U izvještaju se navodi da Hrvatska, Italija, Bugarska, Rumunija i Slovačka “namjerno podrivaju vladavinu prava u gotovo svim aspektima”, prenosi “Gardijan”.
U Hrvatskoj se integritet pravosuđa smatra narušenim nakon imenovanja Ivana Turudića za glavnog državnog tužioca, uprkos njegovim bliskim vezama sa vladajućim HDZ, navodi se u izvještaju.
Podsjeća se da je Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) upozorila na sistematske izazove u očuvanju vladavine prava u Hrvatskoj, nakon što je Turudićeva kancelarija dovela u pitanje pravo EPPO da istražuje slučaj prevare sa budžetom EU.
U izvještaju se navodi da je italijanska Vlada ozbiljno narušila vladavinu prava promjenama u pravosuđu i da je pokazala snažnu netoleranciju prema medijskoj kritici.
Ukazano je na planove Vlade Đorđe Meloni za davanje neograničenih ovlaštenja Ministarstvu pravde nad tužiocima, što bi povećalo političku kontrolu nad pravosuđem.
Osim toga, ukazano je na “nezapamćene nivoe uplitanja u javne medije”, poput otkazivanja govora pisca Antonija Skuratija, koji je trebao da predstavi antifašistički manifest, te pokretanja disciplinskog postupka protiv voditelja emisije u kojoj je govor trebao biti izveden.
Kada je riječ o Bugarskoj, u izvještaju je analiziralo pokretanje antikorupcijskih istraga protiv istaknutih političkih protivnika vlade, dok su nastavljene dugogodišnje afere, poput nezakonitog odlaganja građevinskog otpada u Sofiji.
Autori izvještaja upozoravaju na to da čak ni “uzorne demokratije” poput Francuske i Njemačke nisu imune na probleme.
U Francuskoj su istraživači upozorili na sve češće korištenje člana Ustava za donošenje odluka bez glasanja u parlamentu, kao i na rastuće ograničenje slobode izražavanja, uvedene uoči Olimpijskih igara u okviru mjera protiv stranog uticaja.
U Njemačkoj je zabrinutost izražena zbog pretjeranih i nesrazmjernih reakcija na propalestinske događaje.
– Bez odlučne akcije, EU riskira dalju demokratsku eroziju -zaključuje se u izvještaju koje su sastavile 43 organizacije za ljudska prava iz 21 članice EU.
Organizacija “Libertes” pozvala je Evropsku komisiju da pojača nadzor nad vladavinom prava povezivanjem tog procesa sa isplatama fondova EU, kao i ubrzavanjem pravnih postupaka protiv država koje krše pravila vladavine prava.
– Šest dosadašnjih izvještaja pokazali su alarmantnu postojanost kršenja vladavine prava u cijeloj EU – rekao je Viktor Kazai iz “Libertesa”.
On je istakao da su svi osnovni aspekti vladavine prava suočeni sa ozbiljnim problemima posljednjih godina, dok su napori EU da zaustavi ovaj trend bili razočaravajuće ograničeni.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu