Ovo se konstatuje u specijalnom izvještaju Institucije Ombudsmena za ljudska prava BiH koji danas razmatra Narodna skupština Republike Srpske.
Riječ je o specijalnom izvještaju koji se odnosi na zastupljenost konstitutivnih naroda i ostalih u institucijama, upravnim organizacijama i regulatornim tijelima BiH, Federacije BiH, Republike Srpske, Brčko distrikta BiH i kantonima FBiH prema budžetskim jedinicama, sa izuzetkom policijsko-bezbjednosnih struktura.
Predstavljajući izvještaj u Narodnoj skupštini Srpskoj pomoćnik ombudsmena za ljudska prava BiH Predrag Raosavljević rekao je da u cijelosti nije ispoštovan princip ravnopravnosti polova.
– Ombudsmeni BiH daju rukovodiocima svih institucija, organa uprave i regulatornih tijela u BiH preporuke da u okviru svojih ovlaštenja preduzmu potrebne mjere koje će rezultirati adekvatnom i na ustavnom principu zasnovanoj proporcionalnoj zastupljenosti konstitutivnih naroda i ostalih u strukturi zaposlenih, u skladu sa odredbama ustava i pozitivnih propisa koji regulišu ovo pitanje – naveo je Raosavljević.
On je dodao da se preporučuje nadležnima i da u okviru svojih ovlaštenja preduzmu potrebne mjere koje će rezultirati adekvatnom zastupljenosti muškaraca i žena u strukturi zaposlenih vlastite institucije, organa uprave ili regulatornog tijela.
U periodu 2014-2019. godine, koji je obuhvaćen Izvještajem primljeno je ukupno 123 predmeta koji se odnose na diskriminaciju po etničkom porijeklu ili nacionalnoj osnovi.
Predmeti se uglavnom odnose na nemogućnost zapošljavanja, uskraćivanje mogućnosti na napredovanje, kao i nemogućnost ostvarivanja prava na maternji jezik u radnom okruženju.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu