Biznis

"Period slabosti se produžuje" Širom Njemačke sve se više osjećaju posljedice PRIVREDNE KRIZE

Slabost njemačke privrede počinje se očitavati i na tržištu rada, upozorio je ekonomski institut IW u petak u najnovijem istraživanju, procijenivši da bi broj nezaposlenih do kraja godine mogao dostići najviši nivo u gotovo deset godina.

Varilac
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Do kraja godine Njemačka bi trebala brojiti gotovo 2.8 miliona nezaposlenih, najviše od 2015. godine, pokazuje istraživanje pod naslovom “Povratak nezaposlenosti?”.

Brojka je još uvijek znatno niža nego u 2005. godini kada je bez posla bilo gotovo 4.9 miliona njemačkih građana, napominju autori istraživanja.

Tržište rada bilo je lani prilično stabilno, uprkos recesiji, rekao je stručnjak za tržište rada IW-a Holger Šaefer.

– Ove godine jače osjećamo posljedice privredne krize – dodao je Šaefer.

Planovi kompanija ne signalizuju, po njegovim riječima, veći broj zaposlenih do kraja godine.

– Broj novoprijavljenih slobodnih radnih mjesta pao je u martu na najniži nivo u pet godina – naglasio je.

Stopa nezaposlenosti u Njemačkoj porasće u ovoj godini na šest odsto, izračunali su u IW.

Vlada očekuje da će iznositi 5.8 odsto i biti veća za 0.1 postotni bod nego u 2023. U 2025. trebala bi kliznuti na 5.7 procenata.

– Postepeno oživljavanje privrede vjerovatno će rezultirati opetovanim, nešto primjetnijim zapošljavanjem i postepenim smanjenjem nezaposlenosti – stoji u vladinim proljetnim prognozama, objavljenim u četvrtak. 

Pročitajte još

Njemačka privreda smanjila se u 2023. za 0.3 odsto, ali broj zaposlenih porastao je za 340.000 ili 0.7 odsto.

Stručnjaci IW povećanje pripisuju nastojanjima kompanija da zadrže kvalifikovane radnike čak i ako za njih nemaju dovoljno posla, u strahu od manjka radne snage u budućnosti zbog demografskih promjena.

Ali, kompanije to ne mogu raditi u nedogled.

– Kako se period slabosti produžuje, sve su veće šanse da će broj zaposlenih morati biti prilagođen jer će kontinuirani pad produktivnosti potkopati konkurentnost kompanija – podsjeća Šaefer, a prenosi “Poslovni Dnevnik”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu