Društvo

"Imaju utisak da su dio nečega što svi rade" Novi opasni TikTok izazov, maloljetnici se takmiče ko će popiti više PARACETAMOLA

Na društvenim mrežama, naročito na TikToku, sve češće se pojavljuju razni izazovi u kojima korisnici pozivaju jedni druge da učestvuju, a koji, ponekad, mogu biti i životno opasni.

 tiktok izazovi
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Posljednji u nizu nazvan je “Paracetamol izazov” i podstiče djecu da uzimaju što veće količine ovog lijeka kako bi izbjegli odlazak u školu.

Maja Savanović Zorić, psiholog i porodični psihoterapeut, ističe za Srpskainfo da izazov sa paracetamolom, gdje se mladi nadmeću u uzimanju prekomjernih doza ovog lijeka, može ostaviti ozbiljne posljedice.

– Pojava opasnih TikTok izazova nije ništa novo, to je nešto što se već učestalo ponavlja. Međutim, zabrinjava upravo ta njihova učestalost i sve veći rizik po zdravlje i život mladih osoba. Znamo da je adolescencija period kada je potreba za pripadanjem određenim vršnjačkim grupama izuzetno izražena, a društvene mreže postaju mjesto gdje se ta pripadnost potvrđuje kroz preglede, komentare I lajkove. Mnogi tinejdžeri ustvari ne sagledaju dugoročne posljedice svojih postupaka, jer se njihov mozak, a posebno dio odgovoran za donošenje odluka i procjenu rizika, još uvijek razvija. Takođe, i za učešće u ovakvim izazovima često stoji potreba za pažnjom, priznanjem ili izlaskom iz neke faze, gdje su frustrirani i gdje im je dosadno. U nekim slučajevima, nažalost, to može biti poziv u pomoć ili signal da se možda neka mlada osoba nosi sa određenim emocionalnim problemima koje ne zna drugačije da izrazi – kaže Savanović Zorić.

Nesvjesni opasnosti

Prema njenim riječima, ovi izazovi na društvenim mrežama funkcionišu po principu prenošenja, odnosno mladi jedni druge ohrabruju da se uključe, kako bi pokazali hrabrost, pripadnost ili jednostavno privukli pažnju.

FOTO:  USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

– Algoritmi TikToka i drugih platformi dodatno pojačavaju vidljivost ovakvih sadržaja. Što ih više ljudi gleda, to društvena mreža više gura ka novim korisnicima. Na taj način izazovi postaju viralni, mladi imaju utisak da su dio nečega što svi rade, što dodatno smanjuje njihovu percepciju rizika. Postoji i psihološki faktor adrenalina, gdje učestvovanje u opasnim izazovima stvara osjećaj uzbuđenja i euforije, slično kao i kod ekstremnih sportova. Razlika je u tome što mladi često uopšte nisu svjesni realnih posljedica, a posljedice opasnih izazova nisu kontrolisane, niti su predvidljive – pojašnjava Savanović Zorić.

Kako objašnjava, nastavnici i roditelji igraju ključnu u ulogu u prepoznavanju i prevenciji ovakvih oblika ponašanja.

Pročitajte još

– Vrlo je važno da roditelji ili nastavnici sa djecom razgovaraju o opasnostima viralnih izazova, da podstiču kritičko mišljenje, u smislu da mladi mogu sami da procjene šta je za njih dobro, a šta nije dobro. Nadzor nad digitalnim sadržajima koje djeca konzumiraju gotovo je nekada i nemoguć kada su u pitanju roditelji tinejdžera. Važno je da roditelj ne reaguju sa zabranama i kaznama, već da izgrade odnos s povjerenjem, u kojem će se dijete osjećati sigurno da razgovara o pritiscima i iskušenjima sa kojima se suočava. Ako dijete zna da može doći kod roditelja ili nastavnika i reći “Vidim da nešto rade moji drugari, a nisam siguran da li je to pametno”, to je u stvari nama negdje pola puta ka prevenciji. Ovo je još jedan podsjetnik koliko je važno baviti se mentalnim zdravljem djece i mladih, jer opasni izazovi često nisu samo trend, već simptom dubljih problema sa kojima se suočavaju. Ključ je u edukaciji, podršci, stvaranju sigurnog okruženja u kojem će djeca imati hrabrosti da kažu “ne” i imati hrabrosti da izaberu sigurniji put – zaključuje Savanović Zorić.

Simptomi trovanja

Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske upozorilo je roditelje da se na popularnoj društvenoj mreži TikTok pojavio novi zabrinjavajući trend poznat kao „Paracetamol Challenge“ u kojem se mladi takmiče ko će unijeti veće količine lijeka paracetamola.

Kako su naveli, posebno zabrinjava saznanje da u takvim izazovima učestvuju i djeca i mladi školskog uzrasta, koji se nadmeću ko će popiti više tableta paracetamola kako bi izbjegli školske i slične obaveze. Ovaj izazov može imati ozbiljne, a u nekim situacijama fatalne posljedice po zdravlje, jer prekoračenje preporučene dnevne doze može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Simptomi trovanja uključuju bol u stomaku, mučninu, problem sa koordinacijom i žutilo kože.

đaci osnovna škola djeca
FOTO: MIOMIR JAKOVLJEVIĆ/RINGIER

– Skrećemo pažnju upravo roditeljima da shodno poslovnoj politici navedene platforme, korisnici ove mreže ne mogu biti osobe mlađe od 13 godina, ali, nažalost, podaci govore o masovnoj upotrebi navedene aplikacije od strane tinejdžera, pa i mlađe djece – upozoravaju iz MUP RS.

Kako dodaju, iz tog razloga jako je značajno da se roditelji dobro informišu o ovoj društvenoj mreži, njenim mogućnostima i preduzmu mjere nadzora i tehničke zaštite, jer i sam TikTok nudi opcije podešavanja sa ciljem zaštite maloljetnika.

– Apelujemo na roditelje i mlade da se uzdrže i zaštite od ovakvih izazova na društvenim mrežama. Potrebno je pojačati kontrolu sadržaja aplikacija i društvenih mreža koje d‌jeca koriste, a roditeljima savjetujemo da koriste softver i aplikacije koji omogućavaju kontrolu uređaja d‌jece, tzv. roditeljski nadzor – navode iz MUP RS.

Neophodno je djeci skrenuti pažnju na sve opasnosti kojima su potencijalno izloženi na internetu i generalno u digitalnom svijetu. Jedan od glavnih savjeta je pridobiti povjerenje djece i mladih kako bi sami pričali o ovakvim i sličnim problemima, a sa ciljem izbjegavanja opasnih situacija koje vrebaju u digitalnom svijetu.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu