Sporazumom je predviđena kazna od sedam godina za ubistvo, te osam mjeseci za nedozvoljenu proizvodnju i promet oružja ili eksplozivnih materija, a dogovorena je jedinstvena kazna od sedam godina i šest mjeseci zatvora.
Tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka, Nikolina Ševa, rekla je danas u Okružnom sudu u Banjaluci da su olakšavajuće okolnosti prilikom sklapanja sporazuma i odmjeravanja kazne bile te što je optuženi Đermanović priznao izvršenje krivičnog djela u najranijoj fazi krivičnog postupka, što je krivično djelo počinio u stanju bitno smanjene uračunljivosti, te jer nije osuđivan. Kako je navela, olakšavajuća okolnost je bila i ta što je oštećeni Čolić iznuđavao novac i prijetio optuženom Đermanoviću ubistvom sina. Otežavajuća okolnost je, prema njenim riječima, bila to što je u Čolića ispalio 22 hica, na javnom mjestu u podne.
Branilac optuženog, advokat Darko Kremenović, rekao je odbrana nudila više prijedloga.
-Nudili smo i blažu kaznu. Tužilaštvo je to odbilo i pristali smo na pomenutu – rekao je Kremenović.
Porodica Save Čolića protivila se sklapanju sporazuma i nije saglasna sa kaznom, a punomoćnik porodice postavio je i imovinsko-pravni zahtjev za naknadu nematerijalne štete.
U imovinsko-pravnom zahtjevu zatraženo je da se isplati po 30.000 maraka na ime roditelja, te po 14.000 maraka za njegove tri sestre, odnosno ukupno 102.000 KM.
-Kriv sam, žao mi je zbog svega. Volio bih da toga nije bilo – rekao je Jovica Đermanović u svojim završnim riječima.
Obratili se otac i majka ubijenog Čolića
U Okružnom sudu u Banjaluci i danas je bila prisutna porodica ubijenog Save Čolića.
Ročište su, između ostalog, obilježili i jecaji Snježane Đudurović, majke ubijenog Čolića, koja je jedva smogla snage da se obrati sudu.
-Kako mogu pokraj njega da prođem? Ako mi može sina vratiti, drugo mi ništa ne treba. Sa kaznom se ne slažem ni u ludilu! Odakle vam duša da mu date samo 7 i po godina? 22 metka i 7 i po godina. Hvala vam, neka vam je na čast, i vama i tužiocu – rekla je Snježana sudskom vijeću, a dok se vraćala na svoje mjesto, optuženom je dobacivala “crk'o dabogda”.
Otac ubijenog Save, Nebojša Čolić, rekao je da se ne slaže sa sporazumom, a osvrnuo se i na odnos koji je imao sa optuženim Đermanovićem, pojašnjavajući da mu je davao novac za posao.
– Svoje dijete ne mogu vratiti. Dao sam Đermanoviću dva kredita. On je jedan prevarant i manipulator. Ostao je dužan i drugima. On moje dijete ne može vratiti, a svoje je ostavio nezaštićenim. Zašto mene nije nazvao ako je imao probleme sa mojim djetetom? Ja sam taj koji mu je davao novac – rekao je Nebojša Čolić.
Optužnica
Kobni događaj desio se 5. maja ove godine, oko 12.15, na parkingu ispred prodavnice sportske opreme u banjalučkom naselju Lauš. Čolić je prethodno pozvao Đermanovića da mu isplati 16.500 KM, na ime kamate za dug, uz prijetnje, kako je navedeno u optužnici, da će mu ubiti sina ukoliko ne donese novac.
Navodi se da je Đermanović, nalazeći se u stanju smanjene uračunljivosti i pod jakim emocionalnim nabojem, otišao do svog stana,te iz garaže uzeo automatsku pušku kalibra 7,62 mm i stavio je u automobil „pežo 407“ i došao na pomenuti parking. Kada je Čolić stigao na motociklu „piađio“, Đermanović je izašao iz vozila sa oružjem u rukama i sa udaljenosti od oko metar i po ispalio nekoliko rafala u Čolića.
Prema optužnici, Čolić je pao na tlo ležeći na leđima, a Đermanović se nije zaustavio nakon prvih hitaca, već je nastavio rafalnom paljbom, ispalivši ukupno 22 metka glavu i tijelo žrtve. Čolić je zadobio višestruke povrede, razorenja pluća, slezene, jetre, bubrega, mokraćne bešike, prostate, višestruke prelome rebara i kostiju, te je na mjestu podlegao.
Osim za ubistvo, Đermanović se tereti i za neovlašteno držanje vojnog oružja i municije.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, pridružite se našoj Viber zajednici ili čitajte na Google News.