Magazin

Ima 63 godine, unuku brani da je zove bako "Imam svoj život, posao, dečka, to ne znači da nisam dobra"

Biti baka u mnogim slučajevima znači prigrliti ulogu brižne žene posvećene porodici, prije svega unučićima.

Baka
FOTO: MITAR MITROVIĆ / RAS SRBIJ

Međutim šta kada se neko ne uklapa u taj kalup?

Jedna žena odlučila je da podijeli svoje iskustvo i objasni zašto ne želi da bude standardna baka ali i zašto ne dozvoljava da je unuk oslovljava sa “baka“.

Kako je objasnila starija gospođa iz Hrvatske (63), njen stav nije takav zato što ne ne voli svog unuka, već zato što odbija da prihvati predrasude koje dolaze sa tim titulom.

Malo je reći da sam šokirana načinom razmišljanja žena i muškaraca. Jasno kažem: i ja sam jedna od tih baka koje ne žele da ih zovu bakom. Moj unuk me zove imenom. To mi se sviđa. A sada ću objasniti i zašto.

Pročitajte još

Riječ ‘baka’, osim što označava majčinu ili očevu majku, nosi i snažnu konotaciju starosti, ali i niz ‘obaveznih elemenata’ koje društvo nameće ženama čija djeca imaju djecu. Imam 63 godine i, ma šta ljudi mislili, nisam stara. Izgledam bolje nego kada sam imala četrdeset, živim bolje i zdravije nego kada sam brinula o odgajanju kćerke. Možda je to taština, ali ni po životnom stilu ni po izgledu ne smatram sebe bakom i osjećam otpor kada me tako zovu.

Kažete da biti baka znači žrtvovati se za porodicu? Ne, ne želim da se žrtvujem, osim ako nije nužno. Odgovorna sam za svoj život i želim da ga provedem u zadovoljstvu i miru sa sobom i drugima. Tako sam naučila i svoje dijete. Moja kćerka je vaspitana tako da ne očekuje da ću svoj život, samo zato što je ona odlučila da rodi, podrediti njoj i unuku. Na prvom mjestu sam sebi. Na drugom mjestu je moja kćerka, a na trećem unuk. Ne razumokem ljude koji kažu da više vole unuče nego što su voljeli svoju djecu. Ali ih ne osuđujem. Vjerujem da ih opterećuju greške koje su napravili u vaspitanju sopstvene djece – napisala je ona.

“Imam svoj život. To ne znači da nisam dobra”

Kako je dalje otkrila, smatra da je jedna od velikih grešaka vaspitati svoje dijete na način da ono sebično očekuje da će se roditelji žrtvovati za njegovo dijete.

– Poštujem činjenicu da postoje žene kojima su porodica i trpljenje vrhunac života. Ali ja sam se školovala, ulagala u sebe, rodila dijete, radila posao koji bi zadovoljio mnoge. Onda sam odlučila da mogu bolje i da je život mnogo više od posla i brige za dijete. Ne planiram da se odreknem karijere, putovanja, druženja i zadovoljstva koje mi moj stil života donosi. I niko nema pravo da me zbog toga naziva glupačom, kučkom ili promašenim slučajem samo zato što imam mogućnost da biram – objašnjava ona pa dodaje:

Pročitajte još

“Ne kuvam ajvar!”

– Nisam od onih koje danima spremaju ajvar i liju suze radosnice dok gledaju kako ga musava unučad jedu s apetitom. Da li to znači da ne volim svog unuka?

Može se i tako tumačiti, ako ste emocionalno osakaćeni.

Umjesto toga, ja kupujem ajvar i vodim unuka na izlete. To su ispunjena i kvalitetna druženja na kojima stvaramo uspomene koje nadilaze slinava i nasilna grljenja koja, budimo iskreni, djeca ne vole.

U njegovom životu sam prisutna konstantno, ali njega odgajaju njegovi roditelji.

“Imam dečka, pa šta? Nađi ga i ti!”

Kako kaže, pošto je sama, bez muža, našla je i dečka. To je za nju potpuno prirodna stvar, međutim, priznaje da je uvidela da mnogi čak i zbog toga imaju predrasude.

– Šokirala me je jedna osoba koja je za mene rekla: ‘Egoistična babuskara. Sigurno ima dečka’.

Šta zapravo taj komentar govori o osobi koja ga je napisala? Imam dečka i srećna sam zbog toga. Želim ti da i ti budeš srećna… U svojoj glavi ja sam majka svojoj kćerki, ona je majka svom djetetu. Nisam spremna da me zovu bakom jer, riječ ‘baka’ sa sobom nosi niz predrasuda i propisanu ulogu. Jer, ja ipak sama pišem i režiram svoju ulogu i činiću to dokle god budem mogla – otkrila je ona.

Šta je, zapravo, dobra baka?

Primijećuje kaže da većina ima odbojnost prema riječi ‘baba’ i insistira da ih zovu bakama.

– Da su pogledale u rječnik, vidjele bi da je ‘baka’ hipokoristik, umanjenica od riječi ‘baba’. Dakle, čemu tepanje ako nisu osjetljive na terminologiju? One su babe koje vole da ih zovu bakama. Osim toga, baba (ili baka) je opis srodničke veze. Zašto većina braće i sestara oslovljava jedni druge ličnim imenima? Zašto članove porodice ne zovemo “svekrvo”, “zaovo”, itd ? Nema pravila da moraš da se tako oslovljavaš.

Dokazivati koliko je neko dobra baba kroz nametnuta oslovljavanja je besmisleno. Zapitajte se koliko ste stabilnosti, znanja, morala i razumevanja preneli na svoju unučad. Toliko vrijedite kao bake, taman da vam unuci tepaju da ste ‘najbolja bakica’ – zaključila je ona, prenosi Moje Vrijeme.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu