Slobodarska partija Austrije (FPÖ), međutim, ne može da zauzda mnoge svoje političare, pogotovo na lokalnom nivou. Oni na društvenim mrežama iznose stavove koji propagiraju rasizam, a ponekad su na ivici veličanja nacionalsocijalizma. Mnogo “poruka”, a malo “kontrole”, piše njemački “Velt”.
Uprkos kritikama takvih istupanja u redovima ÖVP, činilo se da kancelaru ne smetaju ekstremno desničarska istupanja koalicionog partnera, jer se ova vlada “ne svađa”.
Sada se, međutim, čini da je prva kancelarova direktiva definitivno pripada prošlosti.
U rasističkoj pesmi, čiji je autor ništa manje nego zamjenik gradonačelnika Braunaua, rodnog grada Adolfa Hiltera, Kristijan Šilher poredi izbjeglice s pacovima. Savezni kancelar je takvo ponašanje za vikend najoštrije osudio i zatražio od koalicionog partnera da se distancira od ksenofobične pjesme:
Izbor riječi je odvratan, nedostojan čovjeka, duboko rasistički i nema šta da traži u Gornjoj Austriji i širom zemlje – izjavio je Kurc.
Nakon toga je FPÖ u utorak najavio da će Šilher podnijeti ostavku na funkciju i napustiti stranku.
– On doslovno čeprka po političkom otpadu – priznao je predsjednik partije Hajnc-Kristijan Štrahe i dodao da pjesma nije u skladu s prinicipima FPÖ.
Zeleni su saopštili da je ponovo “pređena crvena linija”, te da tekst “po stilu i sadržaju podsjeća na najmračnije poglavlje u našoj istoriji”.
Sam Šilher je u ponedjeljak izjavio da je svojim tekstom htio da “provocira”, ali da mu nije bila namjera da bilo koga “vrijeđa ili povrijedi”, te da je i sebe i svoju porodicu nazvao pacovima. Navodno je opisao promjene sa stanovišta životinje, koja posmatra svijet odozdo:
Kristijan Šilher je podnio ostavku na funkciju zamjenika gradonačelnika Braunaua i isključen je iz stranke zbog pjesme koju je objavio na Tviteru
“Onako, kako mi ovdje živimo,
moraju i drugi pacovi,
bilo da su gosti, ili migranti
moraju na naš način živjeti.”
Kurc je u utorak na Tviteru napisao da je Šilherova ostavka “jedina logična posljedica te odvratne i rasističke pjesme”.
– Odlučna reakcija vicekancelara i vrha FPÖ bila je neophodna i nužna – napisao je Kurc.
Kurc je u prvoj godini na vlasti stekao ugled “kancelara ćutologa”, zato što, barem u javnosti, nije komentarisao desničarske populističke i ekstremno desničarske ispade koalicionog partnera i uvijek iznova naglašavao da ne želi da se svađa.
Promjenu u ophođenju prema koalicionom partneru nagovijestio je još ranije. Nakon što je u martu objelodanjeno da je atentator iz Krajstčerča donirao austrijskom ogranku Identitarnog pokreta, koji se zalaže za očuvanje etničkog identiteta “državotvornog naroda”, Kurc je prekinuo višemjesečno ćutanje o zbivanjima u FPO i naredio istragu radi eventualne zabrane organizacije. Kasnije je zatražio od FPO da se distancira od tog pokreta. Štajerski vodeći političari FPO javno su se založili protiv toga, a sada neki poslanici i funkcioneri manjeg koalicionog partnera čak javno traže konfrontaciju.
Međutim, mnogi politički stručnjaci smatraju da bi raspad koalicije i novi izbori bili rizični za kancelarov ÖVP. U anketama je FPÖ, uprkos neumjesnim ispadima, izgubio samo dva do četiri odsto glasova, dok Kurcova partija, uprkos veoma omiljenom kancelaru, ima samo samo 34-36 odsto glasova.
Postavlja se i pitanje s kime bi mogao da uđe u koaliciju? Jedina koalicija na koju bi eventualno pristali mnogi poslanici ÖVP i birači bio bi savez s partijom NEOS (Nova Austrija i liberalni forum), koja trenutno ima između šest i osam odsto glasova, i ojačanim Zelenima (oko šest odsto u anketama), ali to nije dovoljno da se formira vlada koja bi bila jednako jaka kao sadašnja.
(Blic)
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu