Digitalna Srpska

Izazov za roditelje: Djeca sve češće koriste "TAJNE" APLIKACIJE za sakrivanje fotografija, evo kako da ih zaštitite od ove opasne ideje

Skrivene aplikacije, poznate i kao "varalice" ili "tajne" aplikacije, postale su novi izazov za roditelje koji žele da razumiju digitalne aktivnosti svoje djece.

Izazov za roditelje: Djeca sve češće koriste "TAJNE" APLIKACIJE za sakrivanje fotografija, evo kako da ih zaštitite od ove opasne ideje
FOTO: KATERINA HOLMES /PEXELS

Ove aplikacije maskiraju privatni sadržaj iza bezazlenih ikona poput kalkulatora, bilježnica ili muzičkih plejera, što roditeljima otežava otkrivanje šta se zapravo krije na telefonima njihove djece.

Na prvi pogled, ove aplikacije djeluju kao standardne funkcije telefona, ali u sebi skrivaju fotografije, video snimke i poruke koje su zaštićene lozinkama, pa čak i dodatnim lažnim lozinkama kako bi sadržaj izgledao bezopasno, piše Telegraf.

Najpopularnije aplikacije za skrivanje sadržaja

Pročitajte još

Neke od najpoznatijih aplikacija za sakrivanje podataka uključuju kalkulatore poput aplikacije Secret Calculator, koja izgleda kao obična, ali zahtijeva lozinku za pristup tajnim fajlovima. Sličan princip koriste aplikacije za bilješke i galerije, poput Gallery Vault, koje omogućavaju sakrivanje slika i video snimaka uz biometrijsku autentifikaciju.

Aplikacije poput Vaulty se predstavljaju kao muzički plejeri, dok Keepsafe pruža PIN zaštitu uz mogućnost korišćenja otiska prsta i “lažnih” lozinki. Sve ove aplikacije omogućavaju djeci da maskiraju svoje aktivnosti na način koji je gotovo nemoguće otkriti bez dublje analize.

Rizici koje skrivene aplikacije nose

Iako ove aplikacije mogu izgledati kao koristan način za zaštitu privatnosti, one kriju ozbiljne rizike:

Povećana izloženost sajber nasilju i predatorima: Djeca mogu komunicirati sa nepoznatim osobama bez znanja roditelja.

Mogućnost zloupotrebe podataka: Neke aplikacije mogu sadržati malver ili pristupati osjetljivim informacijama na uređaju.

Mentalno zdravlje tinejdžera: Često korišćenje ovih aplikacija može izazvati osjećaj zavisnosti i anksioznost povezanu sa strahom od propuštanja (FOMO).

Roditelji se suočavaju sa velikim izazovima kada je riječ o praćenju aktivnosti djece u digitalnom prostoru. Provjera aplikacija na uređajima djece i prepoznavanje potencijalno sumnjivih ikona, poput duplih kalkulatora ili aplikacija sa velikim zauzećem memorije, prvi su koraci u rješavanju ovog problema.

Kako pristupiti problemu

Ako otkrijete da vaše dijete koristi ovakvu aplikaciju, važno je reagovati mirno i bez osude. Razgovarajte s njim o tome zašto koristi takvu aplikaciju i ponudite mu alternative koje pružaju privatnost bez dodatnih rizika. Izgradnja povjerenja i otvorena komunikacija ključni su za zaštitu djeteta od potencijalnih opasnosti na internetu.

Internet je mjesto puno izazova, ali uz pravu podršku, djeca mogu naučiti kako da ga koriste na bezbjedan i odgovoran način.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu