Nažalost, za mnoge ljude porodični krug može postati izvor boli, manipulacije i dubokih emocionalnih rana.
Kada ponašanja unutar porodice uključuju stalno ponižavanje, kršenje granica ili emocionalnu ucjenu, neophodno je postati svjestan takvih dinamika. Psihoterapeutkinja Maja Ušioko podijelila je nekoliko ključnih znakova koji mogu upućivati na nezdravu porodičnu dinamiku.
Konstantno kritikovanje i omalovažavanje
– Kada članovi porodice neprestano ponižavaju djecu, umanjuju njihove uspjehe ili ih negativno upoređuju s drugima, to ostavlja duboke emocionalne posljedice. Takvo ponašanje nije oblik konstruktivne kritike, već oblik toksičnog umanjivanja lične vrijednosti – objašnjava Ušioko u objavi na Instagramu.
Nepoštovanje granica
Ako djeca jasno izraze svoje emocionalne ili lične granice, a članovi porodice ih uporno krše, ignorišu ili ismijavaju, to ukazuje na nedostatak poštovanja prema njihovim potrebama i osjećanjima. Zdravi odnosi temelje se na uzajamnom poštovanju granica, tvrdi psihoterapeutkinja.
Prebacivanje odgovornosti
Ušioko navodi da je znak emocionalne manipulacije i odbijanja preuzimanja odgovornosti za vlastite postupke kada odrasli članovi porodice djecu optužuju za vlastito ponašanje govoreći da su se “ponašali tako zbog njih”.
Kažnjavanje ćutanjem
Uskraćivanje komunikacije kako bi se djecu kaznilo ili kontrolisalo stvara emocionalni stres i podstiče nezdrav obrazac odnosa.
Manipulacija stvarnošću
Rečenice poput “To se nikad nije dogodilo” ili “Preosjetljiv/a si” mogu djecu natjerati da preispituju vlastitu percepciju i osjećaje.
Izazivanje osjećaja krivice prikrivenom brigom
Fraze poput “Samo želim najbolje za tebe”, ako su praćene emocionalnom ucjenom, mogu zapravo biti taktika za izazivanje krivice. Kada se briga koristi kao oružje, to postaje oblik emocionalnog pritiska.
Odbijanje preuzimanja odgovornosti
Ako članovi porodice nikada nisu priznali sopstvenu grešku ili se izvinili, već su uvijek prebacivali odgovornost na djecu, to je jasan znak emocionalne nezrelosti i toksičnosti, prenosi Glas Srpske.
– Ponekad je najteže priznati da nešto nije u redu. Stalno kritikovanje, izazivanje osjećaja krivice i nepoštovanje granica može ostaviti ožiljke koje je teško zaliječiti. No, osvještavanje tih obrazaca prvi je korak prema njihovu prekidanju. Moguće je voljeti svoju porodicu i istovremeno izabrati vlastiti mir. Uočavanje ovakvih znakova ne znači okrivljavanje, već zaštitu vlastitog mentalnog zdravlja i stvaranje prostora za zdravije odnose – zaključila je psihoterapeutkinja.
Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu