Društvo

Izgradnja kanalizacije muči mnoge građane Bijeljine: Svi nenadležni za mnogobrojne probleme

Izgradnja kanalizacije u Bijeljini donijela je građanima i brojne probleme, jer je otežano odvijanje saobraćaja u gradu zbog radova na više prometnih lokacija.

Izgradnja kanalizacije muči mnoge građane Bijeljine: Svi nenadležni za mnogobrojne probleme
FOTO: SLAĐANA R. MRKONJIĆ/RAS SRBIJA

Kapitalni projekat o čijoj važnosti su svi saglasni ima i problema, ali kada se oni pojave izgleda da niko nije nadležan da ih rješava.

Stanari nove zgrade u Ulici Dušana Baranina žalili su se zbog neprijatnih mirisa koji dopiru iz kanalizacionih ispusta u kanal.

Tvrde da se radi o fekalnoj kanalizaciji.  Stanar ovog naselja Mladen Odić ističe da se obraćao mnogima, ali ništa nije riješio.

Žalio sam se preduzeću Vodovod, pa gradskoj upravi ali i jedni i drugi tvrde da nije njihova nadležnost. Bojim se da će tek biti neizdrživo kada nastupe ljetnje vrućine – kaže ovaj Bijeljinac.

U preduzeću “Vodovod i kanalizacija” tvrde da se direktno u kanal Dašnica već 50 godina ispušta samo kišna kanalizacija.

Tehnički rukovodilac u službi za upravljanje kanalizacijom Dragan Đokić tvrdi da se fekalne vode ne ispuštaju u kanal Dašnicu te ukoliko ima takvih slučajeva treba da reaguju inspekcije i spriječe nesavjesne građane da zagađuju životnu sredinu.

Nedavno je došlo i do izlivanja vode iz kanala Dašnica kroz cijevi za prikupljanje oborinskih voda u Ulici Petra Kočića.

Iz “Voda Srpske” saopšteno je da je nivo vode u kanalu Dašnica planski povećan zbog hidrauličnih mjerenja, ali da preduzeće “Vodovod i kanalizacija” mora da provjeri funkcionalnost izlaznih glava kišnih kolektora. U Vodovodu odbacuju ovakve prijedloge kao neosnovane.

– Sve što je ikada rađeno, rađeno je u skladu sa normama i standardima – naglašavaju iz ovog preduzeća.

Kanalizacioni sistem koji se gradi u Bijeljini uzrokovao je i brojne probleme u odvijanju saobraćaja.

Od jesenas vozila ne saobraćaju Ulicom Srpske vojske, koja je jedna od najprometnijih u gradu, a za saobraćaj su zatvorene još neke ulice. To izaziva saobraćajni kolaps posebno u špic terminima.

Uprkos problemima koji prate ovaj kapitalni projekat, jedan od najznačajnijih za Semberiju kada su u pitanju zaštita životne sredine i razvoj privrede, građani Bijeljine ipak su zadovoljni.

– Naravno da nam treba kanalizacija. Grad bez kanalizacije nije grad. Moramo biti strpljivi – kaže Bijeljinka Dragana Cvjetinović.

Izgradnja kanalizacije u Bijeljini  započeta je 2006. godine. Kompletna investicija je vrijedna 41 milion evra, a novac je obezbjeđen iz gradskog budžeta, kredita Evropske banke za rekonstrukciju i razvoj i donacija. Do sada su urađene četiri od ukupno pet faza. Studija izvodljivosti podrazumijeva izgradnju nove mreže, zamjenu starih azbestno – cementnih vodovodnih cijevi, razdvajanje sistema za prikupljanje kišnice i otpadnih voda. Sistem obuhvata pet  sekudnarnih kolektora koji prikupljaju otpadne vode na teritoriji grada i glavni fekalni kolektor kroz grad i koji iz grada vodi prljavu, neprečišćenu vodu do prečistača.

Priključeno 30.000 ljudi

Do sada je na kanalizacionu mrežu priključeno oko 30.000 korisnika, a očekuje se da će biti priključeno ukupno 40.000 stanovnika Bijeljine. Ovaj projekat bi trebalo da bude završen do početka 2019. godine.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu