Društvo

IZ SVOG DŽEPA DA PLATI 248.000 KM Muke načelnika opštine Kostajnica

Komisija za utvrđivanje materijalne štete pri Skupštini opštine Kostajnica odlučila je da načelnik Drago Bundalo (SDS) mora iz svog džepa da plati 248.000 KM duga za kamate na kredit koji je ova lokalna zajednica uzela od Investiciono-razvojne banke RS (IRB).

IZ SVOG DŽEPA DA PLATI 248.000 KM Muke načelnika opštine Kostajnica
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
Drago Bundalo

Ovu komisiju, koja je inače predviđena zakonom o funkcionerima u lokalnoj samoupravi, osnovala je Skupštine opštine Kostajnica kada je nova skupštinska većina formirana bez odbornika SDS.

Predsjednik ove Komisije je Marko Čolić (SP), koji je bio načelnik Kostajnice kao kadar SNSD od 2008. do 2012, kada je vlast predao Bundalu. Čolić za Srpskainfo objašnjava da je IRB zbog poplava 2014. izašao Kostajnici u susret i odgodio joj plaćanje kredita godinu dana.

Ni nakon tih godinu dana odgođenog plaćanja načelnik nije htio plaćati kredit par godina, pa je nastala šteta zbog zateznih kamata i sudskih troškova. Mi smo na Komisiji donijeli odluku da načelnik kao odgovorna osoba namiri štetu u iznosu od 248.000 KM – priča Čolić.

Dodaje da Bundalo nema pravo da se žali komisiji, već da može svoja prava tražiti sudskim putem. Čolić objašnjava da je Bundalu utvrđen rok od pet godina za izmirenje duga.

– IRB i opština su se dogovorile da se taj dug mora vratiti za pet godina u 60 jednakih rata, pa smo se i mi rukovodili time da se u pet godina namiri taj dug. Ispostavili smo mu odluku i naveli da postoji mogućnost sporazuma, ako želi da se dogovara. Za sada nema odgovora od njega – kaže on.

Foto:privantna arhiva
Foto:privantna arhiva

Čolić najavljuje da će komisija u narednom periodu da sabira štetu koja je nastala otpuštanjem radnika iz opštinske uprave 2012. i 2013. godine.

– Teško nam je doći do podataka, jer nam ih načelnik ne da, a tražimo da vidimo kolike su kamate i sudski troškovi za te radnike. Četvorica su se obratila sudu, trojica su se vratila na posao i moraju im se namiriti plate i doprinosi od 2012. do sada, a za jednog otpuštenog radnika se još vodi sudski postupak – izjavio je Čolić.

Skupština opštine Kostajnica formirala je i Komisiju za borbu protiv korupcije. Njen predsjednik je inače potpredsjednik lokalnog parlamenta Ismet Bosnić (SDA). On navodi da je ova komisija postojala i godinu dana prije formiranja nove skupštinske većine, ali tvrdi da je nailazila na opstrukcije predstavnika iz opštinske uprave. Bosnić priča da je nova skupštinska većina zato imenovala nove članove ove komisije. On smatra da je najvažniji zadatak Komisije za borbu protiv korupcije utvrditi šta se dešavalo s imovinom Poljoprivredne zadruge „Budućnost“.

Foto: Bojana Majstorović/RAS Srbija
Foto: Bojana Majstorović/RAS Srbija

– Mi smo u pripremi predmeta koji ćemo da proslijedimo Tužilaštvu RS, pa da ono ispita prodaju stočne pijace iz marta 2015. godine. To je zemljište koje je nekada pripadalo Poljoprivrednoj zadruzi „Budućnost“ i kod te prodaje opština je propustila pravo preče kupovine. Odlučili smo da predmet uputimo Tužilaštvu RS na dalju istragu zbog osnova sumnje da je izvršeno krivično djelo zloupotreba položaja i ovlaštenja – priča Bosnić.

Dodaje da je potrebno ispitati i sve ostalo što se dešavalo u slučaju Poljoprivredne zadruge „Budućnost“, koja je bila pod hipotekom zbog ogromnih dugova i čiji je jedan dio imovine izdvojen i formiran kao poljoprivredna zadruga “Agrobilje”.

O ovim navodima i odlukama skupštinskih Komisija htjeli smo da čujemo mišljenje načelnika opštine Kostajnica Drage Bundala. Međutim, on nam je u telefonskom razgovoru rekao da neće da daje izjave za naš medij i prekinuo poziv.

Kreditno zaduženje

Predsjednik Komisije za utvrđivanje materijalne štete koju je uzrokovao funkcioner Marko Čolić navodi da se Kostajnica kreditno zadužila prije desetak godina, u vrijeme kada je on bio načelnik.

– Plasirali smo 1.800.000 KM obveznica. Sa nešto manje od milion KM zatvorili smo kredit kod jedne banke koja je imala izuzetno visoku kamatnu stopu od 12 odsto, a sa novim zaduženjem smo je spustili na šest odsto. Ostali dio novca je utrošen na asfaltiranje puteva, trotoara i izgradnju elektro mreže – kaže Čolić.

On navodi da je, prema njegovim saznananjima, ovaj kredit plaćan do poplava 2014. godine.

– Ne znam da li se plaća sada kredit, ali ako se ne plati tri mjeseca za redom blokiraće se račun opštine – kaže on.

SDS, koji ima četiri odbornika i podršku jednog odbornika SDP BiH, izgubio je skupštinsku većinu u Kostajnici.

Novu skupštinsku većinu čini 12 odbornika, odnosno tri PDP, tri SNSD i po jedan iz DNS, NDP, US, SDA, SP, te jedan samostalni odbornik.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu