Društvo

Jedan detalj ga je otkrio: Čovjek je sipao đubre u Lim i nije ni sanjao šta će se dogoditi

Iako je dugo godina važila za najčistiju srpsku rijeku, ljudskim nemarom vremenom je tu laskavu titulu izgubila. Hiljade kubika plutajućeg otpada plovilo je Limom što je ostavljalo gorak ukus svim žiteljima gradova kroz koje protiče.

Rijeka Lim, đubre
FOTO: RINA

Sajla postavljena na Potpećkom jezeru pomogla je da rijeka bude čistija, ali svijest o tome da se bacanjem guma, kreveta i ostalog otpada može uništiti biljni i životinjski svjet nije se razvila, pa i dalje pojedinci velike količine odlažu u korito rijeke, ali oni su i uhvaćeni.

Našao račun i otišao kod “vlasnika” deponije

– Uspio sam da pronađem vinovnika koji je pokušao da truje rijeku. Pomoću računa koji sam našao na toj divljoj deponiji otišao sam do porodice. Oni su svoju kuću renovirali i tako angažovali čovjeka koji će da izvrši transport, da sav taj šut otjera na deponiju gdje mu je i mjesto, međutim on je novac uzeo a uradio sasvim neočekivanu stvar, napravio divlju deponiju. Sa svojim kamionom kako bi uštedio novac istovario je smeće u blizini, na samu obalu Lima, sa koje je upalo u rijeku, tu je bilo svačega – kazao je Siniša Laković, ispred Ekološkog udruženja.

On je uspio da spriječi veću katastrofu i sačuva reku Lim od dodatnog trovanja, koja je sav ovaj otpad kasnije mogla da prenese u Drinu.

– Vinovnik je doveden na lice mjesta, gdje je cjelu divlju deponiju otklonio o svom trošku, što ga je zbog cjele situacije duplo više koštalo. Moramo sačuvati naš biser i intenzivno radimo na tome. Pomoću resornog ministarstva uspjeli smo da postavimo sajle sa prikupljanje otpada i tako zaustavili da hiljade kubika ne plovi nizvodno dalje ka Bosni i Crnoj Gori. Moramo biti savjesni i čuvati ono što imamo, a to je pravo blago – istakao je Laković.

Najnovije vijesti Srpskainfo i na Viberu