Banjaluka

IGRA GLUVIH TELEFONA Kunu se u saradnju, komuniciraju putem medija, a Banjaluka sa strepnjom čeka rasplet

Vlast u Banjaluci, koju zajedno čine gradonačelnik Draško Stanivuković i većina u Skupštini grada, prva tri mjeseca rada su koristili za politička natezanja i prepucavanja preko medija i društvenih mreža.

IGRA GLUVIH TELEFONA Kunu se u saradnju, komuniciraju putem medija, a Banjaluka sa strepnjom čeka rasplet
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Rezultat je porazan, jer nisu donesene najosnovnije odluke, koje bi omogućile nesmetano funkcionisanje Banjaluke u budućnosti.

Pokazalo se da su u vodu pala obećanja svih uključenih, koji su od samog početka tvrdili, a i danas tvrde, da će sarađivati, te da se politika neće petljati u pitanja  koja su “od interesa za građane”. Vidljivo je da ne postoji osnovni dogovor o bilo kojoj temi, pitanju, problemu, a često nedostaje i civilizovane komunikacije između dvije suprotstavljene političke opcije.

To u praksi znači da nije imenovano glavno rukovodstvo Gradske uprave, zamjenik gradonačelnika i načelnici odjeljenja, a osim toga Banjaluka još nije usvojila budžet grada. Ako se to nekim čudom ne promijeni do 1. aprila, Banjaluka će biti u finansijskoj blokadi, što znači da Grad neće biti u mogućnosti da isplaćuje plate zaposlenih u gradskoj administraciji, ustanovama i institucijama, rate kredita, subvencije za privredu, pomoć onima čije je poslovanje ugroženo pandemijom, stipendije učenicima i studentima, novac za rad Doma zdravlja u uslovima pandemije…

Obavještenja

Trenutna komunikacija, ali i dogovori su svedeni na to da se “druga strana” obavještava o odlukama i potezima preko medija i društvenih mreža, bez ranijih konsultacija ili razgovora.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Primjeri su brojni, pa je tako gradonačelnik Draško Stanivuković na jednom od sastanaka članovima kolegijuma najavio da ima spreman prijedlog za zamjenika gradonačelnika, ali da u tom momentu “ne želi iznositi detalje o kandidatu, dok se ne uputi zvanični prijedlog Skupštini”. Umjesto da prvo stigne u Skupštinu, ime kandidata za zamjenika gradonačelnika je objavljeno putem medija i na zvaničnom Fejsbuk nalogu Grada Banjaluka.

Takav način komunikacije i odlučivanja je preuzela i skupštinska većina u čije ime uglavnom govori predsjednik Skupštine grada, Mladen Ilić.

Pročitajte još

Tako je zakazana vanredna sednica Skupštine o pogoršanju epidemiološke situacije u Banjaluci, a prema tvrdnjama Stanivukovića, “obavještenje o tome pročitao je na društvenim mrežama”. To nažalost, nisu usamljeni primjeri koji ukazuju na to da dogovora i razgovora nema.

Koliki je stepen (ne)slaganja i kako izgleda njihova komunikacija najbolje se moglo vidjeti na zadnjoj sjednici skupštinskog Kolegijuma, na kojem je odlučeno da se odgodi sjednica gradskog parlamenta za 30. mart. Pljuštale su optužbe sa obje strane da “ovi drugi” samovoljno odlučuju, svoje odluke saopštavaju medijima, a ne jedni drugima, sabotiraju tako što tajno šalju poruke medijima sa sastanaka… a pravi stepen podjele se mogao vidjeti nakon sastanka. Stanivuković i Ilić nisu bili u stanju da zajednički daju izjavu za medije; gradonačelnik je svoje viđenje situacije iznio na jednom spratu, a predsjednik Skupštine, sa predstavnicima većine, na drugom spratu zgrade Gradske uprave.

Koliko je situacija i komunikacija, blago rečeno, problematična, moglo se čuti i od samih aktera, Ilića i Stanivukovića.

Ilić: Ne može biti lošije

Ilić je na tom kolegijumu rekao da je potrebna bolja komunikacija, jer “pojedine političke partije sa Skupštinom grada komuniciraju preko saopštenja za medije”.

– Ja mislim da je to apsolutno nepotrebno. To nije znak da neko želi saradnju i to nije način da se sa nekim komunicira – rekao je Ilić.

Pročitajte još

Naglasio je da ta saradnja “trenutno ne može biti lošija”.

– S te strane vas molim, posebno PDP, da se ne dovodimo u takvu situaciju. Nemam ništa protiv vas, ali apsurdno je da se vi meni kao predsjedniku obraćate preko medija, a ne lično – naveo je on uz konstataciju da je svjestan toga da se radi o “političkom pritisku koji se vrši preko medija zbog budžeta grada”.

Nakon tih navoda, pitali smo Ilića kako on vidi dalju saradnju. Njegova izjava je bila dosta blaža u odnosu na ono što se moglo čuti ranije. Kaže da će u narednom periodu održati sastanak s gradonačelnikom Stanivukovićem kako bi se “izgladile eventualne nesuglasice”.

Naglašava da je spreman na apsolutnu saradnju, te da ne vidi prepreke. Tvrdi da nije tačno da nema komunikacije između njega i gradonačelnika.

– Važno je da smo se gradonačelnik i ja uvijek konsultovali oko svih važnih pitanja, ali sigurno to može biti bolje. Tačno se zna šta je moj dio posla, a šta njegov, i u pojedinim momentima to se dodiruje. Kada je to slučaj, mi razgovaramo, ali obojica imamo svoje viđenje trenutne situacije u Banjaluci. Želim da funkcionišemo, ali znam da neke stvari neće biti lake i da će iziskivati puno napora, jer  pred nama je mnogo ozbiljnih odluka koje trebamo donijeti. Moja želja je da imamo dobru i normalnu komunikaciju – tvrdi Ilić.

Stanivuković: Nijedna radna sjednica

S druge strane, Stanivuković je na kolegijumu podržao stav Ilića da je potrebna “bolja komunikacija”.

– Lijepo ste to rekli i osuđujem PDP, što se nisu obratili vama lično nego su to radili preko medija. Znate li kako je meni bilo kada Vi zakažete posebnu sjednicu o epidemiološkoj situaciji, a Vi i ja smo udaljeni dva i po metra jedan od drugog? Niste pitali kakvo je moje mišljenje o tome. Niste pitali ni o tome kako je kada Vi budete na sjednici Štaba za vanredne situacije i kada ono što mi pričamo na tom zasijedanju drugačije izađe u javnost. Pa šta je to nego obezvređivanje mene – kazao je Stanivuković.

Pročitajte još

Stanivuković, za razliku od Ilića, u svom komentaru nije ublažavao situaciju.

– Nova gradska administracija je postavila cilj da Banjaluka ide uzlaznom putanjom u borbu protiv kriminala, korupcije i svih negativnih pojava. Cilj skupštinske većine, koja predstavlja ljude koji su gradom upravljali 20 godina, jeste da to zaustave, obesmisle i naprave zastoj kako bi mogli reći „ovi ljudi, koji su najavljivali promjene ne mogu da ih sprovedu”. Time neminovno dolazimo do sučeljavanja, jer to njima ne odgovara – istakao je Stanivuković.

Kaže da se ne može pričati o saradnji kada nisu „imali nijednu radnu sjednicu već samo protokolarne, a približava se april“.

– Skupština treba da bude filter, kroz koji treba da prolaze dobre odluke, a ostaje ono što nije dobro. Trenutno ništa ne prolazi kroz taj filter i to je sistemska namjera da se stvari u Banjaluci uspore – rekao je Stanivuković.

Ističe, ipak, da je saradnja moguća.

– To je moguće ako se dobije politička odvažnost određenih odbornika, da se osamostale i podrže ono što treba podržati – naveo je on.

Taoci podjela

U svemu ovom što se dešavalo u prethodnom periodu politički analitičar Nebojša Tojagić kaže da se može izvući samo jedan zaključak. Smatra da su Banjalučani postali taoci ovakvog ponašanja gradonačelnika i skupštinske većine i poručuje da će ceh plaćati svi građani.

– Ta kohabitacija koju smo svi očekivali i da će bar neke sjekire biti zakopane, te da će možda započeti dijalog kroz nadmetanje s boljim i kvalitetnijim rješenjima, za sada građani ne mogu vidjeti – istakao je Tojagić.

Dodaje da više pažnje obje strane posvećuju dnevnopolitičkim pitanjima nego stvarnim problemima građana.

– Tema broj jedan postaje da li ovaj ili onaj automobil ima naljepnicu ili nema, a niko ne govori o rješavanju važnih problema u gradu – kazao je on.

Nebojša Tojagić politički analitičar
FOTO: N1/SCREENSHOT

Smatra da je njihov “način rada” slika podijeljenosti našeg društva.

– Davanje izjava na različitim spratovima pokazuje koliko smo kao društvo podijeljeni. Činjenica je da će i jedna i druga strana pronaći argumente da objasne zašto je to bilo baš tako i zašto njih dvojica nisu mogli sjesti da se dogovore oko minimuma gradskih interesa. Mislim da se u ovom slučaju od izbora, koji su skoro zaboravljeni, do danas ništa nije revolucionarno desilo. I dalje imamo podijeljenu Skupštinu i apsolutno ne vidim nijedan potez koji je do sada povukla jedna ili druga strana koji bi išao u pravcu mirne kohabitacije – naveo je Tojagić.

Smatra da u ovom slučaju nije realno da budžet prođe na Skupštini do zakonskog roka.

– Opet dolazimo u situaciju da tumačimo ko je kriv za takvu situaciju. Poražavajuće je što su i jedni i drugi u suštini znali da je budžet trebao biti usvojen do sada, a da ni jedni ni drugi nisu iskazali preveliku spremnost da do toga dođe. Sada ćemo biti svjedoci da će jedni drugima upirati prst u lice kao djeca i govoriti ko je kriv. Moći će se čuti poruke “mi smo sve uradili što je do nas” i u svemu opet dolazimo do toga da smo taoci stanja u kome se ne vidi kraj, a ni želja da se takva situacija prevaziđe – zaključio je Tojagić.

Ko je samostalan, a ko dezorijentisan

Nebojša Tojagić smatra da nema planskog djelovanja, već da se “sve radi od danas do sutra”.

– Kada je u pitanju odlučivanje, čini mi se da je Stanivuković puno samostalniji u svemu tome. S druge strane, to mu je u ovom momentu i dobro, jer nema ni s kim da sarađuje, jer ne mogu da prođu njegovi ljudi zbog Skupštine. On je, u ovom momentu, one man show, što njemu više i leži, da bude taj koji otvara put, da priča o pandemiji i da govori o usvajanju budžeta. S druge strane, većina u Skupštini, koja je pozicija na republičkom nivou, nije u mogućnosti da mnoge stvari donosi samostalno. SNSD i stranke koje su okupljene u koaliciji nemaju tu mogućnost; one čekaju da im neko kaže kako da postupe u kojoj situaciji. Oni su robovi određene političke situacije sa višeg nivoa vlasti – naveo je Tojagić.

Kada je u pitanju najbrojnija partija u gradskom parlamentu, Tojagić smatra da se ne zna ko unutar SNSD “kosi, a ko vodu nosi”.

– Ne zna se ko je taj koji treba da odlučuje i ne zna se ko je taj koji treba da tu Skupštinu usmjerava u nekom pravcu. Čini mi se da je u ovom momentu SNSD u Banjaluci, blago rečeno, dezorijentisan. Ni ono što je negativno u Gradskoj upravi oni do sada nisu uspjeli da kapitalizuju kroz jednu ozbiljniju priču i kroz nastupe u medijima – zaključio je Tojagić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu