Komentari predsjednika iranskog parlamenta, koje je emitovala državna televizija, dodatno su naglasili sužavanje prostora za SAD i druge da postignu dogovor sa Iranom.
Iran već obogaćuje i skladišti uranijum na nivoima daleko većim od onih koji su dozvoljeni nuklearnim sporazumom iz 2015. godine.
– S tim u vezi, a na osnovu isteka tromjesečnog roka, definitivno Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA) nema pravo na pristup fotografijama i snimcima od 22. maja – rekao je Kalibaf, prenio je AP.
U Iranu postoji 18 nuklearnih objekata i devet drugih lokacija pod zaštitom IAEA.
Prema onome što se naziva “Dodatni protokol” sa Iranom, IAEA “prikuplja i analizira stotine hiljada slika koje svakodnevno snimaju njegove sofisticirane nadzorne kamere”, saopštila je IAEA 2017. godine.
Agencija je tada rekla i da je postavila “2.000 pečata, odnosno štitnika”, na nuklearni materijal i opremu.
Kalibaf je rekao da je duhovni vođa Irana, ajatolah Ali Hamenei, koji ima konačnu riječ o svim državnim pitanjima, podržao odluku, navodi AP.
Iranski parlament je u decembru odobrio zakon kojim se suspenduju inspekcije UN nuklearnih lokacija u Iranu ukoliko evropski potpisnici sporazuma ne ublaže sankcije bankarskomi naftnom sektoru do februara, podsjeća AP.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu