Društvo

INVESTICIJA, A NE TROŠAK Rast na tržištu osiguranja, šansu vide u poljoprivredi

Potencijal industrije osiguranja u Republici Srpskoj najbolje pokazuje da su osiguravajuće kuće tokom prošle godine povećale profit za više od 35 odsto u odnosu na godinu prije.

INVESTICIJA, A NE TROŠAK Rast na tržištu osiguranja, šansu vide u poljoprivredi
FOTO SHUTTERSTOCK

Tako su na kraju prošle godine imale ukupnu dobit od 28,7 miliona konvertibilnih maraka, a godinu ranije oko 10,1 milion maraka.

Njihovo poslovanje je i “vidljivo” jer u posljednje vrijeme postojeće osiguravajuće kuće otvaraju poslovnice, ali su se pojavile i nove osiguravajuće kuće.

Na prostoru Srpske djeluje čak 27 osiguravajućih kuća 15 sa sjedištem u Republici Srpskoj i 12 filijala društava za osiguranje iz FBiH. U posljednje tri godine registrovane su tri osiguravajuće kuće. Samo ove godine evidentirane su dvije nove osiguravajuće kuće – jedna sa sjedištem u RS, a druga je filijala iz FBiH.

Na pitanje zbog čega u posljednje vrijeme dolazi do rasta u oblasti osiguranja, u Agenciji za osiguranje RS kažu da je razlog u potencijalu.

– Pokazatelji razvijenosti tržišta osiguranja, kao što su iznos premije po stanovniku, učešće premije u BDP, te učešće premije životnog osiguranja u ukupno obračunatoj premiji, ukazuju da potencijal za rast tržišta osiguranja i dalji razvoj ove djelatnosti u Republici Srpskoj postoji. Takođe, kontinuirano je prisutan rast premije osiguranja kako neživotnih, tako i životnih osiguranja – kažu u Agenciji.

Prethodne godine je obračunata premija na tržištu osiguranja iznosila oko 213,3 miliona KM (rast od oko 7,6 odsto), od čega se na neživotna osiguranje odnosi 178,4 miliona KM.

Razlog za rast na tržištu osiguranja predsjednik Skupštine Udruženja za osiguranje RS Milomir Durmić takođe vidi u velikom potencijalu. Za Srpskainfo kaže da se posljednjih nekoliko godina bilježi rast od desetak odsto i životnog i neživotnog osiguranja.

– Međutim, tržište osiguranja u RS i cijeloj BiH je izuzetno nerazvijeno. Prosječna premija po glavi stanovnika je niska i iznosi ispod 80 dolara, dok je recimo u Hrvatskoj oko 300 dolara – kaže Durmić.

Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija
Foto Siniša Pašalić/RAS Srbija
Milomir Durmić

Prostora za rast za premije osiguranja i uopšte tržišta osiguranje, kako kaže, ima. Međutim, suština problema je u tome da građani, ali i pravna lica, osiguranje i dalje posmatraju kao trošak, a ne kao investiciju.

– Osiguranje, naročito životno, ima dvije komponente. U toku osiguranja obezbjeđujete sebi troškove rizika koje mogu da nastanu u toku plaćanja premije, a na kraju imate ušteđevinu – ističe Durmić.

Kaže da se odnos prema osiguranju kod nas najbolje može vidjeti u poljoprivrednoj proizvodnji.

– Naši poljoprivrednici ništa ne osiguravaju. Kada se desi neka suša ili poplava, traže pomoć od države. U poljoprivredi se moraju primjeniti agrotehničke mjere uz kombinaciju sa polisom osiguranja – objašnjava Durmić.

Dodaje da na tržištu osiguranja mora doći do ukrupnjavanja kapitala, jer na malom tržištu u RS djeluju 27 osiguravajućih kuća. Posljedica toga je, kako kaže, nelojalna konkurencija.

Durmić navodi da je Udruženje za osiguranje donijelo zaključak da u narednom periodu ovaj finansijski sektor, koji zapošljava oko 2.000 radnika, aktivnije djeluje i prema tržištu i Vladi RS.

Rast od osam odsto

U Agenciji za osiguranje RS kažu da je kontinuirano prisutno povećanje broja ugovora o osiguranju. Tako je u 2017. godini ukupan broj zaključenih osiguranja bio veći za  8 odsto u odnosu na 2016. godinu. Regulator naglašava da jedno lice (fizičko ili pravno) može imati istovremeno zaključeno više vrsta ugovora o osiguranju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu