Hronika

I sudija Numanović pod istragom: Ko je sve odgovoran za masakr u Gradačcu

Kancelarija disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) BiH formirala je predmet protiv sudije Lejle Numanović iz Gradačca koja je odbila da Nerminu Sulejmanoviću odredi mjere zabrane prilaska nevjenčanoj supruzi Nizami Hećimović, koju je svirepo ubio prenoseći to uživo na društvenim mrežama.

ubistvo u gradačcu
FOTO: AHMET BEŠIĆ/ANADOLIJA

Određivanje zabrane prilaska Hećimovićevoj su izostale iako ih je predložila Policijska uprave Gradačac.

Iz Tužilaštva Tuzlanskog kantona (TK) danas je saopšteno da istražni timovi Ministarstva unutrašnjih poslova tog kantona obavljaju obimnu istragu koja se odnosi na događaje prije, tokom i nakon trostrukog ubistva i pokušaja ubistva tri osobe u Gradačcu.

Portparol ovog tužilaštva Admir Arnautović istakao je da su u određene provjere uključene i druge policijske službe.

– Policijski istražni organi obavljaju detaljne radnje i rade na dokumentovanju različitih segmenata vezanih za spomenute događaje, a Tužilaštvu još nisu dostavljeni pojedinačni izvještaji i materijalni dokazi – kazao je Arnautović.

Predsjednica Opštinskog suda u Gradačcu Slobodanka Kojić objavila je danas saopštenje za javnost u vezi s trostrukim ubistvom u tom gradu i postupanjem policije i pravosudnih organa.

Na početku, navodi da se na društvenim mrežama pojavilo rješenje ovog suda broj 28 0 Pr 081870 23 Zm od 7. avgusta 2023. godine, kojim se odbacio zahtjev MUP TK, PU Gradačac za izricanje zaštitne mjere zabrane uznemiravanja i uhođenja osobe izložene nasilju i zaštitne mjere zabrane približavanja žrtvi nasilja.

Na tim istim mrežama, kako ističe, nije se pojavila stranica 2. i 3. istog rješenja, na kojima je sudija Lejla Numanović obrazložila razloge zbog čega se zaštitna mjera odbacuje. Sudu nije poznato ko je medijima dao ovo rješenje kao ni razlog zbog čega se samo objavila prva stranica ali u svakom slučaju mediji to rješenje nisu dobili od suda.

– Želim da istaknem da je nasilje u porodici prijavljeno dana, 27.07.2023. godine što proizilazi iz službene zabilješke Policijske uprave Gradačac od 27.07.2023. godine. Iz iste zabilješke proizilazi da je Hećimović Nizama, kći Nusreta prijavila svog nevjenčanog supruga Sulejmanović Nermina da je fizički napao dana 03/04.08.2023. godine u porodičnoj kući u Mionici 3, grad Gradačac gdje se od istog odselila a nakon toga joj je upućeno više prijetnji te je ista ugasila telefon – navodi se u saopštenju predsjednice suda.

Kako dalje navodi, dana 04.08.2023. godine oko 15:40 sati patrola policije je postupila po gore navedenoj prijavi te je pronašla Sulejmanović Nermina, koji je negirao navode prijave te patroli izjavio da Hećimović Nizami nije upućivao nikakve prijetnje niti je imao nikakav kontakt s njom.

Pročitajte još

– Dana 07.08.2023. godine Policijska uprava Gradačac je sačinila zapisnik o saslušanju svjedoka Hećimović Nizame koja je koristila blagodeti zakona iz člana 97. ZKP FBiH, kako stoji u izjavi i nije željela davati izjave o navedenom događaju, ali je rekla da želi da se njenom nevjenčanom suprugu izrekne mjera zabrane prilaska njoj, uznemiravanja dok se situacija oko njihovog zajedničkog djeteta ne riješi putem nadležnih institucija i da više ne želi da živi sa Sulejmanović Nerminom, a imajući u vidu da je isti nasilna osoba, prijetio joj pozivima da se vrati što prije i da će je naći gdje god se nalazi tako da se boji njegovog prisustva – saopštila je Kojić, prenosi klix.ba .

Dana 07.08.2023. godine sudu je dostavljen zahtjev za izricanje zaštitne mjere uz službenu zabilješku i izjavu oštećene Hećimović Nizame.

Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić rekao je da očekuje da istražni organi utvrde ko je napravio propust, odnosno da li je postojala saradnja zaposlenih u policijskim agencijama i ubice Sulejmanovića koji je ubio bivšu suprugu u prisustvu kćerke i to prenosio na Instagramu.

Istakao je da postoje indicije da su određeni policijski službenici pomogli ubici da dođe do žrtve.

– Ne možemo amnestirati ni sudiju jer je, očigledno, na brzinu, nedovoljno se posvetivši ovom slučaju, donijela odluku da odbaci žalbu žrtve i da ne prihvati zahtjev za izricanje odluke o zabrani prilaska – rekao je Nešić.

Prema njegovim riječima, ovakve stvari se ne mogu zanemarivati i odgovorni pojedinci moraju biti identifikovani.

– Ogromna je odgovornost na svima koji učestvuju u dešavanjima u društvu, od centara za socijalni rad, policije, pravosudnih organa, do svih drugih nadležnih institucija. Činjenica da je ovaj svirepi i krvavi pohod putem društvenih mreža pratilo više od 15.000 ljudi govori o tome da zaista moramo povesti daleko više računa o mentalnom zdravlju našeg društva, da bismo sociopsihopate prepoznali na vrijeme i spriječili slične tragedije – rekao je Nešić.

On je istakao da je ovo veliko upozorenje cijelom društvu da se još jednom pokaže da sistem funkcioniše, da se vidi gdje se zatajilo i da se ovako nešto, koliko je moguće, više ne dešava.

– Želim da izrazim najiskrenije saučešće porodicama žrtava zbog ovog svirepog zločina, nakon kojeg normalan čovjek može samo da zanijemi. Nažalost, ovakve stvari se sve češće dešavaju i u svijetu, i u regionu, i kod nas – kazao je Nešić.

Zbog svirepog ubistva koje se desilo u petak u Gradačcu, Vlada FBiH i Vlada Republike Srpske donijele su odluku da u srijedu bude proglašen dan žalosti.

Sulejmanović je nevjenčanu suprugu Nizamu ubio zato što ga je prijavila policiji zbog nasilja u porodici. On je ubistvo Nizame prenosio na društvenim mrežama, a onda nastavio sa krvavim pirom u kojem je ubio još dvije i ranio još tri osobe nakon čega je izvršio samoubistvo, prenosi Glas Srpske.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu