Politika

Izborna KAMPANJA u BiH uveliko počela: Sve što nije PLAĆENO praktično je DOZVOLJENO

Članovi Predsjedništva BiH, predsjednici, premijeri, ministri i poslanici na svim nivoima ovih dana češće nego ikada obilaze građane, tačnije birače.

Izborna KAMPANJA u BiH uveliko počela: Sve što nije PLAĆENO praktično je DOZVOLJENO
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RAS SRBIJA

Mada izborna kampanja zvanično treba da se vodi mjesec dana pred izbore, u BiH ona već uveliko traje. Zvanično predstavljanje kandidata i nosioca lista za parlamente već je počelo po društvenim domovima i pod šatorima, a krenulo se i sa presijecanjem traka i postavljanjem kamena temeljaca.

U Centralnoj izbornoj komisiji kažu da je u periodu od raspisivanja izbora, praktično od 8. maja, pa do zvaničnog početka kampanje 7. septembra, političkim subjektima jedino zabranjeno vođenje plaćene političke kampanje.

– Sve što nije plaćeno, praktično je dozvoljeno, i u smislu održavanja konferencija za novinare, predstavljanja kandidata i gostovanja – rekla je portparol CIK BiH Maksida Pirić.

Javno oglašavanje

Predsjednik Koalicije za slobodne i poštene izbore „Pod lupom“ Dario Jovanović ističe da su već zabilježili više slučajeva preuranjene kampanje.

– Bilježimo slučajeve organizovanja promotivnih događaja u cilju promocije kandidata na izborima, javne tribine za građane i plaćene promocije na društvenim mrežama. Kada uzmemo ove događaje i kada popratimo njihov sadržaj i njihov brending evidentno je da je riječ o obliku plaćenog javnog oglašavanja. Tako smo zabilježili da su NDP, Naša stranka, PDP, SNSD, SBB, SDP, SP, SDS i SDA vodili jedan od oblika plaćenog javnog oglašavanja u vremenu kada je to zakonom zabranjeno. Poruka je jasna – politički subjekti koji sami izglasavaju ove zakone moraju ih i poštovati, a ako im se ne sviđaju ili ako ima nekih nedorečenosti, trebaju ih mijenjati – rekao je Jovanović.

Politička korupcija

Predsjednik Foruma građana iz Tuzle i bivši član CIK BiH Vehid Šehić ukazuje na slabosti postojećeg zakona, prema kojem je u nadležnosti CIK samo kršenje izbornih pravila u periodu 30 dana do održavanja izbora.

– Sama činjenica da je BiH danas postala na lokalnom nivou veliko gradilište, i to u svrhu kampanje i dobijanja povjerenja kod birača, predstavlja neku vrstu političke korupcije, jer se postavlja pitanje zašto se sa takvim radovima ne kreće odmah nakon izbora, kako bi vidjeli stvarnu volju naših političara, a ne pred same izbore. Sa ovakvim zakonodavstvom toga je uvek bilo i biće, a to naročito pogoduje političkim strankama koje su u vlasti i koje koriste državne resurse za promociju svojih programa i ljudi koji će biti nosioci lista – rekao je Šehić.

On ističe da se u BiH godinama vodi bitka oko izmjena izbornog zakonodavstva, ali da niko ne želi da obezbijedi sistem koji će onemogućiti bilo kakav vid izbornih nepravilnosti.

– Kada pogledamo samo zemlje u susjedstvu, kod njih se izbori održavaju najviše dva mjeseca nakon donošenja odluke o raspisivanju. Nažalost, mi imamo jako dug period od dana kada CIK donese odluku da će se izbori održati, pa do 7. oktobra. Prvo što bi se trebalo uraditi jeste da se taj period od donošenja odluke do održavanja izbora drastično smanji u samom zakonu. U Hrvatskoj i Srbiji, recimo taj proces ide jako brzo, za razliku od nas gdje praktično pola godine prođe u klasičnoj izbornoj kampanji – ističe Šehić.

Zloupotreba javnih resursa

U koaliciji „Pod lupom“ ističu da su zabilježili i slučajeve zloupotrebe javnih resursa u svrhu predizborne kampanje, obično od stranaka i kandidata koji u izbornu trku ulaze sa pozicije vlasti.

– Tako se, recimo, novac građana ciljano troši pred izbore više u odnosu na neizborni period, u svrhu intenziviranja javnih radova, završetka javnih radova, pa čak i do zloupotrebe javnih medija – ističu u Koaliciji.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu
Prihvati notifikacije