Politika

Ignorišu stradanje Srba: Zapad ne odustaje od RATNIH STEREOTIPA

Komemoraciji bošnjačkim žrtvama u Potočarima juče je, kao i svake godine, prisustvovao veliki broj stranih zvaničnika i predstavnika međunarodne zajednice. Na nedavnom pomenu srpskim žrtvama u Bratuncu, kao i obično, nije se pojavio niko od stranaca.

Ignorišu stradanje Srba: Zapad ne odustaje od RATNIH STEREOTIPA
FOTO: SRNA

Očajnički vapaj porodica srpskih žrtava iz Podrinja, koje su uoči održavanja komemoracije u Potočarima na lokalnom putu od Bratunca da Memorijalnog centra postavili fotografije 3.267 srpskih civila i vojnika iz te regije, koji su ubijeni u proteklom ratu, nije izazvao nikakvu reakciju OHR ili zapadnih ambasada u BiH, koje skoro 30 godina upadljivo izbjegavaju da pomenu ili posjete bilo koje srpsko stratište.

Dežurni krivci

Izuzetak je bio gest američkog ambasadora, Majkla Marfija, koji je početkom aprila otišao na Kazane i odao počast ubijenim sarajevskim Srbima.

Predsjednica Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila opštine Bratunac, Radojka Filipović, za Srpskainfo kaže da razloge očiglednog ignorisanja srpskih žrtava od strane zapadnih diplomata i zvaničnika, prije svega, treba tražiti u tome što upravo Zapad, prema njenim riječima, ima velike “zasluge” za izbijanje ratnih sukoba u bivšoj Jugoslaviji.

– Na početku rata Zapad je već odredio da će Srbi biti krivci za sve, a da su Bošnjaci u sukobu u BiH jedine žrtve. Upravo su oni, zajedno s Bošnjacima, napravili mit o tome da je samo jedan narod stradao i da jedino oni zaslužuju da se njihove komemoracije obilježavaju uz prisustvo stranih zvaničnika. To rade kako bi prikrili svoju ulogu u kreiranju rata na ovim prostorima – kaže Filipovićeva.

FOTO: SRNA
FOTO: SRNA

Ona ističe da se na komemoracijama u čast više od 3.000 ubijenih Srba u Podrinju, koje se početkom jula svake godine održavaju u Bratuncu, nikad nije pojavio nijedan predstavnik međunarodne zajednice niti bilo ko iz OHR.

– Zbog toga smo i stavili fotografije naših ubijenih na putu od Bratunca prema Potočarima, ne bi li probudili makar djelić savjesti onih koji su nijemi i gluvi za srpska stradanja – ističe Filipovićeva.

Teško do povjerenja

Predsjednik Saveza Srba iz regiona, Miodrag Linta, tvrdi da bez uspostavljanja istih standarda u suđenjima za ratne zločine, kao i jednakog poštovanja svih žrtava, nije moguće uspostavljanje povjerenja i pomirenja između srpskog i bošnjačkog naroda.

FOTO: N1/YOUTUBE/SCREENSHOT
FOTO: N1/YOUTUBE/SCREENSHOT
Miodrag Linta

– Brojne činjenice jasno potvrđuju da u BiH nema pravde za srpske žrtve, jer su naredbodavci i počinioci monstruoznih zločina nad srpskim narodom u građanskom ratu u BiH ostali nekažnjeni – rekao je Linta.

On je naveo da je postavljanje fotografija srpskih žrtava iz Podrinja na putu prema Potočarima bio jedan od rijetkih načina da se međunarodnoj zajednici ukaže na nesumnjivu istinu da su na području srednjeg Podrinja stradali i Srbi, a ne samo Bošnjaci.

Pročitajte još

– Međunarodna zajednica ignoriše srpske žrtve, jer u zapadnim centrima moći i dalje dominira stereotip da su Srbi krivci za ratove na prostoru bivše Јugoslavije, a da su Bošnjaci, Hrvati i Albanci nevine žrtve “velikosrpske agresije”. Njihova namjera je da prikažu da su Srbi zločinci kako bi dalje vršili snažan pritisak na Republiku Srpsku s ciljem stvaranja unitarne BiH, u kojoj bi Bošnjaci imali dominaciju – tvrdi Linta.

Bivši ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske, Radislav Jovičić, smatra da guranje problema pod tepih, kao i selektivna pravda, nikada nikome nije donijela ništa dobro.

– Sud i Tužilaštvo BiH nisu doprinjeli pomirenju i suživotu u BiH, već, naprotiv, selektivnom pravdom doprinose još većim podjelama i tenzijama. Nevjerovatno je da se samo Srbi optužuju za zločine. Koga više da pitamo ko je pobio 3.500 Srba u Podrinju? Međunarodna zajednica ćuti, isto kao i bošnjačke političke elite koje podgrijavaju razdor i podjele, ne priznajući i ne osuđujući zločine nad srpskim narodom – ističe Jovičić.

Narušeni odnosi

Član Foruma za međunarodne odnose Evropskog pokreta u Srbiji i bivši karijerni diplomata, Srećko Đukić, za Srpskainfo kaže da je očigledno da stranci, prvenstveno oni sa Zapada, zatvaraju oči pred ratnim stradanjima ne samo Srba, već i Hrvata u BiH.

Srećko Đukić o stranim ambasadorima
FOTO: N1/YOU TUBE/SCREENSHOT

Na naše pitanje zbog čega predstavnici Evropske unije, SAD, pa čak i OHR, koji bi trebalo da vodi brigu o implementaciji mirovnog sporazuma i radi na pomirenju naroda u BiH, očigledno bojkotuje komemoracije srpskim žrtvama ne samo u Podrinju, već i u Sijekovcu, Mrkonjić Gradu, kao i brojnim drugim mjestima srpskog stradanja, Đukić odgovara da se tu očigledno radi o politici, ali i o temeljno narušenim odnosima između Republike Srpske i Zapada.

– Jasno je da su sva tri naroda, Srbi, Hrvati i Bošnjaci, žrtve nesrećnog rata koji se dogodio u BiH i da svi narodi imaju svoja tragična i bolna iskustva. Međutim, činjenica je da je međunarodna zajednica, odnosno njen zapadni dio, posebno osjetljiv na bošnjačka stradanja, a da žrtve sa srpske i hrvatske strane gledaju drugim očima – kaže Đukić.

On tvrdi da krivicu za navedenu nepravdu, u određenoj mjeri, snosi i politika vlasti u Srpskoj koja je, prema njegovim riječima, uz rijetke pauze u konstantnom sukobu sa Zapadom.

– Ne kažem da bi se nešto dramatično promijenilo, ali kako očekujete da, recimo, Kristijan Šmit dođe u Bratunac ako ga vlasti Republike Srpske ne priznaju kao visokog predstavnika?! Ili ako ste u stalnoj svađi s američkim, njemačkim ili britanskim ambasadorima. Potrebno je mnogo napora i mudrosti da bi se ružni stereotipi o nama promijenili na Zapadu – zaključuje Đukić.

Zvanice u Potočarima

Obilježavanju godišnjice stradanja srebreničkih Bošnjaka u Memorijalnom centru u Potočarima juče su, između ostalog, što uživo što putem video-linka, prisustvovali Kristijan Šmit, visoki predstavnik EU za spoljne poslove Žosep Borelj, zamjenica generalnog sekretara UN Alisa Ndertu, generalni sekretar Savjeta Evrope Marija Pejčinović Burić, ministar odbrane Holandije, Kasja Olongren, predsjedavajući OEBS, Zbignjev Rau, crnogorski premijer Dritan Abazović…

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije