Svijet

"Izabran je da vlada Amerikom, a ne svijetom" Predsjednik Brazila OŠTRO UDARIO na Trampa

Brazilski predsjednik Luiz Inasio Lula da Silva rekao danas da bi tarife koje je primijenio američki predsjednik Donald Tramp trebalo da izazovu veću inflaciju i upozorio na uticaj ovih mjera na globalnu ekonomiju.

Luiz Inasio Lula da Silva
FOTO: ANDRE BORGES/EPA

 Sada oporezuje proizvode iz nekoliko zemalja, a to bi moglo da podstakne inflaciju u SAD i širom svijeta. On treba da zaustavi ovu ideju protekcionizma i da poštuje suverenitet svake zemlje – rekao je on u intervjuu za brazilski radio Tupi.

Lula je naveo da još nije imao kontakt sa Trampom od kada je republikanac izabran na novi mandat i dodao da Brazil održava uravnotežene trgovinske odnose sa SAD.

– Nisam imao nikakav kontakt sa Trampom. Poslao sam mu poruku u kojoj sam mu čestitao inauguraciju, ali nisam razgovarao sa njim – rekao je Lula.

Pročitajte još

On je ocijenio da su Trampov povratak u Bijelu kuću obilježile “impulsivne izjave i pokušaji miješanja u unutrašnje stvari drugih zemalja”.

– Tramp je izabran da vlada Sjedinjenim Američkim Državama, a ne da vlada svijetom – naglasio je brazilski lider.

Lula je rekao da su SAD i dalje strateški partner Brazila.

– Imamo trgovinski deficit od otprilike pet do sedam milijardi dolara, ali naš odnos je uravnotežen. U sličnim količinama izvozimo i uvozimo – objasnio je on.

Lula je podvukao nezavisan stav Brazila u spoljnoj politici i poručio da vlada ne namjerava da mijenja svoju strategiju zbog nove američke administracije.

 Želimo fer i suveren komercijalni odnos, bez ikakvih iznenađenja – zaključio je on i ponovio da će “postojati reciprocitet ako Tramp uvede carine za najveću ekonomiju Latinske Amerike”.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu