Društvo

"I država treba da se odrekne nečega" Ima li prostora za pojeftinjenja hrane, vode i struje

Dobro je što je pokrenuta kampanja snižavanja cijena hrane i drugih proizvoda u cilju zaštite standarda građana, ali bi ovim trebalo obuhvatiti i osnovne životne namirnice i usluge čije cijene regulišu različiti nivoi vlasti.

Gradjani na ulici Banjaluke
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Ovo za Srpskainfo kaže Ostoja Kremenović, predsjednik Udruženja „Pokret potrošača RS“. Kremenović je nekadašnji ministar uprave i lokalne samouprave RS, te dugogodišnji direktor Fonda PIO.

– Od velikog značaja za zaštitu životnog standarda stanovništva bi bilo da se nađe model po kojem bi pojeftinili proizvodi i usluge koje nisu obuhvaćene ovom kampanjom, jer ne pretpostavljaju interese trgovinskih lanaca i drugih koji su učestvovali u tom postupku. U prvom redu to se odnosi na hljeb, brašno, proizvode od brašna, ulje, šećer, so, odnosno osnovne životne namirnice koje su propisane odlukom Vlade RS iz 2011. godine – objašnjava Kremenović.

ostoja kremenović pokret potrošača rs
FOTO: K3/YOUTUBE/SCREENSHOT

I država treba da se odrekne nečega

On smatra da se zapravo u kampanju zaštite životnog standarda treba uključiti i sama država kroz odricanje dijela prihoda kako bi građanima osnovna hrana bila dostupnija, odnosno jeftinija.

– Mislim da se svakako ne treba stati na ovome i treba ići dalje jer prostora ima. Prije svega treba imati u vidu i Zakon o regulisanju cijena, koji daje široka ovlašćenja Vladi i Ministarstvu trgovine da prate stanje i odgovarajućim aktima uređuju ovu oblast na način da omogućuje tržišnim i drugim inspektorima da postignu efikasnost u kontroli sprovođenja propisa u ovoj oblasti – objašnjava Kremenović.

Objašnjava da bi sada trebalo vidjeti kako pojeftiniti i usluge, naročito one koje su od opšteg ekonomskog interesa, a koje su u nadležnosti jedinica lokalne samouprave.

– Imamo situaciju da skupštine opština i gradova odobravaju povećanje cijena komunalnih usluga i sasvim je lako pravdati to jer se ulazne cijene povećavaju. Ali, treba tražiti modalitete da se pružaoci usluga podrže iz drugih izvora uključujući i lokalne budžete ili oslobađanje određenih obaveza prema jedinicama lokalne samouprave ili na nivou Republike kada je u pitanju cijena električne energije – precizira Kremenović.

Pročitajte još

Zaključuje da svako iz svog ugla treba da djeluje u zaštiti životnog standarda, odnosno da je neophodno da funkcionišemo kao sistem.

Prava ocjena za 10-ak dana

Predsjednik Udruženja za zaštitu potrošača „Zvono“ Jovan Vasilić kaže za Srpskainfo da je u ponedjeljak obišao dva-tri marketa u Bijeljini, ali da nije primjetio označene proizvode u kampanji „Društveno odgovorni“.

– Doduše, pravi početak kampanje je malo pomjeren dok se svi učesnici u lancu ne iskoordinišu. Mislim da ćemo za desetak dana biti u prilici da damo pravu ocjenu kampanje – kaže Vasilić.

Dodaje da su iz ministarstva zatražili od udruženja za zaštitu potrošača da prate sprovođenje kampanje u smislu da prijave nepravilnosti ako ih uoče.

Jovan Vasilić, Udruženje Zvono
FOTO: BN/TV/YOUTUBE/SCREENSHOT

– Imali smo samo jedan poziv potrošača koji se zanimao zašto neki proizvod nije na listi. Ta lista je promjenjiva, nešto će se još dodati, nešto će možda biti skinuto – navodi Vasilić.

Varijacije

Prije 10 dana saopšteno je da u okviru kampanje “Društveno odgovorni” učestvuje 19 proizvođača koji su se odrekli u potpunosti marže na 50 proizvoda. U međuvremenu, “Mlijekoprodukt” se predomislio za pet proizvoda, pa je sada 45 proizvoda na spisku.

U kampanji učestvuje i 22 trgovca i četiri distributera. Jeftiniji proizvodi su označeni odgovarajućim stikerima,  a biće samo u samo u marketima koji su dio kampanje.

kampanja Društveno odgovorni
FOTO: SRPSKAINFO

Ipak, cijena tih proizvoda neće u svim trgovinama biti ista.

– Mogućnost varijacije u cijeni je moguća jer imamo dobavljače koji nisu dio kampanje i oni će nastaviti zaračunavati maržu koju su imali. Tu postoji mogućnost da u nekim marketima, u nekim gradovima, budu razlike u cijeni onog proizvoda na nula odsto marže. Te stvari ćemo tolerisati, ali ako vidimo da neki market na nula odsto marže zaračunava svoju maržu, isključićemo ga iz kampanje – rekao je ministar trgovine Denis Šulić.

Kampanja “Društveno odgovorni” traje do 31. decembra.

HRANA JE SKUPA

Stopa godišnje inflacije u Republici Srpskoj u avgustu bila je 5,9 odsto a najviše je poskupjela električna energija, i to 17,4 odsto, te voda i druge komunalne usluge – 8,5 odsto i hrana – 8,3 odsto. Takođe, evidentan je rast cijena svih ostalih usluga.

Cijene hrane u Republici Srpskoj su u stalnom rastu od kraja 2021. godine, a polovinom prošle godine bile su veće za više od 30 odsto u odnosu na godinu ranije. Krajem prošle godine usporen je rast cijena hrane, ali su cijene prehrambenih proizvoda, voća i povrća izuzetno visoke, čak i za one koji imaju veća primanja od prosječnih.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu