Društvo

IZDVOJENI MILIONI ČEKAJU PROJEKAT Sporost u informatizaciji brčanskog zdravstvenog sistema

U budžetu Vlade Brčko distrikta za informatizaciju zdravstvenog sistema obezbjeđeno je četiri miliona KM, ali cijeli projekat nikada nije zaživio.

IZDVOJENI MILIONI ČEKAJU PROJEKAT Sporost u informatizaciji brčanskog zdravstvenog sistema
FOTO: CVIJETA KOVAČEVIĆ/RAS SRBIJA

Naime, ideja da se u zdravstveni sitem uvedu nove tehnologije živi skoro jednu deceniju, međutim do danas nije izrađen projekat kako bi se krenulo u realizaciju te namjene.

To je bila jedna od tačaka dnevnog reda Skupštine na kojoj se razgovaralo o izradi i nabavci integralnog zdravstvenog informacionog sistema.

Sabrija Čandić, šef Odjeljenja za zdravstvo izašao je pred poslanike sa informacijom o izradi i nabavci sistema. Međutim, glavna prepreka u realizaciji planova i utrošku izdvojenog novca je to što nikada nije urađen projekat.

Do sada nije postojao idejni i glavni projekt tako da je nasumično izdvajan novac u kapitalni projekat informatizacije u zdravstvu.

Ovdje je okrenut red koraka, jer je trebalo prvo da se izradi projektno – tehnička dokumentacija i da se na osnovu glavnog projekta tačno zna šta koliko košta. Mi ćemo na kraju doći do cijene koštanja koja nam je za sada nepoznanica – rekao je Čandić.

Dodaje da se procijenjuje da će izdvojeni novac biti dovoljan.

Nihad Šibonjić, direktor „Zdravstvenog centra Brčko“ istakao je da su krivica i odgovornost za ovu priču koja traje veoma dugo na svima.

– Bili su različiti nosioci, iz godine u godinu se izdvajalo sve više novca, ali se do danas nije našao način da se ovo pokrene sa mrtve tačke. Bolnica je angažovala stručnjake za izradu projekata koji su se odnosili samo na ovu zdravstvenog sistema, ali to nije bilo dovoljno da se uvežemo sa fondom i apotekama – pojasnio je Šibonjić.

Da bi informatizaciju zdravstva pokrenula sa mrtve tačke Skupština je zadužila Vladu Brčko distrikta da hitno pristupi izradi projektno – tehničke dokumentacije za integralnu informatizaciju zdravstvenog sistema koja će obuhvatiti osiguranike zdravstvene zaštite, Javnu zdravstvenu ustanovu, Fond zdravstvenog osiguranja, privatne zdravstvene ustanove i apoteke u Brčko distriktu.

Predstavnici zdravstva i većina poslanika tvrdi da će dobit od informatizacije biti višestruka. Usluge će biti jednostavnije i efikasnije, a ostvariće se i značajne budžetske uštede jer informatizacija u vrlo kratkom vremenu daje značajne finansijske efekte.

– Biće mnogo konfornije za pacijente i ljekare, smanjiće se gužve, doktori će izdavati recepte za lijekove direktno apotekama što će sve pojednostaviti i zdravstvenu uslugu učiniti efikasnijom – istakao je Čandić.

I većina poslanika smatra da je informatizacija potrebna.

– Donijeće nam više dobra i imaćemo kompletnu evidenciji o istoriji bolesti svakog pacijenta što sada nemamo. Kada u službu hitne pomoći dođe pacijent kao ljekar ne znam od čega se liječi, koju terapiju koristi niti on zna to da objasni i tu je veliki vakum – rekao je Branislav Markovi, nezavisni poslanik koji je i ljekar u Službi hitne pomoći.

Poslanik Uroš Vojnovi je rekao da je propuštena šansa koju su entiteti iskoristili kroz projekat Svjetske banke, a koji je nuđen i Brčko distriktu BiH i da je vrijeme koje je izgubljeno nenadoknadivo.

Rok do koga Vlada Brčko distrikta Skupštini treba podnijeti izvještaj u vezi sa izradom projektno tehničke dokumentacije je 28. februar 2019. godine.

Preusmjeriti novac

Željko Antić, poslanik SNSD-a smatra da je raspoloživi novac trebalo preusmjeriti za preče stvari.

– To je ogroman novac, to su budžeti nekih lokalnih zajednica, a mi nemamo ni idejni projekat informatizacije. Mislim da smo taj novac trebali potrošiti u neke preče stvari kao što je izgradnja aneksa bolnice, nabavku CT aparata i magnetne rezonance – rekao je Antić.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu