Medicinski stručnjak Mike Kocsis navodi da bi vam hormoni mogli otkriti mnogo više nego što mislite.
– Ako ste se mučili u vezi, bilo mentalno, emocionalno ili čak fizički, jeste li ikada pomislili da bi vam tijelo moglo nagovijestiti da je ta veza nezdrava za vas? Iako često tražimo znakove o svom ljubavnom životu, osjećaj uporne nesigurnosti u vezi bez očiglednog uzroka mogao bi biti hormonalno upozorenje – naveo je.
S tim u vezi, Kocsis je objasnio kako naši hormoni mogu ukazivati na to da nešto nije uredu u našim vezama, a mogu nam čak dati i ključne znakove kada je vrijeme za prekid.
Kortizol
Kortizol je glavni hormon stresa, koji se povećava kada ste pod emocionalnim ili fizičkim stresom i osmišljen je kako bi vam pomogao da ostanete budni i brzo reagujete na opasnost.
Međutim, u teškoj vezi – poput one u kojoj se osjećate nesigurno, nepredvidivo ili prezahtjevno, vaše tijelo može protumačiti svakodnevne interakcije kao prijetnje, što dovodi do toga da ste stalno u blagom nivou borbe.
Znakovi na koje trebate obratiti pažnju:
Uporna iscrpljenost, čak i nakon dobrog noćnog sna
Osjećaj napetosti u trenutku kada se partner pojavi
Porast anksioznosti u prisutnosti partnera
Loš san
Promjene raspoloženja ili osjećaj emocionalne odvojenosti
Održavanje visoke pripravnosti čak i kada ste razdvojeni, sa simptomima poput zategnutih ramena ili stisnute vilice
Stoga, ako je zajednički život više stresor nego izvor utjehe, povišeni nivoi kortizola način su na koji vaše tijelo signalizuje da se ne osjećate sigurno, da ste u stanju emocionalnog previranja te da je možda vrijeme da prekinete.
Dopamin
U ranim fazama veze, dopamin je ono što vas tjera da se ozarite na njihove poruke, stvarajući leptiriće u stomaku i osjećaj uzbuđenja nakon dobrog izlaska, ali u nezdravoj vezi postaje više poput droge.
Znakovi na koje treba paziti:
Ovisni ste o partnerovom društvu, komplimentima ili odobravanju
Stalno se vraćate uspomenama na rane dane, žudeći da se ta vremena vrate
Osjećate se kao da ne možete preživjeti bez veze, iako vas iscrpljuje
Odustali ste od stabilnosti i sada samo tražite sljedeći “dozu” pažnje i naklonosti
Oksitocin
Oksitocin, koji se često naziva i “hormonom ljubavi”, oslobađa se u trenucima povezanosti i povjerenja te igra važnu ulogu u društvenom povezivanju, empatiji, intimnosti i napreduje u vezama i okruženjima koja se osjećaju međusobno poštovanjem i recipročno.
Ipak, visoki nivoi oksitocina mogu uzrokovati povećanu tjeskobu u vašim vezama, a kada veza postane napeta, emocionalno distancirana ili nestabilna, nivoi oksitocina naglo padaju.
Evo na što treba paziti:
Neželjeni, nepoznati ili neiskreni fizički dodir
Pad traženja intimnih trenutaka poput zagrljaja i poljubaca zbog emocionalne odvojenosti
Osjećaj praznine u zajedničkim iskustvima koja su nekada bila značajna
Sklonost samoći u odnosu na provođenje vremena zajedno
Osjećaj zanemarivanja, s rijetkim ili neugodnim kontaktom očima koji dovodi do povlačenja i emocionalne distance
Oksitocin djeluje kao emocionalno ljepilo koje drži parove povezanima, a njegova odsutnost može učiniti da se osjećate više kao stranci – suptilan pokazatelj da su temeljna emocionalna veza i naklonost narušeni.
Serotonin
Serotonin nadgleda vaše raspoloženje, san, emocionalnu ravnotežu pa čak i pamćenje. Pomaže vam da se osjećate stabilno, mirno i zadovoljno, pa su mu nivoi visoki u sretnim i zdravim vezama.
Međutim, ako je veza emocionalno iscrpljujuća, nesigurna i izvor stalnih sukoba, nivo serotonina opada što dovodi do razdražljivosti, emocionalne nestabilnosti i simptoma depresije.
Znakovi na koje treba obratiti pažnju uključuju:
Uporni osjećaj tuge
Gubitak interesa za aktivnosti koje su nekada donosile radost
Doživljavanje pretjerane pospanosti ili nesanice
Nepredvidiv apetit
Uobičajeno je da pojedinci krive sebe za padove raspoloženja povezane s niskim nivoom serotonina, ali ako primijetite da vam se raspoloženje podiže kada ste daleko od partnera, a tone u njegovoj prisutnosti, vaše tijelo bi moglo signalizovati danak koji veza uzima i potiče vas da potražite promjenu, prenosi Klix.
Estrogen i testosteron
Estrogen i testosteron regulišu libido i seksualno zadovoljstvo, kao i nivo energije i samopouzdanje. Zdrav seksualni život ne mora značiti stalnu strast, ali zahtijeva povjerenje, povezanost i otvorenost.
Ako se seks počne činiti kao nešto što morate učiniti, to bi mogli biti vaši hormoni koji vam govore da nešto nije uredu.
Na šta treba paziti:
Osjećaj odbojnosti ili “isključenosti” od partnera
Emocionalna odvojenost tokom intimnih trenutaka
Maštanje o tome da budete s nekim drugim, ne zbog zadovoljstva, već da biste se osjećali slobodno i povezano s drugom osobom
Fizička intimnost počinje se osjećati manje kao izbor, a više kao obaveza
Nagli i neočekivani pad seksualne želje, posebno kada nije povezan s vanjskim stresorima, zdravstvenim problemima ili godinama, mogao bi signalizirati emocionalnu nepovezanost.
Dakle, ako se čini da vaše tijelo izbjegava intimnost, možda bi bilo vrijedno razmisliti zašto.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu