On ističe da nadležni državni organi Srbije treba da Bori Tomiću pruže svu pravnu, konzularnu i svaku drugu pomoć za vrijeme ekstradicionog pritvora u Sarajevu, gdje je smješten nakon što ga je na graničnom prelazu Rača uhapsila Granična policija BiH.
– Srbija treba da zahtijeva od Hrvatske da konačno prestane sa ponižavanjem i progonom bivših pripadnika oružanih snaga SFRJ i Vojske i policije Republike Srpske Krajine koji su se časno i hrabro borili za svoj narod i državu – naveo je Linta u saopštenju.
Linta ističe da je apsolutno jasno da je hrvatsko pravosuđe u funkciji hrvatske državne politike i da ima selektivan pristup u procesuiranju ratnih zločina.
Cilj hrvatskog pravosuđa, dodaje on, nije zadovoljenje pravde već opravdanje lažnog mita o, kako ga Hrvati zovu, domovinskom ratu, prema kome su Srbi agresori i zločinci a Hrvati oslobodioci i žrtve.
– Zbog toga se smišljeno i planski radi da se pokrene što veći broj krivičnih postupaka protiv srpskih veterana na osnovu pretpostavki i lažnih iskaza svjedoka saradnika, kao i da se konstantno širi atmosfera straha i uznemirenosti – istakao je Linta.
To, kaže Linta, između ostalog, potvrđuje činjenica da su na osnovu međunarodnih potjernica koje je raspisao Biro Interpola u Zagrebu, širom svijeta do sada uhapšena 183 Srbina.
Boru Tomića (51) je, na osnovu hrvatske potjernice, prije dva dana na graničnom prelazu Rača uhapsila granična policija BiH kada je krenuo u posjetu roditeljima u Kotor Varoš u Republici Srpskoj.
Tomić, koji živi u okolini Novog Sada, često je išao u posjete roditeljima ali do sada nije imao problema.
Protiv Tomića i još 27 osoba sa područja Daruvara Županijsko državno odvjetništvo u Bjelovaru je još 1997. godine podiglo politički motivisanu optužnicu zbog navodnih krivičnih djela ratnih zločina protiv civilnog stanovništva i ratnih zarobljenika.
Tomić je, prema riječima njegovih prijatelja, bio školovani policajac koji se tokom rata ponašao korektno.
Boro Tomić je do 1991. godine bio milicioner u Daruvaru u Hrvatskoj, a onda je početkom rata napustio zapadnu Slavoniju i prešao u Beli Manastir, gdje je radio u policiji do 1999. godine.
Tomić je uhapšen zbog oružane pobune – krivičnog djela koje zakonski više ne postoji u Hrvatskoj od 1999. godine, kada je hrvatski Sabor usvojio Zakon o aboliciji, odnosno oslobađanje od krivičnog progona.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu