Roditeljstvo je jedno od najzahtevnijih, ali i najvažnijih životnih iskustava. Majke koje u svakodnevnim, često neprimjetnim postupcima pokazuju ljubav, brigu i poštovanje prema svojoj djeci, ostavljaju dubok trag u njihovim životima. Umjesto velikih gestova, ove male, ali dosljedne akcije čine razliku.
Istraživanja pokazuju da ovakve navike ne samo da jačaju emocionalnu vezu između majke i djeteta, već pozitivno utiču na razvoj djeteta, mentalno zdravlje i osjećaj sigurnosti. Ispod su tri ključne navike identifikovane kod majki koje istinski vole i razumiju svoju djecu.
Slušaju djecu bez prekida
Jedna od najvažnijih, ali često zanemarenih navika je aktivno slušanje. Majke koje iskreno vole svoju djecu ne prekidaju ih i ne žure sa savjetima, već im daju prostor da izraze svoje misli i osjećanja. Iako mnogi roditelji vjeruju da znaju šta je najbolje za njihovu djecu, upravo ova pretpostavka može dovesti do osjećanja nerazumijevanja i usamljenosti kod djece.
Studija iz 2022. pokazala je da osjećaj neshvaćenosti može povećati nivo stresa i smanjiti zadovoljstvo životom i motivaciju. Kada majka sluša otvorenog uma, bez predrasuda i zaključaka, djeca osjećaju poštovanje i bliskost – a to je upravo ono što stvara osnovu za čvrstu i zdravu vezu.
Podstiču nezavisnost, ali su uvijek dostupni
Iako mnogi roditelji žele da zaštite svoju djecu, važno je da im se omogući prostor da otkriju ko su i šta žele. Majke koje istinski vole svoju djecu prepoznaju vrijednost nezavisnosti i znaju kada da se povuku. To ne znači da su odsutni – naprotiv, uvijek su tu kada su djetetu potrebni.
Prema jednoj studiji, smanjenje autonomije dece povezano je sa porastom problema mentalnog zdravlja, uključujući anksioznost i depresiju. Dopuštajući slobodu u donošenju odluka – kao što je izbor prijatelja, postavljanje ličnih granica ili izbor buduće karijere – majke pokazuju povjerenje koje njihova djeca osjećaju i vrednuju.
Priznaju kada pogriješe i izvinjavaju se
Izvinjenje nije uvijek lako, posebno kada uključuje povredu dječjih osjećanja. Ipak, majke koje se ne plaše da priznaju grešku i kažu “izvini” pokazuju emocionalnu zrelost i duboku ljubav prema svojoj djeci. Mnogi roditelji su odrasli u sredini u kojoj odrasli nisu priznavali greške jer se verovalo da “roditelji uvijek znaju najbolje”.
Ali kao što pokazuje jedna studija, ljudi često odbijaju da se izvine kako bi zaštitili svoje samopoštovanje i osjećaj kontrole. Majke koje su spremne da preuzmu odgovornost i iskreno se izvine šalju djeci snažnu poruku – da je u redu griješiti, ali i da je važno prepoznati sopstvenu odgovornost, prenosi b92.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu