Društvo

Iza medicinara ogroman posao: Najveća želja da ih na jesen ne dočeka isti scenario (FOTO)

Zbog nepredvidivosti virusa korona moguće je da u Srpskoj dođe i do četvrtog talasa i velikog priliva pacijenata, ali Univerzitetski klinički centar RS spreman je da odgovori na ovaj izazov i pacijentima pruži adekvatnu zdravstvenu zaštitu.

Iza medicinara ogroman posao: Najveća želja da ih na jesen ne dočeka isti scenario (FOTO)
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Poruka je to iz najveće zdravstvene ustanove u kojoj je trenutno zbrinuto dvadesetak pacijenata zaraženih virusom, a u najgorem momentu liječilo se čak 600 oboljelih odjednom. Zbog ove specifične situacije Centralni medicinski blok UKC Republike Srpske podijeljen je na kovid i nekovid dio.

Za medije je juče bio organizovan obilazak dijelova Centralnog medicinskog bloka, kovid odjela, te ruta kretanja i koridora koji su se koristili tokom najtežih talasa pandemije i u kojima je sedam mjeseci bilo onemogućeno slobodno kretanje bez zaštitne opreme, a koji će ponovo biti organizovan ako dođe do četvrtog talasa.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Specijalista pulmologije Maja Latinčić tokom pandemije vodila je kovid odjeljenje na 4. spratu, gdje su liječili pacijente oboljele od teške forme kovid 19 infekcije. Centralni medicinski blok, podsjeća ona, radio je neprestano šest mjeseci, svih 24 časa.

– Ljekari su dežurali svaki četvrti dan po 24 sata, medicinski tehničari još češće. Nismo imali ni minute odmora, svi pacijenti su bili teško bolesni, zahtijevali su stalni nadzor i bili su uglavnom na neinvanzivnoj mehaničkoj ventilaciji. Taj period ne može da se poredi s trenutnom situacijom; sada nemamo takvih pacijenata. Trenutno je, da kažemo, neko zatišje i nadamo se da se nikada neće ponoviti onaj scenario – poručila je doktorka Latinčić.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Kroz ovu kliniku je, naglašava, od decembra do juna prošlo približno 900 pacijenata oboljelih od teške kliničke slike, a medicinari trenutno brinu o 50-ak pacijenata.

UKC je pregrađen raznim hodnicima kako bi se fizički odvojilo kovid odjeljenje od nekovid pacijenata, a u Centralnom medicinskom bloku razvedene su i dodatne instalacije za medicinske gasove kako bi se obezbijedilo još mjesta za respiratornu podršku teško oboljelim pacijentima.

Pročitajte još

Zaposleni u UKC RS apelovali su ponovo na građane Srpske da se vakcinišu protiv virusa korona.

– Bitno je da se vakcinišemo kako bismo smanjili mogućnost obolijevanja, primarno naših najbližih, a takođe i smanjili pritisak na zdravstvene ustanove. Jer ono što smo prošli u posljednjih godinu dana ne bismo voljeli da se ponovi na jesen – naglasila je medicinska sestra Biljana Ćurguz.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Ona radi u Urgentnom centru gdje su primani i pregledani pacijenti sa sumnjom na kovid i kod kojih je već dijagnostifikovana zaraza.

– Nama su dolazili ljudi iz saobraćajnih udesa, sa mnogim drugim oboljenjima, kojima smo na početku trijaže dijagnostifikovali kovid. Najteže je bilo gledati patnju pacijenata na respiratoru, posebno mladih za koje ne očekujete da će biti bolesni – zaključila je ona.

Godinu dana bez odmora

Direktor UKC Vlado Đajić podsjetio je da su zdravstveni radnici u jeku pandemije brinuli o 400 pacijenata na kiseoničkoj terapiji, 86 na respiratoru i tri na vještačkim plućima.

– Za jedan dan smo pregledali 240 pacijenata i smjestili 94 pacijenta. To je ogroman posao zdravstvenih radnika – rekao je Đajić.

Napominje da mnogi zaposleni još nisu bili na odmoru.

– Godinu dana nismo uzimali nijednog dana odmora, većina još nije otišla na odmor, jer radimo pripreme za eventualni novi talas – objasnio je on.

Napomenuo je da se već vidi trend rasta zaraženih, ali da je u ovom momentu još pod kontrolom jer nema pacijenata na respiratoru i teških kliničkih slika. Zaposleni na UKC trenutno rade sa nekovid pacijentima, sve ono što je bilo na čekanju i što se nije moglo stići tokom pandemije.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu