Njegovo imenovanje čeka potvrdu Senata, potvrđeno je za Avaz iz Ambasade SAD.
Ono što je interesantno, većinu u Senatu nakon izbora preuzela je Republikanska stranka. Kada dođe na red ovo imenovanje, to će testirati i teorije predsjednika RS Milorada Dodika da će se promijeniti situacija u BiH dolaskom Donalda Trampa na vlast.
Skidanje sankcija
On je napravio šou s kačketom “Make America Great Again“, doveo je i harmonikaše te izrazio nadu da će mu biti skinute sankcije.
– Za četiri godine Trampove vlasti nisu se uspjele skinuti sankcije zato što su u administraciji sjedili ljudi koji nisu mogli da se promijene. Ne mogu da ne kažem da imam nadu da će se to sada desiti – kazao je odmah nakon izbora.
Ako republikanci podrže Daglasa Džonsa kao novog ambasadora, posve je jasno da će politika prema SAD ostati ista.
Sve su prilike da će se to i desiti, jer je Daglas Džons karijerni diplomata, kao i svi njegovi prethodnici, mimo Erika Nelsona.
Politikom prema BiH, kao i drugim državama koje nisu prvi prioritet SAD, bavi se State Department, a ne direktno predsjednici SAD. Tako da je politika te države prema BiH ima jedan kontinuitet, koji ne ovisi o nekim pojedincima.
Nije prioritet
BiH sasvim sigurno nije na spisku prvih prioriteta Donalda Trampa i on neće posvetiti veću pažnju tome, niti insistirati na nekom ličnom imenovanju na ovu poziciju, pogotovo s obzirom na to da je procedura već otpočela i da se Džons obraćao Senatu.
Inače, za vrijeme Trampovog prošlog mandata Džons je imenovan za zamjenika šefa misije u Misiji SAD pri NATO, a jedno vrijeme je bio i otpravnik poslova, što jasno i govori u prilog činjenici da će biti podržan.
Situaciju na ovim prostorima dobro poznaje, jer je bio zamjenik šefa misije u američkim ambasadama u Hrvatskoj i Crnoj Gori, a poznaje i naš jezik.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu