Banjaluka

Inspekcija KONTROLIŠE nelegalne fotografe: Presjelo im slikanje matura i mladenaca

U jeku maturskih i svadbenih proslava u gradu, kada mnogi građani traže fotografa koji će zabilježiti njihov momenat za pamćenje, pokrenula se i inspekcija.

Inspekcija KONTROLIŠE nelegalne fotografe: Presjelo im slikanje matura i mladenaca
FOTO SHUTTERSTOCK

Fotografisanje svadbe i izrada slika sa vjenčanja mladence košta nekoliko stotina maraka, čak i hiljadu u zavisnosti od zahtjeva, a novac za dobru sliku ne žale ni roditelji svršenih srednjoškolaca. Posljednjih godina aktuelno je unajmljivanje fotografa koji će na najbolji način ovjekovječiti sređene maturante i njihovu šetnju kroz grad. Ta stavka u kućnom budžetu košta do stotinjak maraka.

Zbog ove ekspanzije “profi slika”, u gradu se pojavilo i mnogo neregistrovanih fotografa, koji se reklamiraju i nude svoje usluge na društvenim mrežama. Dosta je među njima mladih, koji se fotografijom, kažu bave iz hobija, i ovakvi “poslići” im služe kao dodatni izvor u budžetu.

Republički inspektori provjeravaju posljednjih dana fotografe i pozivaju sve neregistrovane umjetnike. Fotografima koji su se našli “oči u oči” sa inspekcijom, poručeno je da ne mogu raditi neprijavljeno, te da moraju ozakoniti svoju djelatnost.

Inspekcija je našla moj broj telefona preko oglasa koje sam ostavio na internetu. Fotografisanje mi nije primarni izvor zarade, ali dobro dođe svaki posao koji sklopim i to su uglavnom krštenja vikendom ili rođendani. Ipak, moraću odustati od toga, jer ne mogu prijaviti posao. Raspitao sam se, moram imati i jednog radnika, mjesečni troškovi bi mi bili veći od hiljadu maraka, a ja ne zaradim toliko u cijeloj sezoni – ispričao nam je jedan fotograf, nakon sastanka koji je imao u inspekciji.

Kako su nam potvrdili u Republičkom inspektoratu, u cilju suzbijanja obavljanja neregistrovane delatnosti pružanja usluga fotografisanja, tržišna inspekcija je na osnovu informacija i reklama objavljenih na internet stranicama i oglasima o pružanju navedenih usluga, u proteklim danima vršila pojačan nadzor lica koja nude ove usluge.

– Do sada je kontaktirano 15-ak osoba koje su pozvane da se izjasne na navode iz njihovih ponuda i upoznata sa zakonskim obavezama i načinom legalizacije svog rada. S obzirom da cilj inspekcije nije kažnjavanje, već registracija i legalizacija subjekata, odnosno uvođenje njihovog poslovanja u zakonske okvire, istima je ostavljen rok da izvrše registraciju- istakla je portparol Republičke inspekcije Dušanka Makivić.

Ona podsjeća da neregistrovano obavljanje djelatnosti predstavlja nelojalnu konkurenciju subjektima koji legalno rade i izmiruju obaveze prema radnicima i državi, te će inspekcija preduzimati mjere u cilju suzbijanja sive ekonomije.

– Apelujemo na fizička lica koja pružaju ovakve vrste usluga da ne čekaju dolazak inspektora, već da samostalno pokrenu proceduru legalizacije svog rada- naglasila je Makivićeva.

Registrovani fotografi još ranije su govorili da su neophodne kontrole kako bi se zaustavio rad na crno u ovoj oblasti. Tvrde da njihova nelojalna konkurencija po svadbi zna zaraditi i hiljadu KM, a državi za to ne daju ni marke poreza.

Kazne do 3.000 KM

Akciji se, bar za sada, nisu pridružili gradski inspektori. Kako su nam potvrdili u Gradskoj upravi, trenutno nije u toku nikakva akcija kontrole nelegalnog obavljanja fotografske delatnosti od strane gradske Tržišne inspekcije. Podsjetili su ipak da se kazne, za one koji fotografišu i naplaćuju te usluge, a nisu registrovani u skladu sa zakonom, kreću od hiljadu do 3.000 maraka.

 

 

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu