Društvo

ISKORAK U SRPSKOJ Slika u vrtićima potpuno drugačija od one iz 2010. godine

Predškolske ustanove u RS prošle godine je pohađalo nešto više od petine mališana tog uzrasta, dok je prije nekoliko godina u vrtić išao tek svaki deseti predškolac, podaci su resornog ministarstva.

ISKORAK U SRPSKOJ Slika u vrtićima potpuno drugačija od one iz 2010. godine
FOTO: RAS SRBIJA

Po tim podacima, obuhvat djece organizovanim predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem u RS iz godine u godinu raste. U 2014/2015. vrtiće je pohađalo oko 14,5 odsto mališana, u 2016/2017. došlo se do obuhvata od 19 odsto, a prošle godine to je bilo 22,5 odsto svih predškolaca.

Stručnjaci smatraju da se u ovoj oblasti prave značajni iskoraci, te da obuhvat raste kako zbog jačanja svijesti zajednice i roditelja o značaju ranog vaspitanja i obrazovanja djece, tako i zbog osnivanja novih predškolskih ustanova, u privatnom i javnom sektoru. Činjenica je, ipak, i da to još nije obuhvat koji je planiran, te da je još puno djece koja ostaju van ovog sistema, posebno u ruralnim oblastima.

Kako bismo dodatno povećali obuhvat djece predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem treba snažnije raditi na promociji značaja ranog rasta i razvoja, jer je i dalje na snazi nedovoljna informisanost roditelja o značaju ranog učenja u predškolskom periodu. Tu su i običaji življenja u višegeneracijskim porodicama, u kojima dok su roditelji radno angažovani o djetetu predškolskog uzrasta nerijetko brinu djed ili baka. Takođe, u određenim jedinicama lokalnih zajednica nemamo predškolske ustanove – objašnjava ministar prosvjete i kulture RS Natalija Trivić.

Foto: Vlada RS/RAS Srbija
Foto: Vlada RS/RAS Srbija
Natalija Trivić

Po posljednjim podacima ovog ministarstva, nešto više od četvrtine mališana koji pohađaju predškolsko obrazovanje i vaspitanje upisano je u privatne predškolske ustanove. Trenutno u RS rade 42 predškolske ustanove u javnom sektoru, sa 84 objekta i 70 ustanova u privatnom sektoru, sa oko 80 objekata.

I ta slika je dosta drugačija nego 2010. godine kada smo imali 40 obdaništa u javnom sektoru, ali svega četiri privatna vrtića. Revizori javnog sektora su prije četiri godine konstatovali između ostalog i da je rastu ukupnog broja djece koja pohađaju vrtiće u RS prethodnih nekoliko godina, značajno doprinjelo upravo otvaranje privatnih vrtića. Dok je broj djece u javnim vrtićima u tom periodu uglavnom stagnirao, broj djece u privatnim ustanovama je utrostručen i dostigao je četvrtinu ukupnog broja obuhvaćene djece, a raste i dalje.

Profesor psihologije Ivana Zečević ističe i da je pohvalno da se u vrtićima u RS sa djecom radi po jednom od najsavremenijih nastavnih planova i programa u regionu. Sva istraživanja u ovoj oblasti, dodaje, ukazuju i na to da što se dijete ranije uključi u obrazovni sistem, to se njegov razvoj ranije počinje stimulisati na adekvatan način.

– Uključiti dijete u vrtić kao instituciju koja radi sistematski i po određenom nastavnom planu i programu, gdje vaspitači jasno znaju na koji način se podstiče koji segment razvoja djeteta, je samo dobrobit za djete. Vrtić jeste dominantno baziran na socio-emotivnom razvoju djeteta, ali ne podrazumijeva samo socijalizaciju, već i razvoj ličnosti, te kognitivni i fizički razvoj – kaže Zečević.

Predškolski program za 33.280 dece

Od 2011. godine u RS se organizuje i tromjesečni predškolski program za djecu koja nisu išla u vrtić, a ove godine obuhvaćeno je 45 odsto od mališana koji polaze u prvi razred.

– Do sada je kroz ovaj program prošlo 33.280 djece. On je značajan doprinos stvaranju povoljnijih uslova za mnogo djece kojima je uskraćeno stimulativno okruženje za razvoj i učenje, olakšava i početak obaveznog školovanja, a roditeljima pruža podršku u njihovoj ulozi – ističe ministarka Trivić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu