Društvo

"Jako teško se radi" Doktor koji je nekada radio u Domu zdravlja o IZIS sistemu i koliko je on BIO FUNKCIONALAN

Nakon pada integrisanog zdravstvenog informacionog sistema (IZIS) na udaru su se našli najviše doktori koji će u narednih 10 dana raditi kao u doba kada nismo imali računare.

Rade Dujaković doktor
FOTO: BNTV/SCREENSHOT

Jedan od njih je i doktor Rade Dujaković koji već godinama kritikuje rad IZIS, a u proteklom periodu našao se i na udaru pojedinih privatnika, zbog čega je morao napustiti Dom zdravlja Banjaluka i početi raditi u privatnoj ambulanti.

Rade Dujaković za Sprskainfo ističe da je ovaj sistem i do sada vrlo često padao i da su sami doktori imali probleme zbog toga.

– Time su opterećeni najviše ljekari i pacijenti. Rad u primarnoj zdravstvenoj zaštiti postaje jako problematičan. Mi smo na samom početku uvođenja IZIS ukazivali na neke probleme. Činjenicu da će taj sistem pretvoriti ljekare u administrativne radnike, da će ljekari sve manje i manje imati vremena za pacijenta, a sve više će biti okupirani unošenjem podataka. To se u praksi i pokazalo – rekao je Dujaković.

On se pita, u čijem je interesu da to bude slabo zaštićeno, da bude tako izloženo nekim hakerskim udarima.

Pročitajte još

– Šta je razlog da kompjuterski program u primarnoj zdravstvenoj zaštiti postane nekome meta. On je doduše jako puno koštao i vjerovatno je teško razmišljati o zamjeni i vraćanju na stari program. Ali je činjenica da otkada je IZIS uveden, da se jako teško radi. Ima puno problema. Ljekari su izloženi velikim neprijatnostima, kao i sami pacijenti. Ta logistika teško funkcioniše. Pacijenti u takvim situacijama ostaju bez recepata, bez lijekova. Sada je došla instrukcija da će se raditi ručno kao nekada prije rata, dok nije bilo računara. Paradoksalna je činjenica da se ručno može u sat vremena obraditi više pacijenata nego uz računarsku podršku. Nekada tehnika i nije blagodet. Tehnika nam nekada predstavlja usko grlo – rekao je on.

Nije siguran, kaže, kakvi će sve problemi biti u budućnosti i kako će sve to funkcionisati, ali je činjenica, dodaje, da se jako teško radi.

-To je uzrokovalo i to da je sve manje ljekara zainteresovano za rad u porodičnoj medicini i da je pacijentima jasno da ta porodična medicina se na neki način urušava i sve više postaje jedan projekat koji ne funkcioniše i koji postaje problemtičan. Ova novogodišnja “diverzija”, da tako kažem je donijela veliku štetu Domovima zdravlja, osoblju i naročito pacijentima – zaključio je Dujaković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu