Društvo

Istočni Stari Grad: Osveštano spomen obilježje palim borcima

Na mjesnom groblju Hreša u Istočnom Starom Gradu danas je osveštano spomen obilježje palim borcima u Odbrambeno-otadžbinskom ratu 1992-1995 i borcima koji su poginuli u Drugom svjetskom ratu, a koji su se borili za opstanak srpskog naroda na ovim prostorima.

Istočni Stari Grad: Osveštano spomen obilježje palim borcima
FOTO: MARIANA ĐURIĆ/RAS SRBIJA

Tom prilikom osveštan je i zvonik na kapeli ovog groblja uz prisustvo većeg broja mještana.

Odbor mjesnog groblja Hreša pokrenuo je akciju rekonstrukcije krova kapele, zatim asfaltiranje prilaza i ograđivanje groblja.

Opština Istočni Stari Grad finansijski je pomogla ove aktivnosti, kao i veliki broj mještana. U sklopu ovih aktivnosti, mjesni odbor je odlučio da izgradi zvonik na kapeli i spomen obilježje na kom su ispisana imena svih boraca Hrešanske čete, 7. hrešanskog bataljona koji su svoje živote dali za stvaranje Republike Srpske. Na istoj ploči ispisana su i imena boraca koji su svoje živote dali branići ovo srpsko selo u Drugom svjetskom ratu.

Nakon osveštanja spomen obilježja kojem je prisustvovao Prota Vojislav Čarkić, prisutnima se obratio sveštenik Miloš Samardžija koji je rekao da je narod ovog kraja vrijedan, narod koji zna cijeniti prave vrijednosti i pohvalio je inicijatora ove akcije, Tomu Cincara.

Narod ovog kraja je generacijama posvećen odbrani svojih kućnih pragova. Najbolji dokaz za to je što se na ovoj spomen ploči nalazi ime oca koji je poginuo u Drugom svjetskom ratu, njegovog sina koji je poginuo u Odbrambeno otadžbinskom ratu kao prva žrtva ovog kraja, a unuk je takođe bo učesnik posljednjeg rata, dakle sve tri generacije su se borile za opstanak srpskog naroda na ovim prostorima – rekao je Samardžija.

U ime porodica poginulih boraca prisutnima su se obratili Miljan Jovičić i Aleksandar Cincar. Oni su se zahvalili kumu zvona Siniši Gavriloviću, ali i svima koji su učestvovali u izgradnji spomen obilježja i zvonika.

– Mnogo mi znači što je spomen obilježje podignuto na ovom mjestu. Nadam se da će se naći neki datum kojim će se svake godine odavati počast onima koji su najviše doprinijeli odbrani ovih prostora i stvaranju Republike Srpske, a to su poginuli borci. Bilo bi dobro i da se školskoj djeci tog dana održi istorijski čas i ispriča kako se naš narod baš u ovoj kapeli samoorganizovao i odlučio da se brani, poučen stradanjima kao što je bilo stradanje u selu Njemanica u Drugom svjetskom ratu. Danas kada je prošlo mnogo godina od završetka ovog nemilog događaja, porodice poginulih boraca žive onako kako žive i demobilisani borci, ratni vojni invalidi, odnosno dijele istu sudbinu. Neki od njih su se snašli malo bolje, neki malo lošije. RS i niži nivoi vlasti su dosta pomagali, što ne znači da i danas može i pravednije i bolje da se pomogne tim porodicama – rekao je Aleksandar Cincar.

Načelnik opštine Istočni Stari Grad, Bojo Gašanović, se u ime opštine, a i u svoje lično ime, zahvalio svima koji su pomogli i naglasio da je izgradnja spomen obilježja veoma važna zbog budućih generacija.

– Mladi naraštaji treba da znaju da se narod ovog prostora branio, a ne vršio agresiju, kako to neki govore, tako da ovo obilježje treba da bude podsjetnik na sve šta su stanovnici ovog prostora proživjeli da bi odbranili svoja ognjišta – rekao je Gašanović.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije