U posljednje vrijeme bilježi se ogroman porast u otkrivanju rijetkih zemnih minerala i plemenitih metala, a kako se industrija proizvodnje sve više razvija, litijum bi mogao postati jedan od najtraženijih metala na našoj planeti. To znači da otkriće nalazišta litijuma vrijednog 1,5 biliona dolara predstavlja ogroman posao.
Nazvano najvećim svjetskim rezervoarom litijuma, kaldere MekDermit (McDermitt Caldera) prostire se na 45 sa 35 kilometara i formirana je prije 16,4 miliona godina, nakon katastrofalne vulkanske erupcije.
Kada se jezero formiralo unutar kaldere, slojevi vulkanskog pepela i mineralima bogatih sedimenata pretvorili su se u gline koje sadrže litijum.
Naučnici su uzeli uzorke iz bušotina i otkrili da kaldera sadrži 2,4% litijuma po masi, što daleko premašuje svjetski prosjek od 0,4%.
Važno je istaći da bi MekDermit kaldera mogla nadmašiti Salar de Ujuni u Boliviji, koji je do sada važio za najveći izvor litijuma na svijetu.
Zašto je litijum toliko važan?
Kako svijet prelazi na električna vozila, litijum postaje sve važniji.
Smatra se da bi MekDermit kaldera mogla sadržati dovoljno litijuma za proizvodnju do 600 miliona električnih vozila, što je od ogromnog značaja za američke proizvođače EV (električnih vozila), naročito s obzirom na Trampov trgovinski rat i visoke uvozne tarife.
Litijum je ključna komponenta u litijum-jonskim baterijama koje danas napajaju sve – od pametnih telefona do laptopova.
Najvažniji sektor su, naravno, električni automobili – a upravo je po njima Tesla poznata.
Kako će Tesla i Elon Mask imati koristi od nalazišta litijuma?
Razlog zbog kog Mask može očekivati porast bogatstva jeste upotreba litijumskih baterija u proizvodnji Teslinih vozila.
Iako je njegova pozicija izvršnog direktora izazvala dosta kontroverzi, a kompanija nedavno prijavila pad profita od 70%, nalazište litijuma moglo bi da stigne u pravom trenutku.
Istraživači procjenjuju da se ispod nalazi oko 20 miliona metričkih tona litijuma, a ako se u potpunosti iskoristi, moglo bi drastično smanjiti američku zavisnost od uvoza litijuma. Iako Tesla trenutno ima načine da zaobiđe tarife, Mask je ranije upozoravao da bi kompanija mogla ozbiljno da trpi.
Tesla trenutno koristi razgranat lanac snabdevanja litijumom, ali posjeduje i sopstvenu rafineriju litijuma u Teksasu, s ciljem proizvodnje 50 GWh litijuma godišnje u baterijskom kvalitetu.
Hoće li i drugi imati koristi?
Generalno, cijela industrija električnih automobila mogla bi imati koristi od ovog otkrića, posebno proizvođači sa sjedištem u SAD. Iako kineski BYD trenutno dominira globalnim EV tržištem, Tesla verovatno neće biti jedini dobitnik. Kao što su se Mask i Džef Bezos borili za svemirski primat sa SpaceX-om i Blue Origin-om, Bezos je uložio svoj kapital i u EV startap pod nazivom Slate Auto.
Maskove veze sa predsjednikom Trampom svakako će doprinijeti da Tesla zadovoljno trlja ruke zbog litijuma vrijednog 1,5 biliona dolara, ali i ostali američki proizvođači, koji su patili zbog uvoza litijuma, sada se vjerovatno raduju.
Pored toga, i Australija ima svoja ogromna nalazišta litijuma, što znači da bi globalno tržište litijuma uskoro moglo biti potpuno preokrenuto.
Naravno, nalazište MekDermit kaldera ostaje kontroverzna tema, jer su domorodačke grupe poput „Naroda Crvene planine“ označile potencijalnu eksploataciju kao „zeleni kolonijalizam“, s obzirom na to da razne strane planiraju da se obruše na to nalazište litijuma, prenosi Blic.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu