Zvaničnici upoznati sa pripremama za razgovore u Saudijskoj Arabiji otkrili su da će Kijev predložiti djelimični prekid vatre sa Rusijom, koji bi uključivao:
Zaustavljanje napada bespilotnih letjelica
Raketa dugog dometa
Borbenih operacija u Crnom moru
Ukrajinska vlada se nada da bi napredak u razgovorima mogao da podstakne Vašington da preokrene svoju odluku o zamrzavanju razmjene obavještajnih podataka i snabdijevanja oružjem.
Kijev će predložiti djelimični prekid vatre?
Jedan ukrajinski zvaničnik rekao je da će Kijev dati prioritet poboljšanju odnosa sa SAD u kratkom roku, dok su dva evropska zvaničnika rekla da Ukrajina vidi napredak u pregovorima o prekidu vatre kao uslov za ponovno pokretanje vojne i obavještajne pomoći.
– Cilj bilo kakvih pregovora između ukrajinskih i američkih vlasti u Saudijskoj Arabiji biće između ostalog da se dogovore o nastavku pomoći – rekao je krajem prošle nedjelje Fedir Venislavski, poslanik iz stranke Zelenskog i član parlamentarnog odbora za nacionalnu bezbjednost. Američki državni sekretar Marko Rubio ostaće u saudijskom gradu Džedi do srijede, gdje će učestvovati u pregovorima čiji je cilj “napredak ka okončanju rata između Rusije i Ukrajine”, rekao je portparol Stejt departmenta.
Tramp je juče rekao da očekuje “neke prilično dobre rezultate od Saudijske Arabije ove nedjelje”, dodajući da želi da Ukrajina “pokaže da želi mir jer to do sada nisu dovoljno pokazali”.
Zelenski mijenja pristup
Pritisak SAD na Kijev prisilio je administraciju Zelenskog da promijeni svoj pristup nakon neuspješnog sastanka u Bijeloj kući 28. februara.
– Taktika se promijenila. Najvažnija stvar sada je normalizacija odnosa sa Sjedinjenim Državama. Ako je ranije plan bio da se prvo pruže bezbjednosne garancije, a zatim zatraži prekid vatre, sada je jasno da se to neće dogoditi tim redoslijedom. Tramp tvrdi da Ukrajina ne želi prekid vatre, tako da je naš cilj da pokažemo SAD da smo spremni da djelujemo što je brže moguće i započnemo direktne pregovore sa Rusijom – rekao je Volodimir Fesenko, politički analitičar u Kijevu.
Širi sporazum bi počeo zaustavljanjem vazdušnih napada, pomorskih operacija i napada na energetsku i drugu civilnu infrastrukturu. Nastavio bi se razmjenom zarobljenika i povratkom otete ukrajinske djece, što bi trebalo da izgradi međusobno povjerenje.
Dogovor o mineralima neće biti dovoljan?
Predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen rekla je da Brisel i Kijev “veoma, veoma blisko sarađuju”. Dok evropski zvaničnici tvrde da je oko 20 zemalja, na čelu sa Ujedinjenim Kraljevstvom i Francuskom, izrazilo spremnost da formiraju “koaliciju voljnih” da podrže Ukrajinu nakon eventualnog prekida vatre, Tramp se do sada uzdržao od obećanja američke podrške takvoj inicijativi.
Američki predsjednik je bio bijesan prošle nedjelje kada je njegov ukrajinski kolega sugerisao da je sporazum o okončanju rata još uvijek daleko.
Međutim, Kijev nije odustao od američkog učešća u sprovođenju mogućeg prekida vatre, prema evropskim zvaničnicima koji su razgovarali sa ukrajinskim kolegama uoči razgovora. Oni kažu da bi to moglo uključivati, ali ne nužno biti ograničeno na, upotrebu američkih satelita ili obavještajnih signala za praćenje prekida vatre.
NBC News je izvestio da američki zvaničnici vjeruju da sporazum o mineralima neće biti dovoljan za Trampa da nastavi saradnju sa pomoći i obavještajnim službama. Prema njima, Tramp želi da vidi promjenu u stavu Zelenskog prema mirovnim pregovorima, uključujući spremnost na ustupke kao što je predaja teritorije Rusiji, prenosi Index.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu