Banjaluka

Iz Gradske uprave objasnili: Humana česma nastala još 2018. godine i ima posebnu priču

Još 2018. godine došlo se na ideju gradnje humane česme u centralnoj gradskoj zoni s ciljem da bude prilagođena svima i da iz nje može da pije svaki čovjek, a koja je uspješno  i realizovana prije nekoliko dana kada je prva takva česma zablistala u centru Banjaluke, poručili su iz Gradske uprave.

Iz Gradske uprave objasnili: Humana česma nastala još 2018. godine i ima posebnu priču
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Naveli su da je sam cilj izgradnje česme afirmisanje pristupa besplatnoj pitkoj vodi u javnom prostoru, kao javni i zdravstveni standard i razvijanje svijesti o ekologiji gradskog života kako bi se smanjila potrošnje flaširane vode.

– Inspiracija prilikom projektovanja gradske česme bile su mistične kamene kugle pronađene u potoku šume u okruženju Banjaluke, za koje geolozi tvrde da su nastale prirodnim putem, dok drugi da su djelo drevnih civilizacija. Zasigurno predstavljaju rijedak prirodni fenomen, koji je važno sačuvati i dodatno promovisati kao atrakciju u našem okruženju. Kugla kao najprirodniji i najsavršeniji oblik u prirodi može da se prilagodi bilo kom ambijentu – poručili su iz Gradaske uprave

FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA
FOTO: GORAN ŠURLAN/RAS SRBIJA

Naveli su da je dizajn javne gradske česme zamišljen kao skulpturalna forma, tri kugle u tri različite dimenzije i funkcioniše na principu dostupnosti svima u tri visine i mogućnosti punjenja flašica za vodu.

Pročitajte još

– Naime, Odjeljenje za prostorno uređenje Gradske uprave te 2018. godine je osmislilo i uradilo idejno rješenje i smjernice za projektovanje humane česme, koja se sastoji od tri kugle, na način da bude dostupna za sve – djecu, osobe sa invaliditetom i odrasle korisnike. Tada je određena i lokacija za česmu, odnosno da bude izgrađena u urbanoj centralnoj zoni grada, u Ulici Bana Milosovljevića, na javnoj zelenoj površini u neposrednoj blizini spomenika Banu Milosavljeviću – kazali su u Gradskoj upravi.

Naveli su da je priča o gradnji humane česme nastavljena i u 2019. godini.

– U tom periodu je osnovan tadašnji Tim projekta „Male intervencije u prostoru“  koji je takođe radio na projektu Voda vs. plastika, kada je sproveden i viber konkurs i kada je izabrano najbolje rješenje.  Kao dobra ideja, projekat humane česme prepoznat je od strane nove gradske administarcije, a s obzirom na to da rješenje koje je, kako su naveli iz nadležnig odjeljenja, Tim za male intervenije bilo teško izvodivo u praksi, česma je izrađena na osnovu prvobitnih rješenja Odjeljenja za prostorno uređenje iz 2018. godine. Inspiracija autora u oba slučaja bile su kugle – kazali su Gradskoj upravi.

Dodali su da je povodom prve posjete gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić Banjaluci, odlučeno da istu ovaku česmu dobiju i građani Sarajeva, zbog simbolike koju ova gradska česma, kao i sam projekat imaju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu