Društvo

"Hoće li stanovi kupljeni putem kredita za mlade moći da se izdaju?" Ovo su PRAVILA koja treba da znate ukoliko se odlučite na NEKRETNINU u Srbiji

Stambeni krediti za mlade usvojeni su Prijedlogom zakona, a primijena se očekuje od marta.

"Hoće li stanovi kupljeni putem kredita za mlade moći da se izdaju?" Ovo su PRAVILA koja treba da znate ukoliko se odlučite na NEKRETNINU u Srbiji
FOTO: V. LALIĆ / RINGIER

Njime se definiše program stambenih kredite za mlade u Srbiji, kako bi oni po što povoljnijim uslovima, što lakše, jednostavnije i jeftinije, mogli da dođu do svoje prve stambene nepokretnosti, piše u tekstu Prijedloga zakona. Međutim, postoje i jasna pravila šta mladi ne bi smjeli da rade sa tom nekretninom.

Prema tekstu prijedloga zakona, mladi budući dužnici biće kontrolisani u smislu – da li žive u tom stanu i da li tokom prvih šest godina otplate kredita izdaju cijeli ili dio kupljenog stana.

U tom periodu, kako se navodi – zabranjena je i prodaja tako kupljenog stana.

U kupljenom mora da se živi

Krediti se, predviđeno je Predlogom Zakona o utvrđivanju garantne šeme i subvencionisanju dijela kamate kao mjera podrške mladima u kupovini prve stambene nepokretnosti mogu odobriti „samo za kupovinu nepokretnosti koja nije u vlasništvu bračnog druga, srodnika korisnika kredita u pravoj liniji i svih lica u drugom nasljednom redu.

U nepokretnosti koja je predmet kredita odobrenih iz ovog programa, korisnik kredita, u periodu od šest godina po odobravanju kredita, mora stanovati i ne može tu nepokretnost ili dio te nepokretnosti izdati u zakup, kao istu ni otuđiti – osim u slučaju kada se pokrene postupak prinudne naplate – precizira se u predlogu zakona.

U protivnom, korisnik će izgubiti pravo na subvenciju kamate, moraće državi da vrati iznos primljene subvencije kamate uvećan za zateznu kamatu, „i može nastaviti da koristi kredit po komercijalnim uslovima koje banka u skladu sa svojom politikom primenjuje za kredite iste vrste“.

Period otplate subvencionisanih zajmova je do maksimum 40 godina, a najviše do navršene 70. godine života u trenutku otplate posljednje rate otplate kredita.

Grejs period (kada dužnik plaća samo kamatu, a ne otplaćuje dio glavnice duga) može biti najviše 12 mjeseci od momenta puštanja kredita, piše Biznis.Kurir.

Krediti su dinarski, vezani za evro.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu