Biznis

ISTRAŽIVANJE Dijaspora neće povlačiti kapital iz BiH i otpuštati ljude

Kompanije koje su u Bosni i Hercegovini pokrenute zahvaljujući novcu i investicijama iz dijaspore ne planiraju izaći iz posla, masovno otpuštati radnike ili odustajati od zacrtanih planova.

ISTRAŽIVANJE Dijaspora neće povlačiti kapital iz BiH i otpuštati ljude
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Nešto više od polovine njih planira da zadrži isti broj zaposlenih koji su imali i u prošloj godini, odnosno prije izbijanja pandemije virusa korona, pokazalo je istraživanje o posljedicama pandemije na dijasporske investicije, a koje je nedavno sproveo USAID projekat “Diaspora invest”.

U istraživanje su uključeni odgovori 32 kompanije, pokrenute zahvaljujući investicijama dijaspore iz cijele BiH.

Istraživanje je pokazalo da 18 od 32 kompanije planira da zadrži isti broj zaposlenih kao 2019. godine, a deset njih namjerava da poveća broj. Samo četiri kompanije planiraju smanjiti broj zaposlenih. Istovremeno, 13 od ukupno 32 kompanije planira zadržati isti nivo ulaganja kao prošle godine, deset ih planira uvećanje investicija, dok će devet smanjivati ulaganja u ovoj godini u odnosu na prošlu – navode autori istraživanja iz projekta “Diaspora invest”.

Pokretači ekonomije

Istovremeno, nešto manje od pola anketiranih kompanija očekuje djelimičnu promjenu poslovanja, dok ih sedam očekuje značajne promjene u ovom segmentu.

Sve ovo su, zaključuju autori istraživanja, dobre i važne poruke u novonastaloj situaciji zbog virusa korona, jer investicije iz dijaspore ostaju jedan od ključnih pokretača ekonomije u BiH.

Uz sve ovo, međutim, neophodna je i podrška institucija, a očekuje je i većina ovih kompanija.

Pročitajte još

– Kada su u pitanju očekivanja za podršku u finansijskom segmentu, polovina ih primarno očekuje podršku u sufinansiranju plata i doprinosa, više od polovine očekuje podšku u segmentu nabavke stalnih sredstava, a više od jedne trećine očekuje podršku u pristupu sredstvima za održanje poslovanja – navode iz USAID projekta.

Tehnička podrška

Pored toga, polovina anketiranih kompanija očekuje tehničku podršku u sprovođenju mjera koje realizuju različiti nivoi vlasti u BiH, dok oko 46 odsto njih očekuje savjete za pristup dodatnom finansiranju.

– Podršku u upravljanju dugovima očekuje oko 18 odsto učesnika istraživanja, a 12,5 odsto očekuje pravnu podršku i podršku pri optimiziranju upravljanja finansijama – navodi se u izvještaju o istraživanju.

Ukupno 32 kompanije koje su dale odgovore u ovom istraživanju dolaze iz različitih krajeva BiH, a oko polovine ih pripada različitim sektorima prerađivačke industrije. Po 12,5 odsto kompanija učesnica istraživanja su iz oblasti turizma, te poljoprivrede, a ostatak su kompanije iz IT sektora, sektora energetike i drugih djelatnosti.

Bespovratna sredstva

Nešto manje od trećine ispitanih kompanija je u potpunosti fokusirano na međunarodna tržišta, dok ih je 50 odsto jednako fokusirano na domaća i strana tržišta, preciziraju iz USAID Projekta “Diaspora Invest”.

– Ono što im je zajedničko jeste činjenica da su pokrenute na inicijativu dijaspore, a na osnovu raznolikosti učesnika i sektora iz kojih dolaze naš izvještaj nastoji dati generalni presjek percepcije trenutnog stanja ekonomije i kompanija od strane njihovih vlasnika ili rukovodilaca – ističu autori izvještaja.

Činjenica da je USAID projekat “Diaspora Invest” zabilježio i blagi rast broja prijava u okviru posljednjeg poziva za podnošenje zahtjeva za dodjelu bespovratnih sredstava, u martu i aprilu, upućuje i na to da su kompanije u ovoj situaciji posvetile veću pažnju alternativnim izvorima finansiranja i podrške nego što je to inače slučaj.

Dolazak poslovnih ljudi

Za poslovanje mnogih kompanija u BiH važno je omogućiti i da poslovni ljudi iz inostranstva mogu u ovoj situaciji da dođu u BiH radi završavanja mnogih poslova, zbog čega je Vlada RS nedavno definisala proceduru po kojoj oni mogu da borave u RS. Ta procedura je usaglašena i sa FBiH, a očekuje se da i Savjet ministara uskoro donese odluku kojom će regulisati njihov ulazak u BiH.

V. Mišljenović, M. Radoja

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu