Društvo

Iz VSTS poručuju "Intenzivirati promociju sudske nagodbe u rješavanju sporova"

Pravosudne institucije moraju se više angažovati u promociji sudske nagodbe kao jednog od alternativnih načina rješavanja sporova, jedan je od glavnih zaključaka panel-diskusije "Uloga suda u zaključenju sudske nagodbe" koja je danas održana u Sarajevu.

Iz VSTS poručuju "Intenzivirati promociju sudske nagodbe u rješavanju sporova"
FOTO: GORAN ŠURLAN/RINGIER

Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) BiH i Delegacija EU u BiH, prvu od tri planirane panel-diskusije, organizovali su u okviru Projekta EU podrška reformama pravosuđa u BiH IPA 2019, s ciljem promocije i zagovaranja veće upotrebe sudske nagodbe.

Tokom panel-diskusije kojoj su prisustvovali predstavnici VSTS, sudije i predsjednici parničnih/privrednih odjeljenja iz cijele BiH, govorilo se o usaglašavanju stava unutar sudijske zajednice u pogledu uloge suda u zaključenju sudske nagodbe, saopšteno je iz VSTS.

Pročitajte još

Direktor Sekretarijata VSTS BiH Admir Suljagić istakao je da alternativno rješavanje sporova, uključujući i sudsku nagodbu, predstavlja jednu od oblasti koje ova reformska inicijativa EU ima u svom primarnom fokusu, a unapređenje ove oblasti jedno je od strateških opredjeljenja institucije.

U Izvještaju Evropske komisije o BiH za 2021. godinu, navodi se da sudsku nagodbu i alternativne metode rješavanja sporova, posebno mirenje i medijaciju, treba promovisati i primjenjivati u skladu sa evropskim standardima i najboljom praksom.

-EU ostaje i dalje posvećena podršci pravosuđu BiH u nalaženju najboljih mehanizama i dobre prakse u povećanju efikasnosti i kvaliteta pravosuđa. Upravo zato, treba razmotriti mogućnosti koje nudi sudska nagodba i ostali vidovi alternativnog rješavanja sporova, a promjena pristupa sudijske zajednice je u tom smislu ključna – naglasio je predstavnik Delegacije EU u BiH Enriko Visentin.

Sudska nagodba prepoznata je kao jedan od najpogodnijih oblika za brže rješavanje sudskih sporova, naročito u predmetima koji se odnose na naplatu komunalnih i sličnih usluga male vrijednosti, radne sporove, isplatu dugova i naplatu novčanih potraživanja, naknadu štete, podjelu stvari i nekretnina u zajedničkom vlasništvu, uređenje međa, materijalna davanja, porodične i sporove u vezi sa alimentacijom.

Intenzivnija primjena ovog instituta, kako pokazuje praksa brojnih evropskih pravnih sistema, značajno bi rasteretila rad pravosudnih institucija, što bi istovremeno značilo manje troškove za stranke u sudskom postupku, ali i brži pristup građana i poslovnih subjekata pravdi.

U okviru dosadašnjih aktivnosti, VSTS BiH je, uz podršku Delegacije EU, razvio Smjernice za zaključenje sudske nagodbe za sudije i stranke, organizovao niz informativnih radionica, te realizovao sveobuhvatnu informativnu kampanju za građane BiH, navodi se u saopštenju.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu