp možda prekida američko partnerstvo sa IPG, ali Sirijski Kurdi su i dalje imali koristi od odnosa jer su ih spoljne sile ranije smatrale najmanje važnom kurdskom populacijom u regionu, možda je kurdska država daleko, ali ako se ikada pojavi, postojaće nacija koja će je naseliti još 2019. – glasio je zaključak koji je objavio Forin afers, prenosi Jutarnji list.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu